Nárok na porodné a na jiné peněžní příspěvky?

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, zda můžu žádat o porodné.

Bydlím sama se synem, o kterého se starám (z důvodu zdravotního a mentálního postižení), a mám na něj péči o osobu blízkou (4400kč).

Teď jsem ve 35 TT, s otcem dítěte nežiji, stýkáme se jednou za 14dní o víkendu, protože má práci cca 200km od mého bydliště a v blízké době to nebude měnit.

V rodném listě uveden bude a jsme dohodnutí, že mi bude na dítě přispívat 2000 Kč. Mohu si zažádat o porodné a bude na to mít vliv příjem otce?

A mám nárok i na jiné peněžní příspěvky?

Bylo mi totiž sděleno, že na mateřskou, nárok nemám.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Andrea N., 05.06.2017 15:00

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 06.06.2017 15:09 napsal/a:
 

Dobrý den,

Co se týká nároku na porodné, tak standardně je u něj za členy „rodiny“ (resp. společně posuzované osoby) považován otec dítěte + matka dítěte + dítě/děti. U porodného je pak rozhodující průměrná výše příjmů všech těchto osob, v kalendářním čtvrtletí před narozením dítěte. Pokud by se vám dítě narodilo například v červenci, pak je rozhodným obdobím duben – červen. Pokud by to mělo být ještě v červnu, pak se budou posuzovat příjmy za leden – březen.

Pro nárok na porodné (na druhé dítě se jedná o 10000 Kč), pak příjem v rozhodném období nesmí překročit 2,7 násobek životního minima. Pokud vaše první dítě má do 6 roků, pak by v případě, že by byl posuzován i otec dítěte, neměl váš společný průměrný měsíční příjem překročit 25 515 Kč. Pokud byste měla být posuzována pouze vy sama, pak by příjem neměl překročit 17 874 Kč. Pokud je vaše první dítě starší tak uvedení částky mohou být vyšší.

Jak již bylo uvedeno výše, běžně se u porodného posuzuje jak matka, tak i otec. Současně je ale možné požádat na Úřadu práce, aby byl otec dítěte vyloučen z posuzování nároku na porodné. Je na to příslušný formulář „Žádost o vyloučení osoby z okruhu společně posuzovaných osob“. Je nutné, aby s vámi otec dítěte nejméně po dobu 3 měsíců prokazatelně nežil.

Co se týká nároku na nějaké jiné dávky. Mám za to, že již na první dítě byste měla mít nárok na přídavky na dítě. Na ty pak případně máte nárok i u druhého narozeného dítěte.

Pokud jste nyní nepracovala, a byla doma s dítětem, pak opravdu nemáte nárok na „mateřskou“ (tedy PPM, peněžitou pomoc v mateřství). Od narození druhého dítěte ale budete mít nárok na rodičovský příspěvek a to na 4 roky, s tím že prvních 9 měsíců je to 7600 Kč, následně pak 3800 Kč. Pro možnost volby jiné výše RP (a tím i kratší doby vyplácení) by bylo nutné k žádosti doložit příjem otce dítěte.

Jiné dávky v souvislosti s těhotenstvím, porodem a péčí o narozené dítě mě nenapadají. Pak už jsou jen „běžné“ sociální dávky jako příspěvek na bydlení, popř. dávky pomoci ve hmotné nouzi, jako je příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení. Na ty se případně můžete informovat ba Úřadu práce.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,