Změna zaměstnání před nástupem na mateřskou

Dobrý den,

dne 2. 5. 2016 jsem nastupovala do nového zaměstnání, předtím jsem pracovala přes dva roky v jiném, zaměstnání navazovalo. Nyní od 1. 1. 2017 budu mít bohužel neschopenku.

Chtěla bych se zeptat, ze kterého zaměstnání se mi bude počítat Peněžitá pomoc v mateřství a mateřská dovolená, pokud mi mateřská připadá na červenec 2017.

V mém okolí se názory různí, z posledního zaměstnání nejspíše nesplním 270 dní, ale jen 245.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Veronika, 12.12.2016 11:16
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.12.2016 12:48 napsal/a:

Dobrý den,

Podmínku nároku na PPM (peněžitá pomoc v mateřství) je účast na nemocenském pojištění po dobu nejméně 270 kalendářních dní.

Účast na nemocenském pojištění u zaměstnanců vzniká dnem zahájení pracovního poměru. A trvá po celou dobu trvání pracovního poměru – a to včetně víkendů, dovolené, státních svátků, doby kdy čerpáte mateřskou nebo rodičovskou dovolenou, nebo i včetně doby, kdy jste v pracovní neschopnosti.

Viz zákon o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.), paragraf 10:

§ 10 Vznik a zánik pojištění zaměstnanců

(1) Pojištění vzniká zaměstnanci dnem, ve kterém začal vykonávat práci pro zaměstnavatele, a zaniká dnem skončení doby zaměstnání, pokud se nestanoví jinak v odstavcích 2 a 3. 

(2) U zaměstnance v pracovním poměru se za den, ve kterém tento zaměstnanec začal vykonávat práci, považuje též den přede dnem započetí výkonu práce, za který příslušela náhrada mzdy nebo platu nebo za který se mzda nebo plat nekrátí.

Navíc také do oněch 270 dní se vám může započítávat i doba účasti na nemocenském pojištění v předchozím zaměstnání. Je podmínkou, aby oněch 270 kalendářních dní bylo v posledních 2 letech před zahájením PPM. Nemusí se ale jednat pouze o dobu u jednoho zaměstnavatele. Pokud v době zahájení PPM (6 – 8 týdnů před porodem) máte v posledních 2 letech více zaměstnavatelů, u kterých vám vznikalo nemocenské pojištění, pak se tyto doby mohou sčítat.

Platí také, že zatímco pro oněch 270 dní se vám počítá i doba v pracovní neschopnosti, pro výpočet výše PPM se už ale neschopenka nezohledňuje. Tedy v době kdy vám bude vznikat nárok na PPM, se bude výše PPM počítat z posledních 12 měsíců, přičemž ale doba, po kterou jste byla v PN, se zahrne mezi tzv. „vyloučené dny“.

Pokud vám zahájení „mateřské“ připadá na červenec 2017, pak by se výše PPM měla počítat z období červenec 2016 až červen 2017. Reálně tedy z příjmů červenec 2016 až prosinec 2016.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď