Změna zaměstnavatele v průběhu RD

Dobrý den,

28.4. 2018 mi uplyne doba pro čerpání příspěvku v rámci mateřské a začne čerpání rodičovské.

Aktuálně mam uzavřen pracovní poměr (HPP) na dobu neurčitou. Společnost, u které jsem zaměstnaná, se bude k 1. 5. 2018 rušit, proto mi aktuální zaměstnavatel nabídl k 1. 5. 2018 uzavření nové pracovní smlouvy u jeho druhé společnosti se stejnými podmínkami (HPP na dobu neurčitou).

Můj dotaz zní: Pokud přistoupím na zrušení aktuální pracovní smlouvy dohodou k 30. 4. 2018 a podepíšu novou pracovní smlouvu k 1. 5. 2018 budu mít stále nárok na čerpání aktuálního rodičovského příspěvku?

Pokud bych následně v průběhu čerpání rodičovského příspěvku znovu otěhotněla a nastoupila na další mateřskou tak budu mít znovu nárok na čerpání jak mateřské, tak i druhé rodičovské?

Děkuji moc za odpověď

Dotaz poslal/a: Simona, 14.04.2018 21:42
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.04.2018 02:49 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká aktuální mateřské (resp. peněžité pomoci v mateřství), tak na tu nemá změna pracovní smlouvy vůbec žádný vliv. U ní rozhoduje splnění podmínek v době jejího zahájení. To, že případně v průběhu PPM dojde k ukončení (nebo změně) pracovního poměru, už nehraje žádnou roli.

Podobné je to i u rodičovského příspěvku, na který začnete pobírat za „pár“ dní. Rodičovský příspěvek v podstatě není vůbec podmíněn tím, jestli někde pracujete nebo ne. Na rodičovský příspěvek máte nárok z titulu péče o dítě. To jestli jste/nejste zaměstnána nehraje roli.

Vaše zaměstnání ve vztahu k rodičovskému příspěvku má vliv jen na možnost volby délky/výše měsíčního rodičovského příspěvku. Zde je ale rozhodující stav k datu narození dítěte. Pokud jste měla nárok na „mateřskou“ (PPM), tak máte možnost volby výše/délky RP.

Co se týká případné „mateřské“ na druhé dítě, tak pokud budete mít uzavřenu novou pracovní smlouvu, tak byste měla mít nárok i na peněžitou pomoc na druhé dítě.

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství je podmíněn tím, že jste zaměstnána (resp. přesněji se jedná o účast na nemocenském pojištění). Pokud by vám nyní skončil pracovní poměr a po zbytek doby, kdy budete na „rodičovské“ byste byla nezaměstnaná, tak by pak nárok na PPM nebyl.

Pokud ale nyní uzavřete novou pracovní smlouvu tak budete mít určitě nárok na PPM. A je v zásadě jedno jestli byste na druhou mateřskou nastupovala již během rodičovské nebo až někdy po jejím skončení. Nárok na PPM máte, pokud jste měla v posledních dvou letech účast na nemocenském pojištění (trvala vám pracovní smlouva) nejméně 270 kalendářních dní a současně pokud jste v době zahájení „mateřské“ zaměstnána nebo pokud jste v ochranné lhůtě (ta je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání).

Co se týká výše PPM na druhé dítě, tak tam bude záležet na tom, jestli byste druhou mateřskou zahajovala během čerpání RP, nebo jestli byste případně po skončení rodičovské nějakou dobu pracovala.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsme uchazeči o pěstounskou péči, kdy přípravné kurzy skončí v polovině září. Nevím, za jak dlouho by nás přiřadili k dítěti. Jsem zaměstnaná, smlouva na dobu neurčitou, ale v zaměstnání mám problémy s kolegyní a uvažuji o odchodu. Pokud bych dala v zaměstnání výpověď v červenci a pracovní poměr by skončil […]

Zobrazit odpověď

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď