Výpočet neschopenky od zaměstnavatele 2024 – kalkulačka náhrada mzdy za nemoc
Zaměstnancům platí nemocenskou prvních 14 dní jejich zaměstnavatel. Nárok na placenou neschopenku, může být i při práci na dohodu DPP a DPČ.
Podnikatelé (živnostnici), ale mají prvních 14 dní dočasné pracovní neschopnost „smůlu“. OSVČ může mít na nemocenskou nárok, až do 15 dne na neschopence.
Nemocenská od zaměstnavatele – náhrada mzdy za nemoc 2024
Během neschopenky, má obvykle velká většina zaměstnanců, nárok na nemocenskou. Prvních 14 dní platí firma, od 15 dne platí nemocenskou stát. Na placenou neschopenku je nárok i ve zkušební době – hned od prvního dne v novém zaměstnání.
Na náhradu mzdy za nemoc, je nárok i ve výpovědní době. Ale jenom do skončení pracovního poměru. Pokud někdo onemocní až po skončení zaměstnání, tak už na nemocenskou od zaměstnavatele nárok není (může ale být nárok na nemocenské dávky od státu – od 15 dne).
Základní podmínky, pro nárok na nemocenskou (náhradu mzdy za nemoc) se v roce 2024 nijak nemění. I v roce 2024, bude neschopenka placená hned od prvního dne (během roku 2023 se objevily úvahy, o obnovení neplacené neschopenky za první 3 dny, to ale nakonec nebylo schváleno).
Od 1. 1. 2024 se zvyšují redukční hranice, pro výpočet náhrady mzdy za nemoc. Pro některé zaměstnance, to bude znamenat vyšší nemocenskou (rozdíl ale bude jenom malý, zaměstnanci s nižší/podprůměrnou mzdou to ani nepoznají).
Kalkulačka: Výpočet neschopenky od zaměstnavatele od 1. 1. 2024
Prvních 14 dní platí za neschopenku firma. Náhrada mzdy za nemoc od zaměstnavatele, je placena za neodpracované hodiny. Ne nemocenskou je tedy nárok jenom za pracovní dny.
Za víkend (sobotu nebo neděli) nebo za státní svátek, může být nárok na nemocenskou, jen pokud by na tento den připadala pracovní směna.
Pro výpočet neschopenky od zaměstnavatele, je rozhodující hrubá mzda – resp. průměrný hrubý hodinový výdělek. Průměr se vypočítá z předchozího kalendářního čtvrtletí.
U zaměstnanců ve zkušební době (nebo i v dalších případech), se někdy může použít pro výpočet neschopenky pravděpodobný výdělek (pokud je odpracováno méně než 21 dní, tak se nedá vypočítat průměrný výdělek).
Výpočet neschopenky od zaměstnavatele – průměrný výdělek pro náhradu mzdy
Náhrada mzdy za nemoc, se vypočítá z průměrného výdělku. To platí i pro další náhrady (za dovolenou, za svátek, apod.).
Průměrný výdělek, ale není „průměrná mzda“. Není to jenom matematický průměr, který by se vypočítal z výplaty za poslední 3 měsíce. Potup výpočtu je jiný.
Průměrný výdělek se vypočítá 4x za rok (na začátku ledna, na začátku dubna, na začátku července a na začátku října). Takže když bude někdo nemocný hned na začátku ledna 2024, tak se mu bude nemocenská počítat z měsíců říjen až prosinec 2023.
Průměrný výdělek, se vypočítá z hrubé mzdy. Zahrnují se i příplatky za práci v noci, příplatek za práci o víkendu, příplatek za práci ve svátek, příplatky za práci přesčas, nebo i další části mzdy, které souvisí s odvedenou prací. Nezahrnuje se náhrada mzdy za nemoc nebo náhrada mzdy za dovolenou.
Hrubá mzda (za předchozí 3 měsíce, resp. za předchozí kalendářní čtvrtletí) se vydělí počtem odpracovaných hodin (včetně přesčasových hodin). Výsledkem výpočtu je průměrný hrubý hodinový výdělek.
Výpočet náhrady mzdy za nemoc od zaměstnavatele 2024
Průměrný hrubý hodinový výdělek, se pro výpočet nemocenské redukuje. Zvláště u zaměstnanců s vyšší hrubou mzdou, se pro nemocenskou zohlední jen část. Od 1. 1. 2024, se zvyšují redukční hranice:
- do 256,55 Kč se pro náhradu mzdy za nemoc započítá 90%
- do 384,83 Kč se pro náhradu mzdy za nemoc započítá 60%
- do 769,48 Kč se pro náhradu mzdy za nemoc započítá 30%
Výsledná nemocenská od zaměstnavatele je 60% z redukovaného průměrného hrubého hodinového výdělku.
Příklad výpočtu: Náhrada mzdy za nemoc v roce 2024
Pro názornost si můžeme uvést příklad, kolik bude nemocenská za prvních 14 dní na neschopence v roce 2024, u zaměstnance s průměrnou hrubou mzdou. Pan Novák, bude mít týdenní pracovní dobu 40 hodin. Bude na neschopence 14 dní. Jeho průměrná hrubá mzda bude 42 000 Kč.
Výpočet neschopenky 2024:
- Průměrný výdělek při hrubé mzdě 42 000 Kč bude vycházet na cca 252 Kč (v ideálním případě, v reálném životě bude záležet na více faktorech, průměrný výdělek může být v každém čtvrtletí mírně odlišný)
- Z průměrného výdělku 252 Kč/hod se započítá 90% = 226,80 Kč
- Náhrada mzdy za nemoc za 1 hodinu bude 60% = 136,08 Kč
- Za jeden den (8 hodin) bude nemocenská vycházet na 1088,64 Kč
- Za prvních 14 dní (80 hodin) bude nemocenská vycházet na 10 887 Kč
Náhradu mzdy za nemoc, platí zaměstnavatel společně s výplatou za předchozí měsíc, v běžný výplatní termín. Z náhrady mzdy za nemoc, se neplatí sociální nebo zdravotní pojištění, ani daně. Je to tedy čistý příjem.
Nárok na nemocenskou ve zkušební době
Na nemocenskou může být nárok i ve zkušební době. U zaměstnanců, vzniká účast na nemocenském pojištění, hned od prvního dne v nové práci. Ihned po nástupu do nového zaměstnání a zahájení výkonu práce, už tedy může být nárok na placenou neschopenku.
Ve zkušební době, nesmí zaměstnavatel propustit zaměstnance, během prvních 14 dní dočasné pracovní neschopnosti. Od 15 dne, pokud by byl zaměstnanec i nadále v pracovní neschopnosti, je už ale ve zkušební době možné zrušení pracovního poměru.
Nárok na nemocenskou od zaměstnavatele po skončení pracovního poměru
Zaměstnavatel platí za neschopenku jenom v době, kdy pro něj zaměstnanec pracuje. Po skončení zaměstnání, už tedy není nárok na náhradu mzdy za nemoc.
Pokud má někdo například pracovní poměr na dobu určitou, a onemocní jen krátce před skončením zaměstnání, pak může nastat situace, kdy je po skončení pracovního poměru sice v pracovní neschopnosti, ale už bez nároku na nemocenskou.
I po skončení zaměstnání, ale může být nárok na nemocenské dávky od státu (od 15 dne). Pokud neschopenka započne ještě během pracovního poměru, nebo maximálně do 7 kalendářních dní od výpovědi, tak je nárok na nemocenské dávky od 15 dne.
Nárok na nemocenskou od zaměstnavatele u dohody DPP a DPČ
Na placenou neschopenku mohou mít nárok i dohodáři (ti kdo pracují na dohodu DPP nebo DPČ). Ale jenom někdy. Rozhoduje o tom měsíční hrubý příjem:
- U dohody o provedení práce (DPP), vzniká účast na nemocenském pojištění, pokud je příjem nad 10 000 Kč (hrubého za měsíc)
- U dohody o pracovní činnosti (DPČ), vzniká účast na nemocenském pojištění, pokud je příjem od 4 000 Kč (hrubého za měsíc)
Prvních 14 dní na neschopence – na kontrolu může přijít i zaměstnavatel
Během prvních 14 dní (kdy jen nárok na nemocenskou od firmy), může přijít kontrola i od zaměstnavatele. Zaměstnanec má povinnost, aby se po dobu neschopenky zdržoval na adrese, kterou uvedl na začátku neschopenky.
Mimo domov, může být jen v době, kdy má povolené vycházky. O vycházkách rozhoduje lékař, a není na ně nárok „automaticky“ – záleží na zdravotním stavu.
