Online kalkulačka PPM 2024: Mateřská dovolená a peněžitá pomoc v mateřství

Mateřská (peněžitá pomoc v mateřství) je ve výši 70% z redukovaného vyměřovacího základu. V roce 2024 platí, že pokud máte hrubou mzdu do cca 44 600 Kč, pak je mateřská asi 70% z hrubé mzdy. Pro výpočet PPM v roce 2024, vám poslouží tato online kalkulačka.

Během mateřské dovolené máte zpravidla nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Na této stránce najdete aktuální online kalkulačku, pro výpočet peněžité pomoci v mateřství v roce 2024. Můžete si tedy sami spočítat, kolik byste mohli dostat během mateřské dovolené.

V doprovodném textu se podíváme na to, jak se provádí výpočet PPM, jaké jsou podmínky a kdo má nárok na „placenou“ mateřskou dovolenou.

Online kalkulačka: Výpočet PPM během mateřské dovolené 2024

Kalkulačka mateřská 2024
Hrubá měsíční mzda
(průměr za posledních 12 měsíců)

Počet narozených dětí
Výpočet

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí maximálně 196 dní při narození 1 dítěte a maximálně 259 dní při narození 2 a více dětí.

Kdo má nárok na placenou mateřskou dovolenou?

Na úvod je nutné zdůraznit, že mateřská dovolená a peněžitá pomoc v mateřství, jsou dvě různé věci:

Mateřská dovolená je volno v zaměstnání. Z logiky věci tedy mají na mateřskou dovolenou nárok pouze zaměstnanci. Pokud je někdo nezaměstnaný, tak sice může mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství (viz dále), ale nejedná se o mateřskou dovolenou v pravém slova smyslu. Podobné je to i u OSVČ. Pokud si OSVČ platí nemocenské pojištění, může mít nárok na PPM, ale opět se nejedná o mateřskou dovolenou.

Peněžitá pomoc v mateřství je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění. Za zaměstnance platí nemocenské pojištění „automaticky“ zaměstnavatel (výjimkou je práce na DPP do 10000 Kč měsíčně, nebo i práce na DPČ do 4000 Kč měsíčně). OSVČ si pak nemocenské musí platit sami (na rozdíl od sociálního a zdravotního pojištění, je toto nemocenské dobrovolné)

Jaká je délka mateřské v roce 2024?

Peněžitou pomoc v mateřství může mít žena (nebo i muž) po dobu 28 týdnů (196 dní) na jedno dítě nebo 37 týdnů (259 dní), pokud se narodí dvojčata. Muž má mateřskou min. o 6 týdnů kratší. Může na ni nastoupit až od začátku 7 týdne po porodu. Prvních 6 týdnů po porodu, tak PPM může čerpat pouze žena. Ta ostatně může být na mateřské již od 6 – 8 týdne před porodem.

Jaké jsou podmínky pro nárok na PPM v roce 2024?

Pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství musí být splněno několik různých podmínek. Tou hlavní podmínkou je minimální doba účasti na nemocenském pojištění:

  • Minimální doba účasti na nemocenském pojištění v délce nejméně 270 kalendářních dní za poslední 2 roky
  • U zaměstnanců to znamená „minimální dobu zaměstnání“ nejméně cca 9 měsíců
  • U OSVČ to znamená platit si nemocenské pojištění alespoň 9 měsíců
  • Nebo to může být kombinace doby v zaměstnání a doby podnikání (pokud probíhají po sobě, ne souběžně)

Druhou důležitou podmínkou je pak to, že:

  • V době vzniku nároku na PPM musí být žadatel zaměstnaný (účastník nemocenské pojištění) nebo si ho platit jako OSVČ
  • Nebo to musí být maximálně 180 dní od skončení poslední pojištěné činnosti (podnikání, zaměstnání), pokud bylo těhotenství zahájeno během této pojištění doby (podnikání, zaměstnání)

Výpočet mateřské: Kolik je peněžitá pomoc v mateřství (PPM) v roce 2024?

Pro výpočet mateřské je rozhodující vaše hrubá mzda. Obvykle se výpočet provádí na základ příjmů za posledních 12 měsíců. U zaměstnanců se nejprve vypočítá denní vyměřovací základ. Denní vyměřovací základ se dá zjednodušeně vypočítat, jako součet vašich celkových příjmů za posledních 12 měsíců (hrubá mzda), vydělený počtem dní (365).

Denní vyměřovací základ se pak dále redukuje – pro rok 2024 platí tyto redukční hranice:

  • Do 1466 Kč se započítá 100% denního vyměřovacího základu
  • Do 2199 Kč se započítá 60% denního vyměřovacího základu
  • Do 4397 Kč se započítá 30% denního vyměřovacího základu
  • Nad 4397 Kč se nezapočítá nic

Výpočet mateřské – příklad výpočtu v roce 2024

Můžeme si ukázat modelový příklad – budeme mít p. Novákovou, která má hrubou mzdu 40 000 Kč:

  • Denní vyměřovací základ = (40 000 * 12)/365 = 1315,07

Toto je zjednodušený výpočet. Při reálném výpočtu je mimo jiné potřeba zohlednit vyloučené dny (doba na nemocenské, ošetřovném, rodičovské, mateřské, dlouhodobé ošetřovné, se do výpočtu nezahrnuje).

