Nárok na sociální dávky – změny 2017?

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, jaké jsou změny v roce 2017?

Jsem samoživitelka, mám 7 letou, 4 letou, 2 letou dceru a teď čekám 4 dítko, porodím v roce 2017

Nepracovala jsem, takže budu pobírat rodičovský příspěvek. Mám nárok na porodné?

Nebo jsou nějaké jiné dávky na pomoc pro matky s takto hodně děti? Mám jen příspěvek na bydlení.

Děkuji moc za odpověď

Dotaz poslal/a: Kristina B., 27.12.2016 18:31
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.12.2016 14:42 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká sociálních dávek a změn, které by začínaly platit od začátku roku 2017, tak těch je sice několik, ale nejedná se o žádné významné změny. Spíše se jedná o „drobnosti“ typu, že jsou nové normativní náklady, které se používají pro výpočty dávek na bydlení, jsou jiné redukční hranice pro nemocenské dávky apod.

Tedy, není mi známa žádná změna, která by měla začít platit od 1. 1. 2017, která by se týkala přímo vás. Třeba co se týká nároku na porodné, tak i zde platí, že v roce 2017 je nárok na porodné pouze při narození prvního nebo druhého dítěte. Při čtvrtém dítěti tedy nárok na porodné není.

Pokud jste nepracovala, tak při narození dítěte nemáte ani nárok na „mateřskou“ a budete mít nárok až na rodičovský příspěvek. U něj by zřejmě měla v průběhu roku 2017 začít platit změna. Ta ale zatím nebyla schválena, takže není jisté kdy, a v jaké podobě bude platit.

Vás by se tam případně týkalo to, že byste mohla dostávat rodičovský příspěvek ve vyšší měsíční částce. Nyní – pokud jste nepracovala, a pokud není možné provést volbu výše RP na základě příjmu otce – máte nárok na 4 letou „rodičovskou“. Tedy prvních 9 měsíců 7600 Kč a pak do 4 roků dítěte na 3800 Kč.

Pokud by začaly platit navrhované změny u rodičovského příspěvku, pak byste si mohla nově zvolit i kratší variantu – kdy byste dostávala rodičovský příspěvek po celou dobu ve výši 7600 Kč. Tím se pak ale adekvátně zkracuje doba, po kterou je vám vyplácen (celková částka 220 000 Kč se nemění).

I životní minimum, od kterého se odvíjí nárok na některé sociální dávky, se v roce 2017 nemění. To se může týkat třeba přídavků na dítě, nebo dávek pomoci ve hmotné nouzi. Pokud jste na tyto dávky zatím nárok neměla, začátkem nového roku se nic nemění. Pokud jste na tyto dávky nárok měla, pak je budete dostávat i nadále.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Dotaz na řešení odejmutí dávek hmotné nouze

-

Dobrý den, obrátila se na nás nájemnice našeho bytu, která které byly odejmuty dávky hmotné nouze. Důvodem bylo zjištění, že v době kontroly sociální pracovnice se v bytě zdržovala sestra naší nájemnice, která nemá v bytě trvalé bydliště. Sociální pracovnice žádá po naší nájemnici, aby doložila, že její sestra v bytě trvale nebydlí. Nestačí prý […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek pro OSVČ s onemocněním COVID

-

Dobrý den, měla bych prosím dotaz ohledně svého bratra. Pracuje jako OSVČ –  instalatér, topenář. V současné době je už 14 dní nemocný, má COVID a je v domácím ošetření. Bude mít nějaký nárok na finanční podporu? Děkuji.

Zobrazit odpověď

Pomoc samoživitelce při ztrátě zaměstnání

-

Dobrý den, díky koronaviru jsem přišla před měsícem o práci den ze dne. Jsem hlášena na UP, ale na dávky nemám nárok, protože mám odpracováno jen 6 měsíců (předtím jsem pracovala jen brigádně). Práci jsem si hledala a našla, ale do toho zavřely školy. Mám doma prvňáčka! Jsem samoživitelka!! O dítě se starám jen sama. […]

Zobrazit odpověď

Samoživitelka a koronavirová krize

-

Dobrý den, dobrý jsem se do neřešitelné situace kvůli koronavirové krizi. Přišla jsem o práci a nyní jsem na pracovním úřadu. Nemohu najít práci a celou situaci velmi komplikuje, že jsem samoživitelka se sedmiletou dcerou, která má zavřenou školu. Nemám pro ni hlídání a ještě musíme zvládat distanční výuku. Takže nemohu ani na brigádu. Pokud […]

Zobrazit odpověď