Životní minimum při insolvenci

Dobrý den,

chtěla bych se jen zeptat popřípadě požádat o radu. Dostala jsem se do hodně složitých finančních problémů a musela jako OSVČ řešit insolvenci.

Z nějakého příjmu 13 tis, který mám jako matka samoživitelce a bývalý manžel mi už 5 let nehradí výživné na dceru, bych se po odečtení insolvenčního poplatku dostala na částku 8 tis. Které mi zůstanou pro mou potřebu, a to za ně akorát jen uhradím nájem.

Můžete mi prosím poradit, jestli se výše životního minima vztahuje nějakým způsobem i na insolvenci. Do teď jsem nepobírala žádné dávky, kromě přídavku na dítě. 2 roky bydlíme v podnájmu v družstevním bytě, kde nám majitel nedával ani doklady o zaplacení nájmu, takže žádat si o příspěvky na bydlení, také nebylo reálné.

Moc děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Petra B., 21.09.2016 11:47
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 29.09.2016 03:03 napsal/a:

Dobrý den,

Obávám se, že vás budu muset zklamat. V případě, že jste v insolvenci a jsou vám prováděny exekuční srážky ze mzdy, tak z pohledu sociálních dávek se vám i nadále bude počítat vaše celá čistá mzda. Tedy ne to co vám zůstane po provedení srážek, oněch zmíněných 8 tisíc korun, ale celá mzda, tedy 13000 Kč.

To, že jsou vám prováděny srážky, a že váš reálný použitelný příjem je podstatně nižší, se pro sociální dávky nezohledňuje.

Pokud žijete sama s dcerou pak základní životní minimum je částka 3410 Kč (za vás jako dospělou osobu) a dále pak podle věku dcery buď 1740 Kč (pokud má do 6 roků) nebo 2140 Kč (pokud má do 15 roků) nebo 2450 Kč (pokud by měla více než 15 roků).

Z výše uvedeného vyplývá, že i kdyby se vám zohlednil snížený příjem (8 tisíc korun) tak váš příjem je „podstatně“ vyšší než základní životní minimum. I při zohlednění toho, že jste zaměstnaná, byste tedy nesplňovala kritéria osoby ve hmotné nouzi.

Z jiných sociálních dávek mě napadají třeba přídavky na dítě, ale ten již pobíráte, jak uvádíte.

Co se týká příspěvku na bydlení – tak tam byste na dávku neměla nárok ani, pokud byste měla doklady o zaplaceném nájmu. U družstevních bytů může o příspěvek na bydlení žádat pouze „majitel“. Jde o to, že „majitel“ je ve vztahu k družstvu defacto ve vztahu nájemníka a vy tedy nejste v nájmu ale v podnájmu. A na podnájem se příspěvek na bydlení nevztahuje.

Jediné co mě ještě napadá pro zlepšení vaší finanční situace je nějak řešit ony nezaplacené alimenty. Můžete se obrátit na soud a následně je exekučně vymáhat. Neznám ale vaši konkrétní situaci tak nevím nakolik je to reálné.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Srážky z nemocenské při insolvenci

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Tím, že jsem nikdy nemarodila, tak nevím, jak se vyplácí dávky. Před dvěma měsíci, mi byla povolena insolvence, před měsícem jsem musela podstoupit operaci, je to měsíc co nyní marodím. Chtěla jsem se zeptat, jak se ty dávky vyplácí a zda mi strhnou i insolvenční částku? Jsem matka samoživitelka, […]

Zobrazit odpověď

Ošetřovné a insolvence – provádí se srážky u ošetřovného?

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli se započítá do příjmu i ošetřovné. Mám insolvenci. Insolvenční správce při 3 měsíční kontrole sdělil toto: Ze součtu Vašich příjmů v měsíci dubnu ve výši 12 424,- Kč (mzda 7574,- Kč + ošetřovné 4 850,- Kč) měla být provedena srážka ve výši 2 526,- Kč. Zaměstnavatel provedl srážku […]

Zobrazit odpověď

Můžu si nechat poslat příspěvek 25 tisíc pro OSVČ na cizí účet? Nebo ho dostat v hotovosti?

-

Dobrý den, Jsem OSVČ a podnikám během rodičovské. Nemám moc velké příjmy, mám to jen jako příležitostný přivýdělek. Dočetla jsem se ale, že bych na kompenzační bonus – příspěvek 25 tisíc korun pro OSVČ během epidemie, měla mít nárok i já. Mám ale problém, protože mám zablokovaný účet v bance od exekutora. Normálně mi to moc […]

Zobrazit odpověď

Zastavení exekuce a insolvence během epidemie 2020

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to během epidemie s exekucí a insolvencí? Vzhledem k tomu, že třeba mě osobně vypadly skoro všechny příjmy, tak by mě zajímalo, jak se to bude řešit. Nebude vláda rušit exekuce? Třeba alespoň na tři měsíce? Fakt by mě zajímalo, z čeho si jako myslí, že to teď budu platit. […]

Zobrazit odpověď