Mám nějaký nárok na mateřskou?

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, chtěli bychom si s přítelem pořídit miminko a vůbec netuším, zdali mám nějaký finanční nárok, po základní škole jsem se vyučila v prvním oboru a poté dva roky byla OSVČ a po ukončení OSVČ jsem ještě 3 měsíce pracovala a pak nastoupila na další 3letý obor který jsem dostudovala a teď bychom si chtěli pořídit miminko a vůbec netuším, zdali mám tedy na něco nárok.

Předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Tyna.l, 30.09.2016 17:00

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 02.10.2016 05:51 napsal/a:
 

Dobrý den,

Mezi základní podmínky pro nárok na „mateřskou“ (tedy přesněji PPM, peněžitá pomoc v mateřství), patří především to, že v době podání žádosti (6 – 8 týdnů před porodem), jste účastníkem nemocenského pojištění. Tedy jste zaměstnanec (kdy za vás nemocenské pojištění hradí zaměstnavatel) nebo jste OSVČ (a platíte si dobrovolné nemocenské pojištění), nebo jste alespoň v ochranné lhůtě 180 dní od skončení poslední pojištění činnosti (zaměstnání nebo placení dobrovolného nemocenského pojištění u OSVČ).

Druhou podmínkou pak je to, že splňujete minimální dobu pojištění. A to u zaměstnanců v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních 2 letech, nebo u OSVČ je to 270 kalendářních dní v posledních dvou letech a současně 180 dní v posledním roce.

Pokud jste student, tak za vás nikdo nemocenské pojištění neplatí. Stejně tak jako když jste nezaměstnaná.

Pro studenty existuje jedna výjimka, kdy se jim může započítat doba studia – viz konkrétně zákon o nemocenském pojištění:

(4) Do doby účasti na pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství podle odstavců 2 a 3 se započítává též       

a) doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole nebo na konzervatoři považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění, jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno,

Jestli ale tomu správně rozumím, tak toto se na vás nevztahuje – týká se pouze studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole.

A i kdyby se na vás toto ustanovení vztahovalo, pak stejně platí, že byste před narozením dítěte musela být zaměstnána (nebo být v ochranné době po skončení posledního zaměstnání, nebo si platit nemocenské pojištění jako OSVČ).

Na základě vámi uvedených informací se domnívám, že na PPM mít nárok nebudete. Budete ale určitě mít nárok na rodičovský příspěvek. Po narození dítěte si o něj můžete požádat na místním Úřadu práce.

Jeho výše je 220 tisíc korun. Pokud u vás nebo otce dítěte nebude možné určit vyměřovací základ, pak bude rodičovský příspěvek na dobu 4 roky. Tedy 7600 Kč měsíčně po dobu prvních 9 měsíců a následně pak až do 4 roků věku dítěte 3800 Kč měsíčně.

U rodičovského příspěvku nehraje roli to, zda jste někdy pracovala. Nárok na něj máte už jen tím, že se vám narodí dítě a vy o něj pečujete.

V souvislosti s narozením dítěte pak případně ještě můžete mít nárok na porodné – zde bude záležet na tom, jaké budete mít vy a otec dítěte příjmy v posledním kalendářním čtvrtletí před narozením dítěte. Žádá se o něj opět po porodu na Úřadu práce.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,