Mateřská dovolená a dva zaměstnavatelé

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, jak to v mém případě bude s výpočtem PPM?

U jednoho zaměstnavatele mám podepsanou pracovní smlouvu na dobu neurčitou (22 tis. hrubého),

U druhého zaměstnavatele mám již poněkolikáté uzavřenou pracovní smlouvu (zkrácené HPP) na dobu určitou (1 rok, od prosince, mzda kolísá kolem 3-5 tis. hrubého).

V tomto druhém zaměstnání se jedná o noční směny a rizikové pracoviště (autobus), s největší pravděpodobností práci nebudu schopna od května nebo června vykonávat a přeřazení nepřichází v úvahu – bude nutné pracovní poměr rozvázat?

Bude hrubá mzda od tohoto zaměstnavatele započtena do PPM? (na mateřskou bych měla nastoupit v září).

Mnohokráte Vám děkuji za odpověď.

S přátelským pozdravem

Dotaz poslal/a: Barbora S., 15.04.2018 06:51

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.04.2018 02:58 napsal/a:
 

Dobrý den,

V případě, že máte více zaměstnavatelů, tak vám může vznikat nárok na PPM z obou zaměstnání. Je to tak, že pro každé zaměstnání se hodnotí samostatně, zda jsou splněny podmínky pro nárok na PPM. Pokud ano, tak se vám z každého zaměstnání vypočítá PPM samostatně a vy pak budete mít nárok na PPM, která bude odpovídat součtu částek vypočítaných z obou zaměstnání.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 32:

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

V obou zaměstnáních byste měla splňovat základní podmínky – tj. účast na nemocenském pojištění v délce nejméně 270 kalendářních dní a současně abyste byla v době zahájení PPM stále zaměstnána (účastník nemocenského pojištění) nebo v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

U práce, kterou máte jako HPP je to myslím zcela bez problému. U druhé práce záleží na tom, jestli za vás zaměstnavatel odvádí nemocenské pojištění. Pokud by se například jednalo od DPP (dohoda o provedení práce), tak zde zaměstnavatel platí nemocenské pojištění (a sociální/zdravotní) jen pokud je měsíční příjem vyšší než 10000 Kč měsíčně. Pokud by to byla práce na DPČ (dohoda o pracovní činnosti), tak zde zaměstnavatel platí nemocenské pojištění (a sociální/zdravotní), pokud je sjednán příjem vyšší než 2500 Kč měsíčně.

Co se týká toho, že byste druhou práci nemohla během těhotenství vykonávat, tak i kdybyste toto druhé zaměstnání ukončila, tak pokud by k zahájení PPM (začíná v době 6 – 8 týdnů před porodem, konkrétní termín si volíte sama po dohodě s lékařem), došlo do 180 dní od končení zaměstnání, tak byste na ni měla mít nárok.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,