Nárok na sociální dávky – změny 2017?

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, jaké jsou změny v roce 2017?

Jsem samoživitelka, mám 7 letou, 4 letou, 2 letou dceru a teď čekám 4 dítko, porodím v roce 2017

Nepracovala jsem, takže budu pobírat rodičovský příspěvek. Mám nárok na porodné?

Nebo jsou nějaké jiné dávky na pomoc pro matky s takto hodně děti? Mám jen příspěvek na bydlení.

Děkuji moc za odpověď

Dotaz poslal/a: Kristina B., 27.12.2016 18:31
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.12.2016 14:42 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká sociálních dávek a změn, které by začínaly platit od začátku roku 2017, tak těch je sice několik, ale nejedná se o žádné významné změny. Spíše se jedná o „drobnosti“ typu, že jsou nové normativní náklady, které se používají pro výpočty dávek na bydlení, jsou jiné redukční hranice pro nemocenské dávky apod.

Tedy, není mi známa žádná změna, která by měla začít platit od 1. 1. 2017, která by se týkala přímo vás. Třeba co se týká nároku na porodné, tak i zde platí, že v roce 2017 je nárok na porodné pouze při narození prvního nebo druhého dítěte. Při čtvrtém dítěti tedy nárok na porodné není.

Pokud jste nepracovala, tak při narození dítěte nemáte ani nárok na „mateřskou“ a budete mít nárok až na rodičovský příspěvek. U něj by zřejmě měla v průběhu roku 2017 začít platit změna. Ta ale zatím nebyla schválena, takže není jisté kdy, a v jaké podobě bude platit.

Vás by se tam případně týkalo to, že byste mohla dostávat rodičovský příspěvek ve vyšší měsíční částce. Nyní – pokud jste nepracovala, a pokud není možné provést volbu výše RP na základě příjmu otce – máte nárok na 4 letou „rodičovskou“. Tedy prvních 9 měsíců 7600 Kč a pak do 4 roků dítěte na 3800 Kč.

Pokud by začaly platit navrhované změny u rodičovského příspěvku, pak byste si mohla nově zvolit i kratší variantu – kdy byste dostávala rodičovský příspěvek po celou dobu ve výši 7600 Kč. Tím se pak ale adekvátně zkracuje doba, po kterou je vám vyplácen (celková částka 220 000 Kč se nemění).

I životní minimum, od kterého se odvíjí nárok na některé sociální dávky, se v roce 2017 nemění. To se může týkat třeba přídavků na dítě, nebo dávek pomoci ve hmotné nouzi. Pokud jste na tyto dávky zatím nárok neměla, začátkem nového roku se nic nemění. Pokud jste na tyto dávky nárok měla, pak je budete dostávat i nadále.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro nezaměstnané na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám syna, který nedokončil studium VŠ a začal pracovat. Je ale rozhodnutý odejít před vypršením měsíční zkušební lhůty a zapsat se do evidence ÚP. Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo nějaké sociální dávky? Jsem v důchodu a jeho výše je cca 10 000 Kč. Z toho musím platit nájem a jídlo. Pro nás dva […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na příspěvky na dítě či delší ošetřovné

-

Dobrý den, Manžel s námi již rok nežije ve společné domácnosti, teprve nedávno však požádal o změnu rodičovské zodpovědnosti a rozvod. Mám nárok (vím, že zpětně už ne) na nějaký rodičovský příspěvek, když nemám ani životní minimum (pracuji jen na poloviční úvazek) ale stále jsem vedena jako vdaná? A při ošetřování dítěte, byla jsem na […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení a nezkolaudovaný byt

-

Dobrý den, moje matka bydlí v domě, který je v katastru nemovitostí evidovaný jako rodinný dům a byly v něm při rekonstrukci vybudované byty. Ona tam má pronajatý byt, na který má smlouvu. Chtěla si zažádat o příspěvek na bydlení, ale bylo jí řečeno, že byty nejsou zkolaudované, tudíž příspěvek nemůže dostat. Chtěla bych se […]

Zobrazit odpověď