Vycházky mohou být jenom na maximálně 6 hodin za den, a jenom v době od 7:00 do 19:00 (pouze ve velmi výjimečných případech je možné povolit i „neomezené“ vycházky – bez pevného časového omezení).
Zařazeno v: Co dělat když jsem nebyl doma v době kontroly na neschopence, Dočasná pracovní neschopnost po rodičovské, Individuální režim vycházek během neschopenky, Jak se platí pracovní neschopnost, Kalkulačky 2024, Kolik je nemocenská za prvních 14 dní, Kolik je za prvních 14 dní na neschopence, Kontrola od zaměstnavatele během neschopenky, Krátkodobá neschopenka a nemocenská, Náhrada mzdy u pracovního úrazu, Náhrada mzdy za nemoc v roce 2024, Náhrada mzdy za nemoc z povolání, Náhrada mzdy za prvních 14 dní, Náhrada mzdy za prvních 14 dní po skončení zaměstnání, Nemocenská během prvních 14 dnů, Nemocenská od zaměstnavatele za prvních 14 dní neschopenky, Nemocenská ve zkušební době, Výpočet náhrady mzdy 2024, Výpočet neschopenky od zaměstnavatele 2024, Zrušení pracovního poměru ve zkušební době
Další užitečné informace:
Osobní bankrot 2024 – kalkulačka pro výpočet splátek během insolvence
-Osobní bankrot, je laické označení pro situaci, když je někdo v insolvenci – resp. kdy se jedná o případ oddlužení fyzické osoby u soudu. Lidé s velkými dluhy, které už nezvládají splácet, mají možnost obrátit se na soud, a podat žádost o zahájení insolvenčního řízení. Podmínkou jsou minimálně 2 dluhy po splatnosti (nebo dluhy, kde akutně hrozí […]
Více informacíKalkulačka: výpočet podpory v nezaměstnanosti 2024
-Při ztrátě zaměstnání (nebo při ukončení či přerušení podnikání), můžete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti od Úřadu práce. Nárok na podporu je 5 až 11 měsíců (podle věku) a její výše se vypočítá, jako 65% až 45% z průměrné čisté mzdy v posledním zaměstnání (nebo z vyměřovacího základu pro sociální (důchodové) pojištění u OSVČ). Pro nárok na podporu […]
Více informacíVýpočet příspěvku na bydlení 2024 – kalkulačka, podmínky, změny
-Příspěvek na bydlení je sociální dávka určená těm, kdo mají vysoké náklady na bydlení a nízké příjmy. Nárok může mít ten, kdo bydlí v nájmu nebo i majitel bytu nebo je nárok i při bydlení v podnájmu (pokud je to podnájem celého bytu). U přídavků na bydlení je nutné doložit 2x za rok náklady a […]
Více informacíVýpočet neschopenky od zaměstnavatele 2024 – kalkulačka náhrada mzdy za nemoc
-Zaměstnancům platí nemocenskou prvních 14 dní jejich zaměstnavatel. Nárok na placenou neschopenku, může být i při práci na dohodu DPP a DPČ. Podnikatelé (živnostnici), ale mají prvních 14 dní dočasné pracovní neschopnost „smůlu“. OSVČ může mít na nemocenskou nárok, až do 15 dne na neschopence. Nemocenská od zaměstnavatele – náhrada mzdy za nemoc 2024 Během […]
Více informacíOnline kalkulačka PPM 2024: Mateřská dovolená a peněžitá pomoc v mateřství
-Během mateřské dovolené máte zpravidla nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Na této stránce najdete aktuální online kalkulačku, pro výpočet peněžité pomoci v mateřství v roce 2024. Můžete si tedy sami spočítat, kolik byste mohli dostat během mateřské dovolené. V doprovodném textu se podíváme na to, jak se provádí výpočet PPM, jaké jsou podmínky a kdo má […]
Více informacíVýpočet OČR 2024 – kalkulačka ošetřovné na dítě (nebo jiného člena rodiny)
-Když vám onemocní dítě, nebo i v případech, kdy se nemá kdo postarat o malé dítě, můžete mít nárok na „paragraf“ v zaměstnání. Ošetřovné na dítě (nebo na jiného člena rodiny), je ale pouze krátkodobé. Pouze v některých případech (odlišné podmínky), může být nárok i na dlouhodobé ošetřovné (až 90 dní). Ošetřovné bylo velmi často využíváno během nedávné […]
Více informacíNejnovětší dotazy
-
14.6.2024
Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou? -
13.6.2024
Výpověď ze strany zaměstnance a následná nemocenská -
3.6.2024
Výše podpory v nezaměstnanosti po dlouhodobé PN -
2.5.2024
Výše podpory v nezaměstnanosti po dlouhodobé nemocenské -
25.4.2024
Z čeho se mi bude počítat podpora v nezaměstnanosti -
25.4.2024
Ošetřovné na manžela, pokud jsem na RD -
22.4.2024
Co dělat, když v neschopence končí pracovní smlouva? -
20.4.2024
Vycházky v pracovní neschopnosti – neschopenka bez vycházek -
16.4.2024
Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství) -
8.4.2024
Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)
Poradna 2024
- Osobní bankrot 2024 – výpočet splátek insolvence
- Výpočet příspěvku na bydlení 2024
- Kalkulačka mateřská dovolená 2024
- Výpočet OČR 2024 – kalkulačka ošetřovné na dítě
- Výpočet neschopenky od zaměstnavatele 2024
- Kalkulačka: výpočet podpory v nezaměstnanosti 2024
- Čestné prohlášení - sleva na manželku
- Termín odchodu na mateřskou
Kalkulačky 2024
- Výpočet: Kolik budou důchody v roce 2024 (zvýšení od 1. ledna 2024)
- Kalkulačka příspěvek na bydlení 2024
- Podpora v nezaměstnanosti 2024: Výpočet od ledna 2024
- Výpočet výplaty 2024: čistá mzda po změnách od 1. 1. 2024
- Zvýšení minimální mzdy od ledna 2024
- Minimální sociální a zdravotní pojištění pro OSVČ v roce 2024
- Kalkulačka zvýšení životního minima 2024
- Zvýšení nezabavitelné částky od 1. 1. 2024
- Kalkulačka příspěvek na péči 2024
- Mzdová kalkulačka 2024 – výpočet čisté výplaty v zaměstnání
- Kalkulačka neschopenky - zvýšení nemocenské 2024
- Kalkulačka dovolená 2024: Výpočet poměrné části dovolené
- Mateřská 2024: Nárok, délka, podmínky
- Kalkulačka rizikové těhotenství 2024 – neschopenka a nemocenská
Informace 2024
- Kalkulačka mateřská – výpočet kolik bude PPM v roce 2024
- Kalkulačka diety 2024 – kolik je stravné při služební?
- Kalkulačka průměrný čistý měsíční výdělek
- Převedení dovolené do roku 2024
- Kalkulačka DPH 2024
- Rodičovský příspěvek 2024 – zvýšení rodičovské
- Platy státních zaměstnanců 2024 – platové tabulky
- Kalkulačka: Kolik budou přídavky na bydlení od ledna 2024?
- Kalkulačka: Výpočet nezabavitelné částky při exekuci 2024
Potřebujete peníze?
- Okamžitá půjčka peněz před výplatou – peníze ihned na účet (nyní i zdarma!)
- Půjčka v hotovosti do 60 minut – po celé ČR, i pro lidi v exekuci
- Rychlá online půjčka do 100 000 Kč – schválení do 60 minut, peníze do 24 hodin
- Půjčka 20 000 Kč do výplaty zdarma – bez navýšení a bez poplatků
- Hotovostní půjčka do 70 000 Kč i bez ručitele do 24 hodin
- Půjčka pro podnikatele, OSVČ, živnostníky - až 8000 Kč na 70 dnů
- Půjčka 50000 ihned na ruku – do 10 minut na účtu v bance
- Rychlá půjčka do 10 minut – 8000 Kč na cokoliv
- Rychlá půjčka do hodiny bez registru a bez zástavy
- Okamžitá půjčka do 60000 Kč, peníze máte ihned na účtu
- Online půjčka 10000 Kč do 5 minut
- Rychlá nebankovní půjčka do 20000 Kč i pro ženy na mateřské
- Nebankovní půjčka v hotovosti ihned na ruku nebo na účet
- Inzerce půjček
- Půjčka 10000 Kč ihned
- Nejlepší půjčka přes internet