Životní minimum při insolvenci

Dobrý den,

chtěla bych se jen zeptat popřípadě požádat o radu. Dostala jsem se do hodně složitých finančních problémů a musela jako OSVČ řešit insolvenci.

Z nějakého příjmu 13 tis, který mám jako matka samoživitelce a bývalý manžel mi už 5 let nehradí výživné na dceru, bych se po odečtení insolvenčního poplatku dostala na částku 8 tis. Které mi zůstanou pro mou potřebu, a to za ně akorát jen uhradím nájem.

Můžete mi prosím poradit, jestli se výše životního minima vztahuje nějakým způsobem i na insolvenci. Do teď jsem nepobírala žádné dávky, kromě přídavku na dítě. 2 roky bydlíme v podnájmu v družstevním bytě, kde nám majitel nedával ani doklady o zaplacení nájmu, takže žádat si o příspěvky na bydlení, také nebylo reálné.

Moc děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Petra B., 21.09.2016 11:47
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 29.09.2016 03:03 napsal/a:

Dobrý den,

Obávám se, že vás budu muset zklamat. V případě, že jste v insolvenci a jsou vám prováděny exekuční srážky ze mzdy, tak z pohledu sociálních dávek se vám i nadále bude počítat vaše celá čistá mzda. Tedy ne to co vám zůstane po provedení srážek, oněch zmíněných 8 tisíc korun, ale celá mzda, tedy 13000 Kč.

To, že jsou vám prováděny srážky, a že váš reálný použitelný příjem je podstatně nižší, se pro sociální dávky nezohledňuje.

Pokud žijete sama s dcerou pak základní životní minimum je částka 3410 Kč (za vás jako dospělou osobu) a dále pak podle věku dcery buď 1740 Kč (pokud má do 6 roků) nebo 2140 Kč (pokud má do 15 roků) nebo 2450 Kč (pokud by měla více než 15 roků).

Z výše uvedeného vyplývá, že i kdyby se vám zohlednil snížený příjem (8 tisíc korun) tak váš příjem je „podstatně“ vyšší než základní životní minimum. I při zohlednění toho, že jste zaměstnaná, byste tedy nesplňovala kritéria osoby ve hmotné nouzi.

Z jiných sociálních dávek mě napadají třeba přídavky na dítě, ale ten již pobíráte, jak uvádíte.

Co se týká příspěvku na bydlení – tak tam byste na dávku neměla nárok ani, pokud byste měla doklady o zaplaceném nájmu. U družstevních bytů může o příspěvek na bydlení žádat pouze „majitel“. Jde o to, že „majitel“ je ve vztahu k družstvu defacto ve vztahu nájemníka a vy tedy nejste v nájmu ale v podnájmu. A na podnájem se příspěvek na bydlení nevztahuje.

Jediné co mě ještě napadá pro zlepšení vaší finanční situace je nějak řešit ony nezaplacené alimenty. Můžete se obrátit na soud a následně je exekučně vymáhat. Neznám ale vaši konkrétní situaci tak nevím nakolik je to reálné.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Může exekutor požadovat navýšení měsíční splátky?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda může exekutor navýšit měsíční splátky. Jsem vedená na ÚP, byla jsem domluvená na měsíční splátku 1000 Kč, ale neměla jsem na ní. Jsem rozvedená a mám 14 letou dceru v osobní péči. Práci nemohu sehnat, jsem léčená u psychiatra. Kde užívám silné léky. Exekutor po mně nyní požaduje […]

Zobrazit odpověď

Nekomunikace exekutora – jak zjistit informace?

-

Dobrý den, Manželka zcela náhodou zjistila, že si exekutor zjišťoval informace o jejím bankovním účtu. Není si vědoma žádného dluhu natož exekuce. Na opakované dotazy, oč se jedná, exekutor nereaguje. Mohl bych se prosím zeptat jak postupovat a získat informaci oč se jedná? Děkuji

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus pro OSVČ – zamítnutí kvůli insolvenci

-

Dobrý den, zajímalo by mě proč OSVČ nemá nárok na kompenzační bonus z důvodu, že je v insolvenci. V březnu to nevadilo, a teď ano – bonus zamítnut. Kdo takto prosím rozhodl? Děkuji

Zobrazit odpověď

Srážky z nemocenské při insolvenci

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Tím, že jsem nikdy nemarodila, tak nevím, jak se vyplácí dávky. Před dvěma měsíci, mi byla povolena insolvence, před měsícem jsem musela podstoupit operaci, je to měsíc co nyní marodím. Chtěla jsem se zeptat, jak se ty dávky vyplácí a zda mi strhnou i insolvenční částku? Jsem matka samoživitelka, […]

Zobrazit odpověď