Kalkulačka: výpočet podpory v nezaměstnanosti 2024
Při ztrátě zaměstnání (nebo při ukončení či přerušení podnikání), můžete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti od Úřadu práce. Nárok na podporu je 5 až 11 měsíců (podle věku) a její výše se vypočítá, jako 65% až 45% z průměrné čisté mzdy v posledním zaměstnání (nebo z vyměřovacího základu pro sociální (důchodové) pojištění u OSVČ).
Pro nárok na podporu v nezaměstnanosti je nutné splnit několik podmínek. O jaké se jedná, si povíme dále. V následující kalkulačce si můžete sami spočítat, na jak vysokou podporu od Úřadu práce, můžete mít v roce 2024 nárok.
Změna podmínek a snížení podpory v nezaměstnanosti od roku 2024
V roce 2023, představila vláda velký balík změn (konsolidační balíček úsporných opatření, daňové změny a důchodovou reformu). Část změn, by se měla týkat i podpory v nezaměstnanosti.
Všechny tyto změny, již byly schváleny (s výjimkou důchodové reformy, ta se bude řešit až během roku 2024) a budou platit od 1. 1. 2024.
Zpřísnění podmínek, pro nárok na podporu v nezaměstnanosti
Kvůli setrvale nízké nezaměstnanosti, bylo schváleno omezení pro případy, kdy lidé opakovaně žádají o podporu v nezaměstnanosti.
Doposud to bylo tak, že když nebyla vyčerpána celá podpora v nezaměstnanosti (stačilo ukončit evidenci na Úřadu práce jen pár dní před koncem podpory), tak následně stačilo odpracovat alespoň 3 měsíce a byl opět nárok na další podporu v nezaměstnanosti.
Od ledna 2024 se to ale mění, a budou platit přísnější podmínky. Na další (opakovanou) podporu v nezaměstnanosti, bude nárok až po odpracování minimálně 5 měsíců v novém zaměstnání (nebo případně minimálně 9 měsíců, pokud byla předchozí podpora vyčerpána celá).
Podpora v nezaměstnanosti a odstupné
Doposud se podpora v nezaměstnanosti nevyplácela pod dobu, za kterou bylo vyplaceno odstupné. Když byl při výpovědi nárok na trojnásobek průměrného výdělku, tak podporu vyplácel Úřadu práce, až od 4 měsíce.
To se také mění. Od roku 2024, už odstupné nehraje žádnou roli. Na podporu je nárok, hned od začátku evidence na Úřadu práce.
Kalkulačka pro výpočet podpory od Úřadu práce v roce 2024
Kolik je nezaměstnaných a jaká je průměrná výše podpory v roce 2024?
Na začátku roku 2024, bylo v ČR asi 260 tisíc nezaměstnaných (evidovaných na Úřadu práce). To je nezaměstnanost cca 3,5%.
Nezaměstnanost je v ČR dlouhodobě velmi nízká. Pravidelně se pohybuje na jedné z nejnižších úrovní v EU. Je také nutné si uvědomit, že ze zmíněných cca 260 tisíc nezaměstnaných, tvoří nezanedbatelnou část i mladiství, osoby se zdravotním omezením, apod. Počet „klasických“ nezaměstnaných, kteří pobírají podporu a hledají si novou práci, je cca 90 tisíc osob.
Maximální podpora v nezaměstnanosti sice v roce 2024, může být až 24 608 Kč měsíčně. Takto velkou podporu ale dostane jen málo lidí. Aktuálně, je průměrná výše podpory v nezaměstnanosti částka okolo 10 tisíc Kč. Což není příliš mnoho peněz.
Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti
Abyste při výpovědi ze zaměstnání (nebo po ukončení/přerušení podnikání jako OSVČ), měli nárok na podporu v nezaměstnanosti, musí být splněno několik podmínek:
- Musíte se přihlásit na Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání – tedy projevit vůli hledat si nové zaměstnání. Jako uchazeč o zaměstnání pak máte nárok na podporu, ale současně máte i určité povinnosti (chodit na pravidelné schůzky na ÚP, aktivně reagovat na nabídky práce od ÚP apod.). Máte i omezené možnosti, jak mít nějakou brigádu nebo přivýdělek
- Musíte mít splněnu minimální „odpracovanou dobu“ 12 měsíců za poslední dva roky (jedná se dobu účasti na důchodovém pojištění, kam se počítá i podnikání jako OSVČ, v některých případech i práce na DPP nebo DPČ, nebo i „náhradní činnost“, jako například mateřská či rodičovská dovolená)
- Nesměl jste být v posledních 6 měsících propuštěn ze zaměstnání z důvodu hrubého porušení pracovní kázně nebo pracovních povinností
- Nesmíte být na neschopence nebo mít nárok na důchod (invalidní nebo starobní)
- Nesmíte aktivně podnikat
Kolik je podpora v nezaměstnanosti na Úřadu práce v roce 2024?
Výpočet podpory pro nezaměstnané, se provádí na základě průměrné čisté mzdy v posledním zaměstnání (průměr za poslední ukončení kalendářní čtvrtletí).
Výše podpory na ÚP je 65% – 45%:
- 65% první dva měsíce
- 50% druhé dva měsíce
- 45% zbytek doby
Maximální podpora v nezaměstnanosti 2024:
- Maximální podpora v nezaměstnanosti v roce 2024 částka 24 608 Kč
- Maximální podpora při rekvalifikaci je v roce 2024 ve výši 27 578 Kč
Na podporu máte nárok 5 – 11 měsíců:
- 5 měsíců do 50 roků
- 8 měsíců od 50 do 55 roků
- 11 měsíců nad 55 roků
Pozor na to, jak je ukončeno zaměstnání – někdy je nárok jen na sníženou podporu
O tom, kolik dostanete od Úřadu práce, ale nerozhoduje jenom vaše průměrná čistá mzda, ale i to, jak došlo k ukončení zaměstnání:
- Pokud je zaměstnání ukončeno výpovědí od zaměstnavatele, máte nárok na 65% za první dva měsíce, pak se podpora postupně snižuje
- Pokud dá výpověď zaměstnanec a neuvede vážný důvod pro ukončení zaměstnání, pak je podpora po celou dobu jen 45%
- To samé platí i pro dohodu pro ukončení pracovního poměru. Pokud zde není poukázáno na vážné důvody, také podpora také jen nižší
- Při ukončení pracovní smlouvy na dobu určitou, je to stejné, jako když dostanete výpověď od zaměstnavatele (tj. 65% za první dva měsíce)
- Pokud jste propuštěni z důvodu hrubého porušení pracovní kázně, pak je podpora 0% (nemáte na ni nárok min. 6 měsíců)
Co jsou to vážné důvody pro ukončení zaměstnání?
Jedná se o důvody uvedené v paragrafu 5c, zákona o zaměstnanosti (zákon číslo 435/2004 Sb.). Pokud ukončíte zaměstnání z některého vážného důvodu, pak máte nárok na podporu v plné výši.
Mezi vážné důvody pro ukončení práce patří například: péče o dítě do 4 roků, péče o osobu, která je závislá na pomoci jiné osoby (II až IV stupeň závislosti), docházka dítěte do školky/školky, místo výkonu a povaha práce druhého manžela/partnera, zdravotní důvody nebo i jiné morální, etické, náboženské, aj. důvody
Přivýdělek nebo brigáda na Úřadu práce
V době, kdy jste vedeni v evidenci nezaměstnaných na Úřadu práce, máte hodně omezené možnosti, jak si zvýšit příjem. V době, kdy máte nárok na podporu, nesmíte mít žádný příjem. Vůbec žádný, jinak by vám přestala být vyplácena podpora.
Pod skončení výplaty podpory, můžete mít i nějakou brigádu/přivýdělek. Můžete se ale jednat jen o práci na dohodu DPČ (dohoda o pracovní činnosti). Práce na dohodu DPP (dohoda o provedení práce) není dovolená. A také máte omezenou výši příjmu. Můžete si vydělat maximálně 9 450 Kč za měsíc (jedna polovina minimální mzdy, ta se od 1. 1. 2024 zvýšila na 18 900 Kč).
