Životní minimum při insolvenci

Dobrý den,

chtěla bych se jen zeptat popřípadě požádat o radu. Dostala jsem se do hodně složitých finančních problémů a musela jako OSVČ řešit insolvenci.

Z nějakého příjmu 13 tis, který mám jako matka samoživitelce a bývalý manžel mi už 5 let nehradí výživné na dceru, bych se po odečtení insolvenčního poplatku dostala na částku 8 tis. Které mi zůstanou pro mou potřebu, a to za ně akorát jen uhradím nájem.

Můžete mi prosím poradit, jestli se výše životního minima vztahuje nějakým způsobem i na insolvenci. Do teď jsem nepobírala žádné dávky, kromě přídavku na dítě. 2 roky bydlíme v podnájmu v družstevním bytě, kde nám majitel nedával ani doklady o zaplacení nájmu, takže žádat si o příspěvky na bydlení, také nebylo reálné.

Moc děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Petra B., 21.09.2016 11:47
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 29.09.2016 03:03 napsal/a:

Dobrý den,

Obávám se, že vás budu muset zklamat. V případě, že jste v insolvenci a jsou vám prováděny exekuční srážky ze mzdy, tak z pohledu sociálních dávek se vám i nadále bude počítat vaše celá čistá mzda. Tedy ne to co vám zůstane po provedení srážek, oněch zmíněných 8 tisíc korun, ale celá mzda, tedy 13000 Kč.

To, že jsou vám prováděny srážky, a že váš reálný použitelný příjem je podstatně nižší, se pro sociální dávky nezohledňuje.

Pokud žijete sama s dcerou pak základní životní minimum je částka 3410 Kč (za vás jako dospělou osobu) a dále pak podle věku dcery buď 1740 Kč (pokud má do 6 roků) nebo 2140 Kč (pokud má do 15 roků) nebo 2450 Kč (pokud by měla více než 15 roků).

Z výše uvedeného vyplývá, že i kdyby se vám zohlednil snížený příjem (8 tisíc korun) tak váš příjem je „podstatně“ vyšší než základní životní minimum. I při zohlednění toho, že jste zaměstnaná, byste tedy nesplňovala kritéria osoby ve hmotné nouzi.

Z jiných sociálních dávek mě napadají třeba přídavky na dítě, ale ten již pobíráte, jak uvádíte.

Co se týká příspěvku na bydlení – tak tam byste na dávku neměla nárok ani, pokud byste měla doklady o zaplaceném nájmu. U družstevních bytů může o příspěvek na bydlení žádat pouze „majitel“. Jde o to, že „majitel“ je ve vztahu k družstvu defacto ve vztahu nájemníka a vy tedy nejste v nájmu ale v podnájmu. A na podnájem se příspěvek na bydlení nevztahuje.

Jediné co mě ještě napadá pro zlepšení vaší finanční situace je nějak řešit ony nezaplacené alimenty. Můžete se obrátit na soud a následně je exekučně vymáhat. Neznám ale vaši konkrétní situaci tak nevím nakolik je to reálné.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Jak žádat o ponechání minima po exekuci ze starobního důchodu

-

Dobrý den, bratrovi byl v lednu přiznán starobní důchod, ale je v exekuci. Důchod má minimální, méně než 8 tisíc. Do teď ho dostával, ale nyní mu byl obstaven účet a důchod mu zabavili. Jaký je postup, aby mu nechali nezabavitelnou část. Na sociálce mu neporadili. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Nemocenská na DPČ od sociálky a insolvence

-

Dobrý den, již dva roky pracuji na DPČ a mám 12000 Kč hrubého měsíčně. V prosinci 2021 a v lednu 2022 jsem byla na neschopence. Prosinec mi platil zaměstnavatel a leden sociálka. Od sociálky jsem měla mít zaplacených 26 dní a obdržela jsem pouze 2082Kč. Je to reálné anebo udělali chybu? Mohu případně chybu reklamovat? […]

Zobrazit odpověď

Insolvenční srážky z nemocenské – kolik mi má zůstat?

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně srážek insolvence z nemocenské. Marodím od 25. 2. 2022, za měsíc březen mi přišla ještě náhrada mzdy od zaměstnavatele za 8 dní. Částka byla 5360 Kč a zbytek mi přišlo s OSSZ za zbytek měsíce. Tedy od 11. 3. do 31. 3. 2022. A částka je pouze 3411 Kč. Insolvenčnímu […]

Zobrazit odpověď

Exekuce na důchod v roce 2022 – kolik mi musí exekutor nechat?

-

Dobrý den, Je mi 69 roků a jsem v důchodu. Nyní jsem se dozvěděl, že mi hrozí exekuce. Napsal mi exekutor, že mu dlužím peníze, a pokud to do 30 dnů nezaplatím, tak mi začne strhávat peníze z důchodu. Je to hodně peněz, a tak se bojím, že mi od nového roku, opravdu začne brát důchod. Chtěl […]

Zobrazit odpověď