Životní minimum při insolvenci

Dobrý den,

chtěla bych se jen zeptat popřípadě požádat o radu. Dostala jsem se do hodně složitých finančních problémů a musela jako OSVČ řešit insolvenci.

Z nějakého příjmu 13 tis, který mám jako matka samoživitelce a bývalý manžel mi už 5 let nehradí výživné na dceru, bych se po odečtení insolvenčního poplatku dostala na částku 8 tis. Které mi zůstanou pro mou potřebu, a to za ně akorát jen uhradím nájem.

Můžete mi prosím poradit, jestli se výše životního minima vztahuje nějakým způsobem i na insolvenci. Do teď jsem nepobírala žádné dávky, kromě přídavku na dítě. 2 roky bydlíme v podnájmu v družstevním bytě, kde nám majitel nedával ani doklady o zaplacení nájmu, takže žádat si o příspěvky na bydlení, také nebylo reálné.

Moc děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Petra B., 21.09.2016 11:47
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 29.09.2016 03:03 napsal/a:

Dobrý den,

Obávám se, že vás budu muset zklamat. V případě, že jste v insolvenci a jsou vám prováděny exekuční srážky ze mzdy, tak z pohledu sociálních dávek se vám i nadále bude počítat vaše celá čistá mzda. Tedy ne to co vám zůstane po provedení srážek, oněch zmíněných 8 tisíc korun, ale celá mzda, tedy 13000 Kč.

To, že jsou vám prováděny srážky, a že váš reálný použitelný příjem je podstatně nižší, se pro sociální dávky nezohledňuje.

Pokud žijete sama s dcerou pak základní životní minimum je částka 3410 Kč (za vás jako dospělou osobu) a dále pak podle věku dcery buď 1740 Kč (pokud má do 6 roků) nebo 2140 Kč (pokud má do 15 roků) nebo 2450 Kč (pokud by měla více než 15 roků).

Z výše uvedeného vyplývá, že i kdyby se vám zohlednil snížený příjem (8 tisíc korun) tak váš příjem je „podstatně“ vyšší než základní životní minimum. I při zohlednění toho, že jste zaměstnaná, byste tedy nesplňovala kritéria osoby ve hmotné nouzi.

Z jiných sociálních dávek mě napadají třeba přídavky na dítě, ale ten již pobíráte, jak uvádíte.

Co se týká příspěvku na bydlení – tak tam byste na dávku neměla nárok ani, pokud byste měla doklady o zaplaceném nájmu. U družstevních bytů může o příspěvek na bydlení žádat pouze „majitel“. Jde o to, že „majitel“ je ve vztahu k družstvu defacto ve vztahu nájemníka a vy tedy nejste v nájmu ale v podnájmu. A na podnájem se příspěvek na bydlení nevztahuje.

Jediné co mě ještě napadá pro zlepšení vaší finanční situace je nějak řešit ony nezaplacené alimenty. Můžete se obrátit na soud a následně je exekučně vymáhat. Neznám ale vaši konkrétní situaci tak nevím nakolik je to reálné.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Insolvenční srážky z nemocenské

-

Dobrý den, chci se zeptat jak je to se strháváním pro insolvenci při nemocenské. V práci mi ze mzdy 25 000 Kč strhávají 10 000,- Kč,  dostávala jsem tedy 15 000 Kč na účet. Dneska  mi přišla  nemocenská od OSSZ od 23.9. do 30.9 1552, s tím že si strhli 3104 Kč. Jak je možné, že tolik? […]

Zobrazit odpověď

Splátka insolvence při DPN

-

Prosím o radu, máme s manželkou povoleno oddlužení. Jsem dlouhodobě ve stavu nemocných a manželka také byla 2 měsíce ve stavu nemocných. Za jeden měsíc nám přišel příjem každému 10.500,- Kč, což není ani min. dané zákonem. Dotaz zní: jak je to s minimální měsíční splátkou insolvenčnímu správci? Kolik máme zaplatit? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Exekuce na plat i blokace bankovního účtu

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na problém moji maminky. Kvůli nesplácení úvěru jí byla nařízena exekuce na plat. Nemá však fixní plat, tudíž jí každý měsíc odcházela jiná částka. Proto ji byla nařízena exekuce na účet, protože dle slov exekutora odcházela dva měsíce po sobě nižší částka, než bylo potřeba. Tudíž jí byl zablokován […]

Zobrazit odpověď

Exekuce na účet v bance, kvůli dluhu manžela

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Byl mi zablokován účet, kam mi chodí peníze na děti ( rodičovská a příspěvky). Bohužel exekuce není moje ale manžela, který si dluh udělal s jeho bývalou exmanželkou. Jeho exmanželka to neřeší a manžel šel do insolvence, která mu byla schválena. Problém je ale ten, že ani přes to, […]

Zobrazit odpověď