Změna výše rodičovského příspěvku

Dobrý den,

chci se zeptat, je možno změnit pobírání rodičovského příspěvku? Jde o to, že při žádosti jsem zaškrtla, že nemám možnost volby, i když byl partner zaměstnán.

Když by se rodičovský příspěvek přepsal, na partnera bylo by možné změnit dobu pobírání rodičovský příspěvku. V roce 2012 jsme to u prvního syna přepsali na partnera a pak zpět na mě a už se to bralo z jeho vyměřovacího základu a mohla jsem si zvolit kolik, a jak dlouho chci pobírat rodičovský příspěvek.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Iva, 05.12.2016 10:13 10:13
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 06.12.2016 18:06 napsal/a:

Dobrý den,

U rodičovského příspěvku není potřeba řešit nějaké „přepisování“ na partnera a zase zpět. Tak tomu možná bylo někdy v minulosti, ale nyní to opravdu není potřeba. U rodičovského příspěvku postačuje, pokud alespoň u jednoho z rodičů je možné stanovit vyměřovací základ v dostatečné výši. Pak (bez ohledu na to jestli je RP „psán“ na vás nebo na otce dítěte) můžete provést změnu výše / délky RP.

U rodičovského příspěvku obecně platí, že nárok na něj má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině. A dále pak rodič, který čerpá rodičovský příspěvek, může provést volbu, jestliže lze aspoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nejmladšího dítěte, vyměřovací základ. Případně viz zákon o státní sociální podpoře (Zákon číslo 117/1995 Sb.), paragraf 30:

(7) Volbu výše rodičovského příspěvku je oprávněn provést jen rodič, který uplatnil nárok na rodičovský příspěvek. Volbu výše rodičovského příspěvku lze měnit, nejdříve však po uplynutí 3 celých kalendářních měsíců po sobě jdoucích, po které byl rodičovský příspěvek vyplácen, a to i v případě, že došlo u rodičovského příspěvku ke změně oprávněné osoby nebo ke změně podle odstavce 5. Volbu výše rodičovského příspěvku nelze provést zpětně. Volba výše rodičovského příspěvku se provádí na základě písemné žádosti oprávněné osoby, která se podává u krajské pobočky Úřadu práce, která o rodičovském příspěvku rozhoduje.

Tuto změnu je možné provést vždy maximálně jednou za 3 měsíce. Pokud jste žádost o rodičovský příspěvek podával někdy v posledních 3 měsících, tak musíte počkat po příslušnou dobu a pak si můžete vyřídit tuto změnu.

K žádosti je pak nutné doložit potvrzení o výši příjmu vašeho partnera a určit v jaké výši RP budete chtít a od jakého měsíce. Je na to přímo formulář s názvem „Volba výše rodičovského příspěvku“ – najdete jej třeba přímo na webu MPSV viz: http://portal.mpsv.cz/forms

Kromě toho pak je nutné ještě doložit „Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku“. To si pak váš partner musí nechat potvrdit v zaměstnání od svého zaměstnavatele (resp. bude to zřejmě řešit se mzdovou účetní).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď