Změna zaměstnaní – nárok na PPM

Dobrý den,

od roku 2012 jsem zaměstnaná na dobu neurčitou, momentálně jsem na rodičovské se synem. Se zaměstnavatelem jsme podepsali dohodu o ukončení pracovního poměru k 15. 6. 2017 a 16. 6. 2017 nastupuji plynule do nové práce.

Minulý týden jsem ale zjistila, že jsem těhotná. Bojím se, že když to v nové práci zjistí, propustí mně ve zkušební době. A tak by mne zajímalo, zda budu mít nárok na PPM?

Podmínku nemocenského pojištění po dobu 270 dnů v posledních 2 letech splňuji, ale nevím jak je to přesně s tou ochrannou lhůtou 180 dnů.

Pokud jsem prokazatelně otěhotněla ještě ve starém zaměstnaní, měla by lhůta běžet od 15. 6. 2017?

Či se lhůta posouvá o tu dobu, po kterou vydržím v novem zaměstnání (snad vydržím co nejdéle).

Termín porodu vychází na začátek února 2018.

Děkuji mnohokrát za odpověď

Dotaz poslal/a: Lucka B., 8.06.2017 06:58
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 10.06.2017 14:23 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud nyní nastoupíte do nového zaměstnání, pak máte pravdu, že zaměstnavatel s vámi může ukončit poměr v podstatě „kdykoliv“, během zkušební doby. Tím, že ukončení pracovní poměru ve zkušební době není výpověď, a zaměstnavatel nemusí udávat žádné důvody, pak se to stát může i když jste těhotná (u standardní výpovědi byste byla proti výpovědi chráněna).

Na druhou stranu, vy nemáte žádnou povinnost zaměstnavatele informovat o svém těhotenství, takže je otázka, jestli si toho všimne.

Pokud jste byla těhotná již během končící rodičovské dovolené, tedy i během pracovního poměru, který vám nyní bude končit, pak se na vás vztahuje ochranná lhůta, která je až 180 dní – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 15:

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

Pokud v rámci této ochranné doby nastoupíte do jiného zaměstnání, kde vám vznikne účast na nemocenském pojištění, pak se na dobu výkonu tohoto zaměstnání, ochranná lhůta „zastaví“. Tedy, i kdyby vás z nového zaměstnání „propustili“ již třeba po 14 dnech, stále byste byla v ochranné lhůtě 180 dní (14 dní ochranné lhůty z posledního zaměstnání + 166 dní ochranné lhůty z předchozího zaměstnání).

Takže čistě teoreticky, pokud by vaše nové zaměstnání bylo ukončeno ve zkušební době např. k 30. 6. 2017, pak ochranná lhůta pro nárok na „mateřskou“ (tedy přesněji na PPM, peněžitou pomoc v mateřství bude trvat až do 27. 12. 2017.

Pokud máte před předpokládaný termín porodu na začátku února – např. 10. 2. 2018, pak by k zahájení „mateřské“ mohlo dojít už 16. 12. 2017 (8 týdnů před termínem porodu) a bylo by to v rámci ochranné lhůty, takže byste nárok měla.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek při práci na hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, ráda bych se po mateřské vrátila do práce na hlavní pracovní poměr a chtěla bych vědět, jakým způsobem je možné zajistit hlídání dítěte do 2 let (mimo člena rodiny), tak abych nepřišla o rodičovský příspěvek? Děkuji

Zobrazit odpověď

Co dělat, když otec dítěte nastoupí na PPM?

-

Dobrý den, pokud otec dítěte nastoupí na PPM po 6 týdnu narození dítěte, ale matka  zůstane s dítětem doma, kam se má přihlásit? Může být OBZP a tudíž si platit nemocenské pojištění, nebo se přihlásit na pracovní úřad? Po skončení PPM by se otec vrátil do svého zaměstnání a matka by pobírala rodičovský příspěvek, je […]

Zobrazit odpověď