Změna pobytu na nemocenské

Dobrý den,

3 týdny marodím a z toho 2 týdny jsem byl v péči lékařů ve dvou nemocnicích z důvodu stanovení diagnózy (na 2 týdny jsem si vzal dovolenou, po druhém týdnu jsem v pracovní neschopnosti).

V první nemocnici (která je blíže mému trvalému bydlišti, avšak vzdálena od mého přechodného bydliště v krajském městě, kde se nachází i mé zaměstnání), ve které jsem byl hospitalizován a kde mi ještě stihli sepsat dokumentaci k pracovní neschopnosti, na které je uvedeno místo pobytu adresa mého trvalého bydliště – následně jsem však byl z důvodu stanovení kvalitnější diagnostiky přesunut z nemocnice jedné do nemocnice v krajském městě, ve kterém mám výše zmíněné přechodné bydliště.

V této krajské nemocnici jsem byl diagnostikován a po několika dnech předán do domácího ošetřování. Jsem však nucen ambulantně pokračovat v pozorování v krajské nemocnici a tak docházím na odběry krve, ultrazvuk a do poradny příslušného oddělení.

Nyní dotazy:

Lze trvale změnit místo pobytu na nemocenské? (Tiskopis, který by tuto situaci vyřešil, jsem na stránkách OSSZ nenalezl – nachází se zde pouze žádost o pobyt v cizině). Chci tedy trvale pobývat v místě přechodného bydliště v krajském městě z důvodu dostupnější péče (krajská nemocnice, do které docházím na kontroly) v případě zhoršení stavu.

Čistě hypoteticky: Je to relevantní důvod ke změně místa pobytu v pracovní neschopnosti? (Jsem si vědom, že odpověď na tuto otázku mi sdělí ošetřující lékař.)

Omlouvám se za tento elaborát a předem děkuji za odpověď.

S přáním pěkného dne

Dotaz poslal/a: Ivo K., 11.03.2018 7:43
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.03.2018 16:53 napsal/a:

Dobrý den,

V zákoně, který řeší tuto problematiku (konkrétně zákon číslo 187/2006 Sb., zákon o nemocenském pojištění), není nikde řečeno, že byste se během pracovní neschopnosti musel zdržovat v místě trvalého bydliště. To opravdu není požadováno.

Jediné co je vyžadováno, aby na neschopence bylo uvedeno konkrétní místo, kde se budete během pracovní neschopnosti zdržovat. A to hlavně s ohledem na možnost provedení kontroly.

Změna místa pobytu (když jste na neschopence) je možná. Je vyžadován souhlas ošetřujícího lékaře – viz paragraf 56:

(3) Změnit místo pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti smí pojištěnec pouze s předchozím souhlasem ošetřujícího lékaře. Byla-li pojištěnci podle věty první povolena změna místa pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti v období prvních 14 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti a v období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 v období prvních 21 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti, popřípadě náleží-li pojištěnci po uplynutí tohoto období v době dočasné pracovní neschopnosti nadále započitatelný příjem [§ 16 písm. b)] také v období, po které mu v době dočasné pracovní neschopnosti náleží tento příjem, je pojištěnec povinen tuto změnu místa pobytu předem písemně nebo jinak prokazatelně oznámit zaměstnavateli. Změnu místa pobytu dočasně práce neschopného pojištěnce z důvodu pobytu v cizině může ošetřující lékař povolit jen po předchozím písemném souhlasu příslušného orgánu nemocenského pojištění; o souhlas orgánu nemocenského pojištění žádá tento orgán pojištěnec.

Pokud dochází ke změně místa pobytu během prvních 14 dní, ohlašuje se tato změna i zaměstnavateli. Během prvních 14 dní totiž může kontrolu provádět i zaměstnavatel.

Pokud je to již v době, kdy dostáváte nemocenské dávky (od 15 dne pracovní neschopnosti), pak se již změna místa pobytu zaměstnavateli nehlásí.

Ve vašem případě byste se tedy měl obrátit na svého lékaře (který vám vystavil neschopenku) a s ním se dohodnout na změně místa pobytu. Mám za to, že by s tím (vzhledem k vámi popisované situaci) neměl být žádný problém.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská – výpověď ve zkušební době, na co je nárok?

-

Dobrý den, 31. října jsem dostala výpověď ve zkušební době. Pracovala jsem jako učitelka ve školce. Hned od 1. listopadu jsem šla na nemocenskou, kterou mi radila i paní ředitelka, že se mi více oplatí, než jít na úřad práce. Předtím jsem pracovala v jedné školce 8 let, ale zpět k dotazu. Zajímá mě, jestli mi […]

Zobrazit odpověď

Náhrada mzdy za státní svátek po skončení neschopenky

-

Dobrý den, Ve čtvrtek 16. Listopadu, mi bude končit 13denní pracovní neschopnost. V pátek 17. Listopadu je státní svátek, pak víkend, a příští týden si budu brát 5 dní řádné dovolené, takže do práce nastoupím až 27. listopadu. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na proplacení svátku, když mi to takto navazuje na neschopenku a dovolenou? […]

Zobrazit odpověď

Nárok na placenou neschopenku na ÚP po vypršení podpůrčí doby

-

Dobrý den, v posledních dvou letech se mi nasčítalo více pracovní neschopností na různé diagnózy tak, že jsem už musela žádat o prodloužení podpůrčí lhůty (byla mi prodloužena na 3 měsíce), v té době jsem vyřizovala ID, který mi byl ale zamítnut (s odkazem na nedostatečnou dobu nemocenské 10 měsíců). Je s podivem, že se […]

Zobrazit odpověď

Neschopenka v zaměstnání na HPP – možnost podnikání jako OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, prosím Vás mám dotaz ohledně situace, když je žena nemocná z důvodu umělého oplodnění, na nemocenské je 6 měsíců, teprve nyní z důvodu různých dalších kompilacích se to teprve povedlo. A zajímá mě, když je normálně zaměstnaná na plný úvazek u zaměstnavatele a zároveň má vedlejší činnost OSVČ, zda může v době vycházek […]

Zobrazit odpověď