Změna zaměstnaní – nárok na PPM

Dobrý den,

od roku 2012 jsem zaměstnaná na dobu neurčitou, momentálně jsem na rodičovské se synem. Se zaměstnavatelem jsme podepsali dohodu o ukončení pracovního poměru k 15. 6. 2017 a 16. 6. 2017 nastupuji plynule do nové práce.

Minulý týden jsem ale zjistila, že jsem těhotná. Bojím se, že když to v nové práci zjistí, propustí mně ve zkušební době. A tak by mne zajímalo, zda budu mít nárok na PPM?

Podmínku nemocenského pojištění po dobu 270 dnů v posledních 2 letech splňuji, ale nevím jak je to přesně s tou ochrannou lhůtou 180 dnů.

Pokud jsem prokazatelně otěhotněla ještě ve starém zaměstnaní, měla by lhůta běžet od 15. 6. 2017?

Či se lhůta posouvá o tu dobu, po kterou vydržím v novem zaměstnání (snad vydržím co nejdéle).

Termín porodu vychází na začátek února 2018.

Děkuji mnohokrát za odpověď

Dotaz poslal/a: Lucka B., 8.06.2017 06:58
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 10.06.2017 14:23 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud nyní nastoupíte do nového zaměstnání, pak máte pravdu, že zaměstnavatel s vámi může ukončit poměr v podstatě „kdykoliv“, během zkušební doby. Tím, že ukončení pracovní poměru ve zkušební době není výpověď, a zaměstnavatel nemusí udávat žádné důvody, pak se to stát může i když jste těhotná (u standardní výpovědi byste byla proti výpovědi chráněna).

Na druhou stranu, vy nemáte žádnou povinnost zaměstnavatele informovat o svém těhotenství, takže je otázka, jestli si toho všimne.

Pokud jste byla těhotná již během končící rodičovské dovolené, tedy i během pracovního poměru, který vám nyní bude končit, pak se na vás vztahuje ochranná lhůta, která je až 180 dní – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 15:

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

Pokud v rámci této ochranné doby nastoupíte do jiného zaměstnání, kde vám vznikne účast na nemocenském pojištění, pak se na dobu výkonu tohoto zaměstnání, ochranná lhůta „zastaví“. Tedy, i kdyby vás z nového zaměstnání „propustili“ již třeba po 14 dnech, stále byste byla v ochranné lhůtě 180 dní (14 dní ochranné lhůty z posledního zaměstnání + 166 dní ochranné lhůty z předchozího zaměstnání).

Takže čistě teoreticky, pokud by vaše nové zaměstnání bylo ukončeno ve zkušební době např. k 30. 6. 2017, pak ochranná lhůta pro nárok na „mateřskou“ (tedy přesněji na PPM, peněžitou pomoc v mateřství bude trvat až do 27. 12. 2017.

Pokud máte před předpokládaný termín porodu na začátku února – např. 10. 2. 2018, pak by k zahájení „mateřské“ mohlo dojít už 16. 12. 2017 (8 týdnů před termínem porodu) a bylo by to v rámci ochranné lhůty, takže byste nárok měla.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď