Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci.

Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama?

Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve svém okolí žádnou firmu, co by mě zaměstnala aspoň “na oko”.

Děkuji a přeji krásný den.

Dotaz poslal/a: Lucie, 14.05.2023 19:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.05.2023 9:44 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství), nijak nesouvisí s placením zdravotního pojištění.

Pokud jste nyní vedená na Úřadu práce jako nezaměstná, pak za vás zdravotní pojištění platí stát. Pro nárok na mateřskou (PPM), to ale nehraje žádnou roli.

Pro nárok na mateřskou, je podstatná účast na nemocenském pojištění. Nemocenské pojištění, platí za své zaměstnance zaměstnavatel. Podnikatelé (OSVČ) si mohou nemocenské pojištění platit sami (dobrovolná platba).

Úřad práce, za vás nemocenské pojištění neplatí (aktuálně tedy nemáte nárok ani na placenou neschopenku, ani na mateřskou).

Nemocenské pojištění, si nemůžete platit sama. To je možné jen u podnikatelů (dobrovolné nemocenské pojištění pro OSVČ je aktuálně 168 Kč měsíčně). Ale to pro vás nemá žádný význam.

Pokud byste si chtěla začít platit nemocenské pojištění jako OSVČ, pak by to znamenalo zahájení podnikání a placení i minimálního sociálního a zdravotního pojištění.

Navíc pro OSVČ je podmínkou placení nemocenského pojištění, alespoň 180 dní v posledním roce před začátkem PPM. Tj. vzhledem k pátému měsíci těhotenství, by vám nepomohla ani tato varianta (nehledě na to, že „mateřská“ pro OSVČ vychází velmi nízká – cca 5500 Kč měsíčně).

Jedinou možností, jak mít nárok na mateřskou, je nástup do zaměstnání ještě v době před porodem, kde by vám vznikala účast na nemocenském pojištění.

Kromě toho by musely být splněny i všechny ostatní podmínky – především doba účasti na nemocenském pojištění, alespoň 270 dní za poslední 2 roky.

Pokud jste nyní nezaměstnaná a do porodu vás už nikdo nezaměstná, pak na mateřskou (PPM) zřejmě nebudete mít nárok.

Po narození dítěte (ihned po porodu), ale máte určitě nárok na rodičovský příspěvek. Rodičovský příspěvek je aktuálně 300 000 Kč na jedno dítě (u dvojčat je to 450 000 Kč). Bez předchozího zaměstnání, si můžete zvolit měsíční částku až do 13 000 Kč měsíčně (u dvojčat až do 19 500 Kč).

U rodičovského příspěvku se plánuje i zvýšení o 50 000 Kč (zřejmě od začátku roku 2024).

Na rodičovský příspěvek máte nárok už jen díky tomu, že budete pečovat o nejmladší dítě v rodině (není podmínkou předchozí zaměstnání nebo placení nějakého pojištění).

Kromě rodičovského příspěvku, můžete mít po porodu nárok i na porodné (nárok je při příjmu do 2,7 násobku životního minima). Nebo na přídavky na dítě (nárok je při příjmu do 3,4 násobku životního minima).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď

HPP, DPČ, rodičovský příspěvek a pracovní neschopnost

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP ve firmě A, ale momentálně jsem na rodičovské dovolené od 10/2021. Od 04/2022 mám smlouvu na DPČ ve firmě B s průměrným výdělkem 10.000 Kč. Pracuji z domova, syn nenavštěvuje školku. Jsem znovu těhotná a porodit bych měla v 6/2024. Lze při pobírání rodičovského příspěvku jít ve firmě B […]

Zobrazit odpověď