Změna pobytu na nemocenské

Dobrý den.

Momentálně jsem v 27 týdnu těhotenství na nemocenské. Za chvíli se blíží vánoce a já bych se chtěla zeptat, jestli je možné strávit týden nebo dva mimo domov, a popřípadě jak to zařídit?

Předem moc dekuji za odpověď.

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Barbora C., 05.12.2016 10:16
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 06.12.2016 18:20 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste nyní v pracovní neschopnosti (to, že to je z důvodu těhotenství, v zásadě nehraje žádnou roli, podmínky jsou stejné jako i u jiných důvodů pro pracovní neschopnost), pak máte povinnost zdržovat se v místě pobytu a dodržovat rozsah povolených vycházek. Můžete ale požádat o změnu místa pobytu. Viz zákon o nemocenském pojištění – paragraf 56:

(3) Změnit místo pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti smí pojištěnec pouze s předchozím souhlasem ošetřujícího lékaře. Byla-li pojištěnci podle věty první povolena změna místa pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti v období prvních 14 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti a v období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 v období prvních 21 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti, popřípadě náleží-li pojištěnci po uplynutí tohoto období v době dočasné pracovní neschopnosti nadále započitatelný příjem [§ 16 písm. b)] také v období, po které mu v době dočasné pracovní neschopnosti náleží tento příjem, je pojištěnec povinen tuto změnu místa pobytu předem písemně nebo jinak prokazatelně oznámit zaměstnavateli. Změnu místa pobytu dočasně práce neschopného pojištěnce z důvodu pobytu v cizině může ošetřující lékař povolit jen po předchozím písemném souhlasu příslušného orgánu nemocenského pojištění; o souhlas orgánu nemocenského pojištění žádá tento orgán pojištěnec.

Obraťte se tedy na svého ošetřujícího lékaře a požádejte ho, aby vám povolil změnu místa pobytu.

Pokud byste nyní byla teprve na začátku pracovní neschopnosti (prvních 14 dní PN), pak o této změně musíte informovat (písemně) i vašeho zaměstnavatele.

Pokud vám bude povolena změna místa pobytu, pak také nezapomínejte na to, že i v místě nového pobytu musíte dodržovat léčebný režim stanovený lékařem a také rozsah povolených vycházek. Případná kontrola, by vás po změně místa pobytu během pracovní neschopnosti mohla navštívit právě tam.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská po skončení pracovního poměru?

-

Prosím vás, začala jsem marodit 5 dní, před ukončením pracovního poměru. A pracovní neschopnost stále trvá, i když mi už zaměstnání skončilo. Vím, že prvních 14 dní, mi za neschopenku platí zaměstnavatel. Ale nevím, jak to bude dál? Budu mít dál nárok na nemocenskou, nebo mám ukončit neschopenku, a jít na Úřad práce? Moc děkuju!

Zobrazit odpověď

Sociální a zdravotní během neschopenky po skončení zaměstnání

-

Dobrý den, Od 23. 8. jsem v pracovní neschopnosti, pracovní smlouvu mám do 30.9 2021. Zaměstnavatel mi oznámil, že novou od 1.10 nemůže v pracovní neschopnosti dát, po ukončení nemoci mě vezme zpět. Chtěla jsem se prosím zeptat, nevím jak dlouho budu ještě nemocná, teď v době nemoci sociální a zdravotní pojištění bude platit stát? Já […]

Zobrazit odpověď

Do kolika dní se musí hlásit na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám prosbu. Do kolika dní se musí moje přítelkyně hlásit na Úřad práce, když jí ve středu 22. 9. 2021 ukončil doktor po roce nemocenskou? Někdo říká, že to stačí do 8 dnů a jiní zase, že to musí být do 3 dnů? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Zpětné uznání pracovního úrazu

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně nemocenské. Měl jsem pracovní úraz, kdy jsem přišel o článek malíčku, bohužel jsem to nenahlásil jako pracovní úraz. Prosím o info, zda se dá to změnit na pracovní úraz Zaměstnavatel mne od toho odrazoval, a teď dělá, jako kdyby se nic nestalo. Stále jsem v pracovní neschopnosti. Prosím jak postupovat, […]

Zobrazit odpověď