  • Redukovaný vyměřovací základ = do 1466 se započítá 100%
  • Redukovaný vyměřovací základ bude = 1316 Kč

Mateřská (peněžitá pomoc v mateřství) je 70% z redukovaného vyměřovacího základu:

  • Mateřská na 1 den = 922 Kč
  • Mateřská na měsíc = 27 660 Kč
  • Mateřská celkem = 180 712 Kč

Nárok na PPM po skončení zaměstnání?

Pokud je žena nezaměstnaná, pak má na „mateřskou“ (PPM) nárok jen v některých případech. Aby měla nárok na PPM, musí začátek spadat do ochranné lhůty. Ochranná lhůta je až 180 dní po skončení zaměstnání (ve kterém začalo těhotenství). Maximální délka ochranné lhůty je 180 dní (pokud zaměstnání trvalo kratší dobu, pak je ochranná doba stejný počet dní, jako délka zaměstnání).

Pokud je žena před porodem (6 – 8 týdnů před termínem), v ochranné době a splňuje podmínku minimální doby 270 dní, pak má nárok na PPM, i když je nezaměstnaná. Pokud je ale nezaměstnaná již delší dobu, nebo je to třeba studentka, která zatím nikde nepracovala, pak na PPM nárok mít nebude.

V takovém případě by jí vznikal nárok na rodičovský příspěvek po narození dítěte. Na ten mají nárok i nezaměstnané ženy, studentky, nebo ti kdo obecně nesplňují podmínky pro PPM.

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , , , , , ,

 

Další užitečné informace:

Osobní bankrot 2024 – kalkulačka pro výpočet splátek během insolvence

-

Osobní bankrot, je laické označení pro situaci, když je někdo v insolvenci – resp. kdy se jedná o případ oddlužení fyzické osoby u soudu. Lidé s velkými dluhy, které už nezvládají splácet, mají možnost obrátit se na soud, a podat žádost o zahájení insolvenčního řízení. Podmínkou jsou minimálně 2 dluhy po splatnosti (nebo dluhy, kde akutně hrozí […]

Více informací

Kalkulačka: výpočet podpory v nezaměstnanosti 2024

-

Při ztrátě zaměstnání (nebo při ukončení či přerušení podnikání), můžete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti od Úřadu práce. Nárok na podporu je 5 až 11 měsíců (podle věku) a její výše se vypočítá, jako 65% až 45% z průměrné čisté mzdy v posledním zaměstnání (nebo z vyměřovacího základu pro sociální (důchodové) pojištění u OSVČ). Pro nárok na podporu […]

Více informací

Výpočet příspěvku na bydlení 2024 – kalkulačka, podmínky, změny

-

Příspěvek na bydlení je sociální dávka určená těm, kdo mají vysoké náklady na bydlení a nízké příjmy. Nárok může mít ten, kdo bydlí v nájmu nebo i majitel bytu nebo je nárok i při bydlení v podnájmu (pokud je to podnájem celého bytu). U přídavků na bydlení je nutné doložit 2x za rok náklady a […]

Více informací

Výpočet neschopenky od zaměstnavatele 2024 – kalkulačka náhrada mzdy za nemoc

-

Zaměstnancům platí nemocenskou prvních 14 dní jejich zaměstnavatel. Nárok na placenou neschopenku, může být i při práci na dohodu DPP a DPČ. Podnikatelé (živnostnici), ale mají prvních 14 dní dočasné pracovní neschopnost „smůlu“. OSVČ může mít na nemocenskou nárok, až do 15 dne na neschopence. Nemocenská od zaměstnavatele – náhrada mzdy za nemoc 2024 Během […]

Více informací

Online kalkulačka PPM 2024: Mateřská dovolená a peněžitá pomoc v mateřství

-

Během mateřské dovolené máte zpravidla nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Na této stránce najdete aktuální online kalkulačku, pro výpočet peněžité pomoci v mateřství v roce 2024. Můžete si tedy sami spočítat, kolik byste mohli dostat během mateřské dovolené. V doprovodném textu se podíváme na to, jak se provádí výpočet PPM, jaké jsou podmínky a kdo má […]

Více informací

Výpočet OČR 2024 – kalkulačka ošetřovné na dítě (nebo jiného člena rodiny)

-

Když vám onemocní dítě, nebo i v případech, kdy se nemá kdo postarat o malé dítě, můžete mít nárok na „paragraf“ v zaměstnání. Ošetřovné na dítě (nebo na jiného člena rodiny), je ale pouze krátkodobé. Pouze v některých případech (odlišné podmínky), může být nárok i na dlouhodobé ošetřovné (až 90 dní). Ošetřovné bylo velmi často využíváno během nedávné […]

Více informací