Zařazeno v: Délka podpory pro starší osoby, Jak se vypočítá podpora po rodičovské?, Kalkulačka pro výpočet podpory 2024, Kalkulačky 2024, Kolik bude moje podpora, Kolik je maximální podpora v nezaměstnanosti, Kolik je minimální podpora v nezaměstnanosti?, Kolik je podpora pro nezaměstnané v roce 2024?, Kolik je podpora v nezaměstnanosti 2024, Kolik je podpora v nezaměstnanosti po mateřské, Kolik je podpora v nezaměstnanosti po rodičovské, Kolik je podpora v nezaměstnanosti po zkušební době, Nárok na podporu po výpovědi, Vážné důvody pro výpověď, Vážné důvody pro výpověď od zaměstnance, Vážné důvody pro výpověď od zaměstnavatele, Výpočet podpory pro nezaměstnané 2024
Další užitečné informace:
Osobní bankrot 2024 – kalkulačka pro výpočet splátek během insolvence
-Osobní bankrot, je laické označení pro situaci, když je někdo v insolvenci – resp. kdy se jedná o případ oddlužení fyzické osoby u soudu. Lidé s velkými dluhy, které už nezvládají splácet, mají možnost obrátit se na soud, a podat žádost o zahájení insolvenčního řízení. Podmínkou jsou minimálně 2 dluhy po splatnosti (nebo dluhy, kde akutně hrozí […]
Více informacíKalkulačka: výpočet podpory v nezaměstnanosti 2024
-Při ztrátě zaměstnání (nebo při ukončení či přerušení podnikání), můžete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti od Úřadu práce. Nárok na podporu je 5 až 11 měsíců (podle věku) a její výše se vypočítá, jako 65% až 45% z průměrné čisté mzdy v posledním zaměstnání (nebo z vyměřovacího základu pro sociální (důchodové) pojištění u OSVČ). Pro nárok na podporu […]
Více informacíVýpočet příspěvku na bydlení 2024 – kalkulačka, podmínky, změny
-Příspěvek na bydlení je sociální dávka určená těm, kdo mají vysoké náklady na bydlení a nízké příjmy. Nárok může mít ten, kdo bydlí v nájmu nebo i majitel bytu nebo je nárok i při bydlení v podnájmu (pokud je to podnájem celého bytu). U přídavků na bydlení je nutné doložit 2x za rok náklady a […]
Více informacíVýpočet neschopenky od zaměstnavatele 2024 – kalkulačka náhrada mzdy za nemoc
-Zaměstnancům platí nemocenskou prvních 14 dní jejich zaměstnavatel. Nárok na placenou neschopenku, může být i při práci na dohodu DPP a DPČ. Podnikatelé (živnostnici), ale mají prvních 14 dní dočasné pracovní neschopnost „smůlu“. OSVČ může mít na nemocenskou nárok, až do 15 dne na neschopence. Nemocenská od zaměstnavatele – náhrada mzdy za nemoc 2024 Během […]
Více informacíOnline kalkulačka PPM 2024: Mateřská dovolená a peněžitá pomoc v mateřství
-Během mateřské dovolené máte zpravidla nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Na této stránce najdete aktuální online kalkulačku, pro výpočet peněžité pomoci v mateřství v roce 2024. Můžete si tedy sami spočítat, kolik byste mohli dostat během mateřské dovolené. V doprovodném textu se podíváme na to, jak se provádí výpočet PPM, jaké jsou podmínky a kdo má […]
Více informacíVýpočet OČR 2024 – kalkulačka ošetřovné na dítě (nebo jiného člena rodiny)
-Když vám onemocní dítě, nebo i v případech, kdy se nemá kdo postarat o malé dítě, můžete mít nárok na „paragraf“ v zaměstnání. Ošetřovné na dítě (nebo na jiného člena rodiny), je ale pouze krátkodobé. Pouze v některých případech (odlišné podmínky), může být nárok i na dlouhodobé ošetřovné (až 90 dní). Ošetřovné bylo velmi často využíváno během nedávné […]
Více informacíNejnovětší dotazy
-
14.6.2024
Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou? -
13.6.2024
Výpověď ze strany zaměstnance a následná nemocenská -
3.6.2024
Výše podpory v nezaměstnanosti po dlouhodobé PN -
2.5.2024
Výše podpory v nezaměstnanosti po dlouhodobé nemocenské -
25.4.2024
Z čeho se mi bude počítat podpora v nezaměstnanosti -
25.4.2024
Ošetřovné na manžela, pokud jsem na RD -
22.4.2024
Co dělat, když v neschopence končí pracovní smlouva? -
20.4.2024
Vycházky v pracovní neschopnosti – neschopenka bez vycházek -
16.4.2024
Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství) -
8.4.2024
Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)
Poradna 2024
- Osobní bankrot 2024 – výpočet splátek insolvence
- Výpočet příspěvku na bydlení 2024
- Kalkulačka mateřská dovolená 2024
- Výpočet OČR 2024 – kalkulačka ošetřovné na dítě
- Výpočet neschopenky od zaměstnavatele 2024
- Kalkulačka: výpočet podpory v nezaměstnanosti 2024
- Čestné prohlášení - sleva na manželku
- Termín odchodu na mateřskou
Kalkulačky 2024
- Výpočet: Kolik budou důchody v roce 2024 (zvýšení od 1. ledna 2024)
- Kalkulačka příspěvek na bydlení 2024
- Podpora v nezaměstnanosti 2024: Výpočet od ledna 2024
- Výpočet výplaty 2024: čistá mzda po změnách od 1. 1. 2024
- Zvýšení minimální mzdy od ledna 2024
- Minimální sociální a zdravotní pojištění pro OSVČ v roce 2024
- Kalkulačka zvýšení životního minima 2024
- Zvýšení nezabavitelné částky od 1. 1. 2024
- Kalkulačka příspěvek na péči 2024
- Mzdová kalkulačka 2024 – výpočet čisté výplaty v zaměstnání
- Kalkulačka neschopenky - zvýšení nemocenské 2024
- Kalkulačka dovolená 2024: Výpočet poměrné části dovolené
- Mateřská 2024: Nárok, délka, podmínky
- Kalkulačka rizikové těhotenství 2024 – neschopenka a nemocenská
Informace 2024
- Kalkulačka mateřská – výpočet kolik bude PPM v roce 2024
- Kalkulačka diety 2024 – kolik je stravné při služební?
- Kalkulačka průměrný čistý měsíční výdělek
- Převedení dovolené do roku 2024
- Kalkulačka DPH 2024
- Rodičovský příspěvek 2024 – zvýšení rodičovské
- Platy státních zaměstnanců 2024 – platové tabulky
- Kalkulačka: Kolik budou přídavky na bydlení od ledna 2024?
- Kalkulačka: Výpočet nezabavitelné částky při exekuci 2024
Potřebujete peníze?
- Okamžitá půjčka peněz před výplatou – peníze ihned na účet (nyní i zdarma!)
- Půjčka v hotovosti do 60 minut – po celé ČR, i pro lidi v exekuci
- Rychlá online půjčka do 100 000 Kč – schválení do 60 minut, peníze do 24 hodin
- Půjčka 20 000 Kč do výplaty zdarma – bez navýšení a bez poplatků
- Hotovostní půjčka do 70 000 Kč i bez ručitele do 24 hodin
- Půjčka pro podnikatele, OSVČ, živnostníky - až 8000 Kč na 70 dnů
- Půjčka 50000 ihned na ruku – do 10 minut na účtu v bance
- Rychlá půjčka do 10 minut – 8000 Kč na cokoliv
- Rychlá půjčka do hodiny bez registru a bez zástavy
- Okamžitá půjčka do 60000 Kč, peníze máte ihned na účtu
- Online půjčka 10000 Kč do 5 minut
- Rychlá nebankovní půjčka do 20000 Kč i pro ženy na mateřské
- Nebankovní půjčka v hotovosti ihned na ruku nebo na účet
- Inzerce půjček
- Půjčka 10000 Kč ihned
- Nejlepší půjčka přes internet