Mateřská po nemocenské – budu mít nárok?

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat:

Jsem rok a půl na nemocenské a jsem těhotná, budu mít nárok na mateřskou a z čeho se mi bude počítat?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Hana, 19.11.2024 10:59
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.01.2024 18:30 napsal/a:

Dobrý den,

Ve svém dotazu, uvádíte příliš málo informací na to, aby se dalo říci, jestli budete mít nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) nebo ne. Takže mohu odpovědět spíše jen obecně.

Pro nárok na PPM, musí být splněny příslušné podmínky. Jednou z podmínek je minimální doba účasti na nemocenském pojištění.

Záleží tedy i na tom, jestli vaše aktuální neschopenka, probíhá až po skončení nějakého předchozího zaměstnání (nebo jestli jste například měla pracovní smlouvu na dobu určitou, a zaměstnání skončilo během neschopenky), nebo jestli váš pracovní poměr ještě stále trvá.

Pokud jste stále zaměstnaná (pracovní poměr neskončil), tak by tato podmínka měla být splněna (do doby účasti na nemocenském pojištění, se vám počítá i pracovní neschopnost v průběhu zaměstnání). Pokud pracovní poměr už skončil, tak bude záležet na tom kdy.

Další podmínkou, pro nárok na PPM, je účast na nemocenském pojištění v době nástupu na PPM.

Nástup na PPM, je v době 8 až 6 týdnů před porodem. V této době, byste měla být zaměstnaná, nebo být v ochranné době (až 180 dní od skončení předchozího zaměstnání).

Nebo případně může být nárok na PPM, i když už vám ochranná doba skončila, ale vy jste až do porodu v pracovní neschopnosti, s nárokem na nemocenské dávky.

Ve vašem případě, je tedy hned několik možností a jak jsem psala, nemám dost informací, abych vám mohla odpovědět.

Pokud jste nyní v pracovní neschopnosti, po skončení zaměstnání, pak bude záležet na tom, kdy přesně skončilo zaměstnání, a kdy máte termín porodu. Od toho se odvíjí, zda bude splněna podmínka účasti na nemocenském pojištění.

Pokud by bylo splněno minimálních 270 dní během posledních 2 roků, a vy měla během neschopenky stále nárok na nemocenské dávky a/nebo byla stále v ochranné době, pak máte nárok na PPM podle běžných podmínek.

Výpočet mateřské se provádí běžným způsobem. Vychází se z rozhodného období – což je obvykle posledních 12 měsíců. Pokud jste ale posledních 12 měsíců v pracovní neschopnosti, pak se nedá určit vyměřovací základ, a postupuje se dále do minulosti, až do doby, kdy je možné určit vyměřovací základ.

Pokud vám ale zaměstnání skončilo již před nějakou delší dobou, a nebude splněna podmínka 270 dní, tak by nárok na PPM nebyl. To samé i v případě, že už byste během neschopenky neměla nárok na nemocenské dávky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Péče o děti do 15 let – kolik si mohu přivydělat na DPP nebo DPČ?

-

Dobrý den, manželka je nahlášena na péči o dítě a teď řešíme kolik si muže v roce 2024 přivydělat na DPP a DPČ. Je to stejné jako u stejné otázky z roku 2022. Děkuji

Zobrazit odpověď

Těhotenství a výpověď ve zkušební době – co dělat dál?

-

Dobrý den, prosím poraďte… Moje snacha byla zaměstnána a ve 3 měsíční zkušební době dostala výpověď z nejasného důvodu, prý telefonování. Zjistila ale, že je již měsíc těhotná, avšak výpověď podepsala. Můžete mi prosím poradit, co dělat v tomto případě a co je pro ni výhodné? Nyní je na úřadu práce. Bylo by lepší, aby […]

Zobrazit odpověď

Mateřská u druhého dítěte po smlouvě na dobu určitou

-

Dobrý den, momentálně mám 2 letého syna a jsem na RD, kterou mám nastavenou do srpna 2025, kdy synovi bude 3,5 let. Před nástupem na mateřskou jsem byla zaměstnaná ve školství na dobu určitou 1 rok, takže mi smlouva se ZŠ již vypršela. S manželem přemýšlíme o druhém dítěti a řešíme mateřskou – chápu správně, […]

Zobrazit odpověď

Ukončení rodičovské dovolené jako OSVČ – placení pojištění (sociální, zdravotní)

-

Hezký den, mám dotaz ohledně ukončení rodičovského příspěvku u OSVČ. V roce 2022 jsem nastoupila na rodičovskou dovolenou, kdy jsem si čerpání rodičovského příspěvku nastavila na 2 roky (končí mi tedy v únoru letošního roku). Již před narozením syna jsem podnikala jako OSVČ (nepovinné nemocenské pojištění jsem si neplatila). Je třeba ukončení rodičovského příspěvku nahlásit […]

Zobrazit odpověď