Máme nárok na porodné v roce 2016?

Dobrý den, chci se zeptat, jestli máme nárok na porodné u prvního dítěte, když společně s dítětem máme stejné společné trvalé bydliště a otec má trvalé bydliště jinde.

V rodném listu dítěte je uveden otec. Moje příjmy byly cca 14 000 hrubého.

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Kristýna, 27.01.2016 11:15

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 28.01.2016 15:08 napsal/a:
 

Dobrý den,

Při posuzování nároku na sociální dávku porodné, se jako společně posuzované osoby zahleňuje především matka dítěte, otec dítěte a dítě.

Okruh společně posuzovaných osob je definován příslušným zákon, konkrétně pak Zákon o státní sociální podpoře - č. 117/1995 Sb.

§7

(1) Za rodinu se pro účely tohoto zákona považuje, není-li dále stanoveno jinak, oprávněná osoba a společně s ní posuzované osoby, a není-li těchto osob, považuje se za rodinu sama oprávněná osoba. Žádná z osob nemůže být posuzována jako oprávněná osoba nebo jako společně posuzovaná osoba současně ve více rodinách, jde-li o společně posuzované osoby pro účely přídavku na dítě, porodného a rodičovského příspěvku; jestliže je některá z uvedených osob společně posuzována pro účely přídavku na dítě nebo porodného, může být současně posuzována s jinými osobami jako společně posuzovaná pro příspěvek na bydlení podle odstavce 5, jsou-li splněny podmínky pro takový postup.

….

(3) Podmínka, že osoby spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby, se považuje vždy za splněnou, není-li dále stanoveno jinak, jde-li o

a) nezletilé nezaopatřené dítě a jeho rodiče [odstavec 2 písm. b)]; pokud rodiče dítěte uvedení v odstavci 2 písm. b) části věty před středníkem jsou rozvedeni, posuzuje se jako osoba společně posuzovaná s nezaopatřeným nezletilým dítětem rodič, s nímž dítě společně žije, a bylo-li uvedeným rodičům svěřeno dítě do společné nebo střídavé výchovy obou rodičů podle zvláštního právního předpisu, posuzuje se s nezaopatřeným nezletilým dítětem rodič určený na základě dohody těchto rodičů s tím, že tuto dohodu mohou rodiče změnit vždy jen k prvnímu dni kalendářního čtvrtletí,

b) zletilé nezaopatřené dítě a jeho rodiče, jestliže rodiče a dítě jsou v témže bytě hlášeni k trvalému pobytu; ustanovení písmene a) části věty za středníkem přitom platí obdobně,

c) manželé, partneři žijící v registrovaném partnerství.

 

Běžný postup je tedy takový, že příjem otce se započítává mezi posuzovaný příjem v rozhodném období pro porodné. V takovém případě by to, jestli nárok na porodné mít budete, záviselo i na příjmu otce dítěte.

Současně ale existují výjimky. Úřad práce pak tedy může při rozhodování o dávkách v případech, kdy osoby uvedené v odstavci 3 písm. a) až c) spolu nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně nežijí, rozhodnout, že se neposuzují jako osoby společně posuzované (tj. nemáte společnou domácnost, nežijete spolu).

V tom případě by se příjem otce dítěte nezapočítával. Doporučuji podat žádost na úřad práce, který rozhoduje o porodném, aby rozhodl, že nebude otce dítěte započítávat.

To, jestli skutečně budete mít nárok na porodné, pokud se vyloučí příjem otce dítěte, ale závisí na tom, jaké budou vaše příjmy v rozhodném období (předchozí kalendářní čtvrtletí před porodem).

Uvádíte příjem 14000 Kč hrubého. Pro výpočet porodného se ale uvažuje čistý příjem. Pokud byste byla posuzována jen vy sama a dítě, pak vaše životní minimum je 4880 Kč.

Na porodné vzniká nárok, pokud měsíční příjem nepřekročí 2,7 násobek životního minima, ve vašem případě (pokud budete posuzována pouze vy a dítě), tedy 13176 Kč. Pokud tedy váš průměrný příjem v rozhodném období nepřekročí tuto částku (resp. všechny příjmy, ale pouze „čisté“), pak nárok mít budete.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,