Změna trvalého bydliště přítelkyně, která není v nájemní smlouvě

Dobrý den,

bydlím v bytě se svojí přítelkyní. V nájemní smlouvě jsem uveden pouze já jako nájemce, přítelkyně v ní není uvedena vůbec.

Potřebovali bychom si do tohoto bytu oba převést trvalé bydliště. Podle nájemní smlouvy by to neměl být problém.

Ale chtěl bych se zeptat, jak řešit tuto situaci v případě mojí přítelkyně, když není uvedena ve smlouvě. Jestli se musí podepsat nová smlouva, ve které bude uvedena jako uživatelka bytu nebo jestli stačí, když majitel bytu podepíše nějaký souhlas s tím, abychom si tam oba převedli trvalé bydliště?

Děkuji Vám za odpověď.

Dotaz poslal/a: Filip K., 14.05.2017 14:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 15.05.2017 17:21 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká změny místa trvalého bydliště do bytu, kde nyní máte uzavřenou nájemní smlouvu, tak jsou zde v zásadě dva způsoby, jak to řešit.

Obecně platí, že ke zřízení trvalého pobytu v bytě, kde máte uzavřenou nájemní smlouvu, nepotřebujete souhlas majitele bytu. I kdyby bylo v nájemní smlouvě uvedeno, že si majitel nepřeje, abyste měli v bytě trvalý pobyt, tak by k tomu nebylo nijak přihlíženo.

Pro vyřízení trvalého pobytu je potřeba zajít na příslušný úřad – zpravidla oddělení evidence obyvatel (kde se vydávají třeba i občanské průkazy), na místním městském/obecním úřadu. Zde pak vyplníte příslušný formulář (Přihlašovací lístek k trvalému pobytu).

Dále pak budete potřebovat osobní doklady a zaplatit správní poplatek, což je aktuálně 50 Kč.

A nakonec je pak nutné doložit buď nějaký doklad, který vás (a vaši přítelkyně) opravňuje k užívání daného bytu nebo domu. Tedy ve vašem případě to musí být platná nájemní smlouva. A to buď originál, nebo úředně ověřená kopie.

Pokud je aktuální smlouva uzavřena pouze na vaše jméno a jméno vaší přítelkyně tam není uvedeno, pak je nutné uzavřít buď nějaký dodatek k této nájemní smlouvě. Nebo alternativně stačí, když předložíte úředně potvrzený písemný souhlas oprávněné osoby (nebo tento souhlas vyplní oprávněná osoba přímo před úředníkem – je na to kolonka v onom „přihlašovacím lístku“)

Jedná se pak o to, že to nemusí být souhlas majitele bytu. Pokud je nájemní smlouva uzavřena na vaše jméno, pak jste oprávněnou osobou i vy. Můžete tedy udělit souhlas se zřízením trvalého bydliště své přítelkyni, protože na základě na základě platné smlouvy máte oprávnění užívat tento byt a tím pádem i udělit souhlas jiné osobě.

Shodou okolností jsem nedávno musela řešit něco obdobného. Také bydlím na základě nájemní smlouvy a potřebovala jsem změnit trvalé bydliště dětí do tohoto bytu. Takže jsem pak příslušný formulář podepisovala 2x (dvě různé kolonky). Jednou jako zákonný zástupce nezletilého dítěte, a druhým podpisem jsem pak jako oprávněná osoba udělovala souhlas svým dětem s tím, že budou mít v bytě trvalé bydliště. Změna nájemní smlouvy nebo nějaký papír od majitele bytu k tomu nebyl potřeba.

Na druhou stranu ale počítejte s tím, že příslušný úřad pak posílá písemné vyrozumění majiteli bytu o této změně. Tedy o tom že jste si v bytě zřídil trvalý pobyt vy a případně vaše přítelkyně. Není tedy na škodu majitele bytu upozornit na to, že tuto změnu hodláte provést.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Nárok na příspěvek na bydlení a trvalé bydliště na Obecním úřadě

-

Dobrý den, v současné době mám trvalý pobyt na Obecním úřadě. Mám nárok na příspěvek na bydlení? V případě, že půjdu bydlet do pronájmu  a majitel nebude souhlasit s přinášením k trvalému pobytu v jeho bytě, jak se mám zachovat? Děkuji

Zobrazit odpověď

Jak vystěhovat bývalou přítelkyni

-

Dobrý den mám dotaz: Jsem vlastník bytu a našel jsem si přítelkyni, která se ke mě nastěhovala, trvalou adresu má u rodičů. A jelikož nám to přestalo klapat jsem ji slušnou formou vyzval, aby si našla nějaký byteček, nebo prostě se vrátila zase zpět k rodičům, což odmítá. Každopádně jsem ji vyzval, aby šla pryč a […]

Zobrazit odpověď

Odhlášení trvalého bydliště rodiči

-

Dobrý den Chtěl jsem se zeptat, nedávno mi bylo čerstvě 18 a matka s nevlastním otcem (majitel domu) začali řešit otázku trvalého bysliště. Chtějí abych si ho odhlásil. Domů nejezdím nijak často, jsem na internátu. Všichni v rodině mi říkají, ať to nedělám, že to ani bez mého souhlasu nejde. Jak to ve skutečnosti je, […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení, jsem vdaná – počítá se příjem muže?

-

Dobrý den, chtěla jsem se informovat, zda když jsem vdaná, ale v bytě hlášená pouze já a děti, zda se bude počítat do příspěvku na bydlení i příjem mého muže. O dávku jsem žádala, ale příjmy manžela po mně nikdo nechtěl, díky za info..

Zobrazit odpověď