Zrušení trvalého pobytu manželce, která je uvedena v nájemní smlouvě

Dobrý den,

mám k vám dotaz a to:

Jak zrušit své manželce trvalý pobyt, když je uvedena jako spolunájemce v bytě?

Za svobodna jsem dostal byt 2+1 od města a pak, co jsem se oženil tak jsem, za dobrotu na žebrotu, vzal pod své křídla manželku a už byla psaná na dalších smlouvám jako spolunájemce.

Takže se vás ptám co s tím.

Ten byt, co jsem dostal, se bude co nevidět odkupovat od města do vlastních rukou a já chci ten byt koupit, aby byl jen můj.

Poraďte mi prosím, co s tím se dá dělat.

Děkuji za pochopení

P.S. manželka je Slovenka a má pouze slovenské občanství a pracovní trvalý pobyt na území ČR.

Dotaz poslal/a: Zdeněk H., 25.04.2017 15:32
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.04.2017 12:55 napsal/a:

Dobrý den,

Z vašeho dotazu mi jasně nevyplývá, zda s manželkou stále žijete v tomto bytě? Nebo třeba zda se nyní s manželkou rozvádíte a ta již s vámi nesdílí společnou domácnost?

V případě, že vaše manželka v daném bytě stále žije, má zde vedený trvalý pobyt a je uvedena v nájemní smlouvě, tak v zásadě neexistuje žádný způsob, jak byste jí mohl zrušit trvalé bydliště. Jediný způsob jak toto případně řešit je dohodou s manželkou.

Zrušení trvalého pobytu připouští zákon jen v určitých přesně vymezených případech – jedná se konkrétně o zákon číslo 133/2000 Sb., Zákon o evidenci obyvatel, paragraf 12:

(1) Ohlašovna rozhodne o zrušení údaje o místu trvalého pobytu,

a) byl-li zápis proveden na základě pozměněných, neplatných, neúplných nebo padělaných dokladů nebo nepravdivě nebo nesprávně uvedených skutečností,

b) byl-li objekt, na jehož adrese je občan hlášen k trvalému pobytu, odstraněn nebo zanikl nebo je podle zvláštních právních předpisů nezpůsobilý k užívání za účelem bydlení, nebo

c) zaniklo-li užívací právo občana k objektu nebo vymezené části objektu, jehož adresa je v evidenci obyvatel uvedena jako místo trvalého pobytu občana a neužívá-li občan tento objekt nebo jeho vymezenou část.

(2) Ohlašovna rozhodne o zrušení údaje o místě trvalého pobytu podle odstavce 1 písm. c) jen na návrh vlastníka objektu nebo jeho vymezené části nebo na návrh oprávněné osoby uvedené v § 10 odst. 6 písm. c). Navrhovatel je v takovém případě povinen existenci důvodů uvedených v odstavci 1 písm. c) ohlašovně prokázat.

Bylo by tedy nutné uzavřít novou nájemní smlouvu, která by pak byla vedena pouze na vaše jméno – tím pak dojde u vaší manželky k zániku užívacího práva.

Na základě zániku užívacího práva a na základě toho, že by manželka již daný byt dále neužívala, je pak možné obrátit se na příslušný úřad (zpravidla městský/obecní úřad, odbor evidence obyvatel) a zde požadovat zrušení trvalého pobytu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Trvalý pobyt:

Jak si můžu přihlásit trvalý pobyt na městském úřadě?

-

Vážená poradno, byla bych vám velice vděčná za pomoc, protože se mi nedaří odpověď nikde najít. Již řadu let bydlím v cizině (EU) a mám stále české občanství. Trvalé bydliště v době odjezdu, bylo hlášené v bytě, kde jsem byla v podnájmu. Ale již dávno ten byt ani nepatří původnímu majiteli. Chtěla bych si v tom […]

Zobrazit odpověď

Zrušení trvalého bydliště – byt v pečovatelském domě

-

Trvalé bydliště mám v bytě svého syna, se kterým jsem žila více než 7 let. Poté se mi podařilo získat byt v pečovatelském domě v Kladně, kde mám smlouvu na pronájem bytu už 7 let. Před dvěma roky syn tragicky zahynul a dědické řízení skončilo letos v září, kdy byt získala jeho nezletilá dcera – […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení a trvalé bydliště na Obecním úřadě

-

Dobrý den, v současné době mám trvalý pobyt na Obecním úřadě. Mám nárok na příspěvek na bydlení? V případě, že půjdu bydlet do pronájmu  a majitel nebude souhlasit s přinášením k trvalému pobytu v jeho bytě, jak se mám zachovat? Děkuji

Zobrazit odpověď

Odhlášení trvalého bydliště rodiči

-

Dobrý den Chtěl jsem se zeptat, nedávno mi bylo čerstvě 18 a matka s nevlastním otcem (majitel domu) začali řešit otázku trvalého bysliště. Chtějí abych si ho odhlásil. Domů nejezdím nijak často, jsem na internátu. Všichni v rodině mi říkají, ať to nedělám, že to ani bez mého souhlasu nejde. Jak to ve skutečnosti je, […]

Zobrazit odpověď