Těhotenství a výpověď ve zkušební době – co dělat dál?

Dobrý den, prosím poraďte…

Moje snacha byla zaměstnána a ve 3 měsíční zkušební době dostala výpověď z nejasného důvodu, prý telefonování. Zjistila ale, že je již měsíc těhotná, avšak výpověď podepsala.

Můžete mi prosím poradit, co dělat v tomto případě a co je pro ni výhodné? Nyní je na úřadu práce.

Bylo by lepší, aby nastoupila urychleně někam do práce, s tím, že neřekne, a bude skrývat, že je těhotná anebo má zůstat na úřadu práce jako nezaměstnaná.

Přeci jenom peníze budou potřebovat.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Renata, 05.2.2024 17:25
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 06.02.2024 18:27 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud byla vaše snacha ještě ve zkušební době, pak s největší pravděpodobností nedostala výpověď, ale jednalo se o zrušení pracovního poměru ve zkušební době. To je možné i bez uvedení důvodu (platí jiné podmínky, než pro klasickou výpověď).

Ve zkušební době je možné ukončení zaměstnání, i když je žena těhotná (nesmí to ale být hlavní důvod pro zrušení pracovního poměru).

Aby měla vaše snacha nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), tak by měla nastoupit do nějakého dalšího zaměstnání.

Pro nárok na PPM musí být splněny následující podmínky:

  • Začátek mateřské je 8 až 6 týdnů před termínem porodu
  • V té době musí být zaměstnaná (pokud bude na neschopence, tak to nevadí, podstatný je aktivní pracovní poměr)
  • Nebo musí být v ochranné době – ochranná doba jí běží po skončení zaměstnání, ve kterém už byla těhotná – může to být až 180 dní, pokud ale toto zaměstnání trvalo kratší dobu, tak je i ochranná doba kratší
  • Musí být splněna podmínka 270 kalendářní dní v zaměstnání za poslední 2 roky

Záleží tedy i na tom, zda do období předchozích 24 měsíců před nástupem na PPM bude spadat dostatečný počet dní v zaměstnání (počítají se všechna předchozí zaměstnání).

Druhou možností by mohlo být to, že pokud je to zatím do 7 dní od ukončení posledního pracovního poměru, tak by si ještě mohla nechat vystavit neschopenku pro rizikové těhotenství, a být až do porodu v pracovní neschopnosti.

Neschopenka může začít i po skončení zaměstnání – maximálně ale do 7 kalendářích dní (jinak už není nárok na nemocenské dávky).

Pří neschopence do 7 dní od skončení práce, bude nárok na nemocenské dávky (ale až od 15 dne, prvních 14 dní po skončení zaměstnání na nemocenskou není nárok). A mohla by mít nárok i na mateřskou (od 1. 1. 2024 se mírně změnily podmínky pro nárok na PPM)

Pouze ale za předpokladu, že by byla až do termínu nástupu na neschopence s nárokem na nemocenské dávky, a současně že by splňovala podmínku minimálních 270 dní za poslední dva roky.

Mohou zde ale být i nějaké další možnosti – pokud například někdy v nedávné době ukončila studium, nebo pokud jsou zde i jiné faktory, které neznám.

Berte to spíše jako obecnou informaci – záleží na tom, kdy konkrétně začalo těhotenství, kdy bude termín porodu, jak to je přesně s předchozími zaměstnáními. Od toho se pak odvíjí i ochranná doba, splnění podmínky 270 dní, atd.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď