Změna zaměstnaní – nárok na PPM

Dobrý den,

od roku 2012 jsem zaměstnaná na dobu neurčitou, momentálně jsem na rodičovské se synem. Se zaměstnavatelem jsme podepsali dohodu o ukončení pracovního poměru k 15. 6. 2017 a 16. 6. 2017 nastupuji plynule do nové práce.

Minulý týden jsem ale zjistila, že jsem těhotná. Bojím se, že když to v nové práci zjistí, propustí mně ve zkušební době. A tak by mne zajímalo, zda budu mít nárok na PPM?

Podmínku nemocenského pojištění po dobu 270 dnů v posledních 2 letech splňuji, ale nevím jak je to přesně s tou ochrannou lhůtou 180 dnů.

Pokud jsem prokazatelně otěhotněla ještě ve starém zaměstnaní, měla by lhůta běžet od 15. 6. 2017?

Či se lhůta posouvá o tu dobu, po kterou vydržím v novem zaměstnání (snad vydržím co nejdéle).

Termín porodu vychází na začátek února 2018.

Děkuji mnohokrát za odpověď

Dotaz poslal/a: Lucka B., 8.06.2017 06:58
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 10.06.2017 14:23 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud nyní nastoupíte do nového zaměstnání, pak máte pravdu, že zaměstnavatel s vámi může ukončit poměr v podstatě „kdykoliv“, během zkušební doby. Tím, že ukončení pracovní poměru ve zkušební době není výpověď, a zaměstnavatel nemusí udávat žádné důvody, pak se to stát může i když jste těhotná (u standardní výpovědi byste byla proti výpovědi chráněna).

Na druhou stranu, vy nemáte žádnou povinnost zaměstnavatele informovat o svém těhotenství, takže je otázka, jestli si toho všimne.

Pokud jste byla těhotná již během končící rodičovské dovolené, tedy i během pracovního poměru, který vám nyní bude končit, pak se na vás vztahuje ochranná lhůta, která je až 180 dní – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 15:

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

Pokud v rámci této ochranné doby nastoupíte do jiného zaměstnání, kde vám vznikne účast na nemocenském pojištění, pak se na dobu výkonu tohoto zaměstnání, ochranná lhůta „zastaví“. Tedy, i kdyby vás z nového zaměstnání „propustili“ již třeba po 14 dnech, stále byste byla v ochranné lhůtě 180 dní (14 dní ochranné lhůty z posledního zaměstnání + 166 dní ochranné lhůty z předchozího zaměstnání).

Takže čistě teoreticky, pokud by vaše nové zaměstnání bylo ukončeno ve zkušební době např. k 30. 6. 2017, pak ochranná lhůta pro nárok na „mateřskou“ (tedy přesněji na PPM, peněžitou pomoc v mateřství bude trvat až do 27. 12. 2017.

Pokud máte před předpokládaný termín porodu na začátku února – např. 10. 2. 2018, pak by k zahájení „mateřské“ mohlo dojít už 16. 12. 2017 (8 týdnů před termínem porodu) a bylo by to v rámci ochranné lhůty, takže byste nárok měla.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Jsem maminka na rodičovské dovolené. Synovi budou 3. 11. 2021 3 roky. Firma kde jsem pracovala, skončila a tak se nemám kam vrátit. Chtěla bych se zaevidovat na Úřadu práce. Má otázka zní, do kdy se mám zaevidovat, aby za mě bylo placené sociální a zdravotní, než […]

Zobrazit odpověď

Ukončení zaměstnání během rizikového těhotenství

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Jsem od července na neschopence z důvodu rizikového těhotenství. Dítě se má narodit na začátku února 2022. Na mateřskou, bych měla nastupovat během prosince 2021. Zaměstnavatel mi řekl, že přemýšlí o tom, že bychom pracovní poměr ukončili (což jsem pochopila, v té době, kdy ukončím neschopenku). Jaké by […]

Zobrazit odpověď

Mohu si vybrat rodičovský příspěvek jednorázově naráz?

-

Dobrý den, pobírám rodičovský příspěvek s délkou na tři roky. Synovi budou tři roky v březnu 2022. Já bych ale měla od ledna 2022, nastoupit do práce. Tedy dříve, než budu mít dobraný rodičovský příspěvek. Můj dotaz je, zda lze rodičovský příspěvek zrušit a zbývající částku si vybrat naráz? A druhý dotaz je, pokud to […]

Zobrazit odpověď

Jak je to s těhotenstvím ve zkušební době?

-

Dobrý den, Pracovala jsem 4,5 roku u jednoho zaměstnavatele. Tam jsem nedávno dala výpověď a nastoupila hned do nového zaměstnání. Mám tady smlouvu na jeden rok, ale zároveň jsem i ve zkušební době na 3 měsíce. Chtěla bych se zeptat, kdybych nyní otěhotněla (protože s manželem řešíme miminko), jak by to bylo dál a co by […]

Zobrazit odpověď