Nárok na sociální dávky – změny 2017?

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, jaké jsou změny v roce 2017?

Jsem samoživitelka, mám 7 letou, 4 letou, 2 letou dceru a teď čekám 4 dítko, porodím v roce 2017

Nepracovala jsem, takže budu pobírat rodičovský příspěvek. Mám nárok na porodné?

Nebo jsou nějaké jiné dávky na pomoc pro matky s takto hodně děti? Mám jen příspěvek na bydlení.

Děkuji moc za odpověď

Dotaz poslal/a: Kristina B., 27.12.2016 18:31
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.12.2016 14:42 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká sociálních dávek a změn, které by začínaly platit od začátku roku 2017, tak těch je sice několik, ale nejedná se o žádné významné změny. Spíše se jedná o „drobnosti“ typu, že jsou nové normativní náklady, které se používají pro výpočty dávek na bydlení, jsou jiné redukční hranice pro nemocenské dávky apod.

Tedy, není mi známa žádná změna, která by měla začít platit od 1. 1. 2017, která by se týkala přímo vás. Třeba co se týká nároku na porodné, tak i zde platí, že v roce 2017 je nárok na porodné pouze při narození prvního nebo druhého dítěte. Při čtvrtém dítěti tedy nárok na porodné není.

Pokud jste nepracovala, tak při narození dítěte nemáte ani nárok na „mateřskou“ a budete mít nárok až na rodičovský příspěvek. U něj by zřejmě měla v průběhu roku 2017 začít platit změna. Ta ale zatím nebyla schválena, takže není jisté kdy, a v jaké podobě bude platit.

Vás by se tam případně týkalo to, že byste mohla dostávat rodičovský příspěvek ve vyšší měsíční částce. Nyní – pokud jste nepracovala, a pokud není možné provést volbu výše RP na základě příjmu otce – máte nárok na 4 letou „rodičovskou“. Tedy prvních 9 měsíců 7600 Kč a pak do 4 roků dítěte na 3800 Kč.

Pokud by začaly platit navrhované změny u rodičovského příspěvku, pak byste si mohla nově zvolit i kratší variantu – kdy byste dostávala rodičovský příspěvek po celou dobu ve výši 7600 Kč. Tím se pak ale adekvátně zkracuje doba, po kterou je vám vyplácen (celková částka 220 000 Kč se nemění).

I životní minimum, od kterého se odvíjí nárok na některé sociální dávky, se v roce 2017 nemění. To se může týkat třeba přídavků na dítě, nebo dávek pomoci ve hmotné nouzi. Pokud jste na tyto dávky zatím nárok neměla, začátkem nového roku se nic nemění. Pokud jste na tyto dávky nárok měla, pak je budete dostávat i nadále.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské dovolené 2020

-

Dobrý den, tento měsíc jsem dobrala rodičák. Jsem těhotná, ale nejsem zaměstnaná, tak sem se přihlásila na pár měsíců na Úřad práce. Tam mi řekli, že budu dostávat podporu. Když jsem se zeptala kolik tak řekla, že 2 měsíce kolem 4-4,5 tisíc a pak ještě méně. Přijde mi to hrozně málo, jak máme z toho […]

Zobrazit odpověď

Konec podpory v nezaměstnanosti a delší nemocenská (operace)

-

Dobrý den, v letošním roce zažívám neuvěřitelnou souhru špatných náhod (ač vím, že asi nejsem sama). Od ledna 2020 jsem ukončila zaměstnání z důvodu neúnosného psychického tlaku a přihlásila se na ÚP a začala pobírat podporu v nezaměstnanosti. Chtěla jsem změnit pracovní obor, dohodla jsem si na ÚP neprodleně rekvalifikační kurz pracovnice v sociálních službách, který […]

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro samoživitelku s dítětem

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Jsem samoživitelka a momentálně bydlím u své matky, jelikož majitelka se dostala do finančních problémů. Byt, který jsem si pronajímala, prodala. Jsem evidovaná na ÚP a chtěla jsem se zeptat, zda-li mám nárok na nějaké přídavky (dávky), popřípadě jestli mi sociálka nějak pomůže. U matky nemohu zůstat má malý […]

Zobrazit odpověď

Bude nějaká podpora pro lidi, kteří pracovali na DPP nebo DPČ?

-

Dobrý den, Pracovala jsem na dohodu pro několik různých firem. Od začátku března, co začala epidemie, jsou ale tyhle firmy zavřené a já jsem bez příjmu. Zajímalo by mě, jestli to bude vláda nějak řešit. Jestli bude nějaká podpora pro lidi, co pracují na dohodu? Četla jsem něco o tom, že bych mohla dostat nějakou […]

Zobrazit odpověď