Podpora v nezaměstnanosti po přerušení OSVČ

Dobrý den,

chci se Vás zeptat, jestli mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, když poslední podpora mi byla vyplácena do 31. 1. 2016.

Nyní pracuju jako OSVČ 3 měsíce. Živnost musím pozastavit.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Jana K., 07.06.2017 08:07

Odpověď:

Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 08.06.2017 13:25 napsal/a:
 

Dobrý den,

Na váš dotaz bohužel není možné zcela konkrétně odpovědět. Neuvádíte totiž všechny podstatné informace. Třeba to, jestli jste po ukončení výplaty podpory v nezaměstnanosti (31. 1. 2016), někde pracovala, nebo byla nezaměstnaná bez nároku na podporu. Také neuvádíte, jak dlouho vám byla vyplácena poslední podpora v nezaměstnanosti, a jak dlouho jste případně byla zaměstnána před tím. Pokusím se odpovědět alespoň zčásti – byť to bude jen obecně.

Nárok na podporu v nezaměstnanosti vám vznikne, pokud splníte podmínku minimální doby důchodového pojištění a to v délce alespoň 12 měsíců za poslední 2 roky. Jako OSVČ jste si zřejmě platila zálohy na sociální pojištění (což zahrnuje důchodové pojištění), to jsou 3 měsíce. Dále pak záleží, jestli jste v posledních 2 letech před podáním žádosti o podporu v nezaměstnanosti pracovala v nějakém zaměstnání?

Pokud ne, pokud jste byla jen nezaměstnaná, pak by vám nyní nárok na podporu v nezaměstnanosti nevznikal, protože by nebyla splněna podmínka minimální doby. Případně je otázka jestli by u vás nebylo možné započítat nějakou náhradní dobu zaměstnání – sem patří například osobní péče o dítě do 4 let, pobírání invalidního důchodu pro invaliditu 3 stupně, osobní péče o osobu závislou na pomoci jiné osoby apod.

Pokud byste splňovala onu podmínku 12 měsíců v zaměstnání (resp. důchodového pojištění), pak by záleželo, jestli vaše poslední podpora byla vyplacena celá. V závislosti na věku máte nárok na 5 nebo 8 nebo 11 měsíců.

Pokud byla vyčerpána celá podpora, tak nárok na další podporu je v případě, že po jejím skončení pracujete alespoň 6 měsíců (nebo si například platíte pojištění jako OSVČ, nebo se dá započítat náhradní doba o délce min. 6 měsíců) – viz zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb.:

§ 49

(1) Uchazeč o zaměstnání, kterému v posledních 2 letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání uplynula celá podpůrčí doba, má nárok na podporu v nezaměstnanosti, pokud po uplynutí této podpůrčí doby získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 6 měsíců; tato doba se nevyžaduje v případech, kdy uchazeč o zaměstnání skončil zaměstnání nebo výdělečnou činnost ze zdravotních důvodů nebo skončil zaměstnání z důvodů uvedených ve zvláštním právním předpise nebo proto, že zaměstnavatel porušil podstatnou povinnost vyplývající z právních předpisů, kolektivní smlouvy nebo sjednaných pracovních podmínek. Současně musí být splněna podmínka celkové doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)].

Pokud by poslední podpora nebyla vyčerpána celá, pak byste měla mít nárok na podporu v nezaměstnanosti v celém rozsahu již po odpracování 3 měsíců – což byste měla splnit výkonem OSVČ:

§ 48

Uchazeč o zaměstnání, kterému v posledních 2 letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání neuplynula celá podpůrčí doba a po uplynutí části podpůrčí doby získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle zvláštního právního předpisu v délce alespoň 3 měsíců, má nárok na podporu v nezaměstnanosti po celou podpůrčí dobu. Jestliže získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce kratší než 3 měsíce, má uchazeč o zaměstnání nárok na podporu v nezaměstnanosti po zbývající část podpůrčí doby. Současně musí být splněna podmínka celkové doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)].

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,