Změna výše rodičovského příspěvku zpětně od jeho zahájení

Dobrý den,

od června 2017 budu pobírat rodičovský příspěvek. Je skoro půlka června a zatím nic, asi mi bude chodit v následujícím měsíci po měsíci, v němž vznikl nárok na dávku.

První dávka mi tedy ještě nebyla ani vyplacena a já jsem zjistila, že jsem neměla všechny potřebné informace a nastavila jsem si nižší dávku na počet let, který mi nevyhovuje, a chtěla bych to změnit ještě před výplatou první dávky.

Na úřadě práce mi odmítla paní vyhovět ještě před vydáním rozhodnutí s tím, že už to odeslala někam „výše“ k podpisu a otec mého dítěte to již také podepsal.

Zkrátka, nyní budu pobírat 7 000,- Kč, ale chtěla bych si dobu zkrátit a částku zvýšit na 11 500,- Kč. Je možné toho dosáhnout nějakým mimořádným opravným prostředkem, zmírněním tvrdosti zákona apod.?

Obávám se, že pokud se mi podaří otěhotnět znovu, přišla bych o nemalou částku, proto si myslím, že bude lepší čerpat ji v co nejvyšší částce a ukládat stranou.

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Martina S., 11.06.2017 22:15

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.06.2017 14:37 napsal/a:
 

Dobrý den,

U rodičovského příspěvku platí, že máte možnost provést změnu jeho výše jednou za 3 měsíce. To znamená, že pokud jste si nyní nastavila výši rodičovského příspěvku na 7000 Kč, pak po uplynutí 3 měsíců jej můžete znovu změnit.

Viz zákon o státní sociální podpoře – zákon číslo 117/1995 Sb., paragraf 30:

(7) Volbu výše rodičovského příspěvku je oprávněn provést jen rodič, který uplatnil nárok na rodičovský příspěvek. Volbu výše rodičovského příspěvku lze měnit, nejdříve však po uplynutí 3 celých kalendářních měsíců po sobě jdoucích, po které byl rodičovský příspěvek vyplácen, a to i v případě, že došlo u rodičovského příspěvku ke změně oprávněné osoby nebo ke změně podle odstavce 5. Volbu výše rodičovského příspěvku nelze provést zpětně. Volba výše rodičovského příspěvku se provádí na základě písemné žádosti oprávněné osoby, která se podává u krajské pobočky Úřadu práce, která o rodičovském příspěvku rozhoduje.

Pokud to tedy úřednice bere tak, že nárok na rodičovský příspěvek vám již byl přiznán, pak je její postup správný, protože další změnu zákon umožňuje provést až za tři měsíce.

Každopádně ale platí, že vy, jako účastník řízení o přiznání dávky, pak máte možnost podávat námitky proti vydaným rozhodnutím. Námitku můžete podat písemnou formou, do 30 dnů od obdržení o vyrozumění. Viz paragraf 70:

(3) Námitky se podávají písemně u příslušné krajské pobočky Úřadu práce, která dávku přiznala. Krajská pobočka Úřadu práce vydá do 30 dnů ode dne, kdy jí námitky došly, rozhodnutí o dávce. K námitkám, které byly podány opožděně, se nepřihlíží.

Na druhou stranu si nejsem jistá, zda to má smysl řešit. Od 1. 1. 2018 se mění pravidla pro možnost volby rodičovského příspěvku. S platností od začátku ledna bude zrušeno omezení na maximální výši RP (zrušení s hranice 11500 Kč) a vy si tak budete moci zvýšit rodičovský příspěvek i na vyšší částku než je 11500 Kč. A to podle výše toho jaký máte vyměřovací základ (resp. zjednodušeně se to dá říci, že pak budete moci mít rodičovský příspěvek ve stejné výši, jako jste měla mateřskou). Takže i kdybyste byla těhotná, díky změně pravidel byste měla mít možnost vyčerpat celý RP.

Takže osobně bych to asi nyní nechala být. První tři měsíce tedy dostanete 7000 Kč, pak si výši RP změňte na 11500 Kč, a v lednu 2018 pak případně ještě výše – to už budete vědět, jak to budete mít s těhotenstvím a podle toho si pak můžete upravit dobu čerpání RP aby vám to vycházelo tak jak potřebujete.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,