Změna zaměstnání před nástupem na mateřskou

Dobrý den,

dne 2. 5. 2016 jsem nastupovala do nového zaměstnání, předtím jsem pracovala přes dva roky v jiném, zaměstnání navazovalo. Nyní od 1. 1. 2017 budu mít bohužel neschopenku.

Chtěla bych se zeptat, ze kterého zaměstnání se mi bude počítat Peněžitá pomoc v mateřství a mateřská dovolená, pokud mi mateřská připadá na červenec 2017.

V mém okolí se názory různí, z posledního zaměstnání nejspíše nesplním 270 dní, ale jen 245.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Veronika, 12.12.2016 11:16
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.12.2016 12:48 napsal/a:

Dobrý den,

Podmínku nároku na PPM (peněžitá pomoc v mateřství) je účast na nemocenském pojištění po dobu nejméně 270 kalendářních dní.

Účast na nemocenském pojištění u zaměstnanců vzniká dnem zahájení pracovního poměru. A trvá po celou dobu trvání pracovního poměru – a to včetně víkendů, dovolené, státních svátků, doby kdy čerpáte mateřskou nebo rodičovskou dovolenou, nebo i včetně doby, kdy jste v pracovní neschopnosti.

Viz zákon o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.), paragraf 10:

§ 10 Vznik a zánik pojištění zaměstnanců

(1) Pojištění vzniká zaměstnanci dnem, ve kterém začal vykonávat práci pro zaměstnavatele, a zaniká dnem skončení doby zaměstnání, pokud se nestanoví jinak v odstavcích 2 a 3. 

(2) U zaměstnance v pracovním poměru se za den, ve kterém tento zaměstnanec začal vykonávat práci, považuje též den přede dnem započetí výkonu práce, za který příslušela náhrada mzdy nebo platu nebo za který se mzda nebo plat nekrátí.

Navíc také do oněch 270 dní se vám může započítávat i doba účasti na nemocenském pojištění v předchozím zaměstnání. Je podmínkou, aby oněch 270 kalendářních dní bylo v posledních 2 letech před zahájením PPM. Nemusí se ale jednat pouze o dobu u jednoho zaměstnavatele. Pokud v době zahájení PPM (6 – 8 týdnů před porodem) máte v posledních 2 letech více zaměstnavatelů, u kterých vám vznikalo nemocenské pojištění, pak se tyto doby mohou sčítat.

Platí také, že zatímco pro oněch 270 dní se vám počítá i doba v pracovní neschopnosti, pro výpočet výše PPM se už ale neschopenka nezohledňuje. Tedy v době kdy vám bude vznikat nárok na PPM, se bude výše PPM počítat z posledních 12 měsíců, přičemž ale doba, po kterou jste byla v PN, se zahrne mezi tzv. „vyloučené dny“.

Pokud vám zahájení „mateřské“ připadá na červenec 2017, pak by se výše PPM měla počítat z období červenec 2016 až červen 2017. Reálně tedy z příjmů červenec 2016 až prosinec 2016.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď