Kolik budu mít mateřskou na druhé dítě?

Dobrý den, jsem momentálně na rodičovské dovolené s dvouletým dítětem. Plánujeme nyní s manželem druhé dítě. Chtěla bych, aby se narodilo ještě před koncem rodičovské dovolené (mám zvolenou variantu na 4 roky). Během rodičovské jsem stále zaměstnána u stejného zaměstnavatele. Zajímalo by mě, jak to bude s mateřskou na druhé dítě? Budu mít nárok na PPM stejně jako u prvního dítěte? A z čeho se bude počítat? Plánuji, že bych začala pracovat během rodičovské na částečný úvazek – náš zaměstnavatel umožňuje práci z domu, takže bych si domluvila nějaký zkrácený úvazek, třeba na 10 – 15 hodin týdně. Mělo by to vliv na výši mateřské? Z čeho by se počítala, z toho co jsem měla původně v zaměstnání, nebo z toho co si vydělám během rodičovské? Děkuji vám za rady.

Dotaz poslal/a: Barbora T., 10.2.2014 14:44

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.2.2014 19:18 napsal/a:
 

Dobrý den Barboro, nemusíte mít obavy, pokud jste během rodičovské stále zaměstnaná, tak byste měla mít i u druhého dítěte nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM, mateřská) stejně jako u prvního dítěte. Pokud vaše zaměstnání do té doby nezanikne (zaměstnavatel vás sice nemůže propustit, ale mohl by například zkrachovat), tak budete mít nárok na PPM.

Co se týká výše mateřské u druhého dítěte, pokud byste během rodičovské nepracovala a neměla tedy žádný příjem (podnikání apod.) s výjimkou dávek jako je rodičovský příspěvek, pak by to bylo jednoduché. Mateřská by se vám stanovila stejně jako u prvního dítěte. Platí sice, že rozhodným obdobím pro výpočet mateřské je poslední 12 kalendářních měsíců, ale v případě že v tomto období nemáte žádní příjmy, pak platí, že až do 4 let věku prvního dítěte se vám mateřská stanoví stejně.

Pokud budete pracovat a budete mít příjmy i během rodičovské, pak bude záležet na tom, jak vysoký bude váš příjem. I když to u vás asi nehrozí – vzhledem k tomu že chcete pracovat jen na částečný úvazek – pokud byste měla během posledního roku před nástupem na PPM vyšší vyměřovací základ, než u první mateřské, pak by se vám mateřská počítala z tohoto vyměřovacího základu.

Pokud ale budete mít v posledních 12 měsících (nebo obecně v průběhu rodičovské dovolené) talkové příjmy, že by z nich stanovený denní vyměřovací základ byl nižší než u první PPM, pak platí ustanovení paragrafu 19, zákona o nemocenském pojištění – konkrétně:

Dle § 19 odst. 3 ZNP se totiž za denní vyměřovací základ (dále jen DVZ) u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikne nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, považuje DVZ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než DVZ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství (§ 19 odst. 3 ZNP).

Takže pokud by vám na základě příjmu během rodičovské měla vyjít nižší mateřská než na základě předchozího zaměstnání, použije se ta stanovená na základě příjmu z předchozího zaměstnání. Takže můžete být klidná, u druhého dítěte byste měla dostávat stejně peněz, jako u toho prvního. (pokud se pochopitelně do té doby nějak nezmění zákony).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,