Mám nárok na ošetřování člena rodiny?

Dobrý den,

moje maminka půjde v listopadu na operaci. Bydlí sama v rodinném domku, kde si musí topit. Po operaci nebude moci vykonávat žádnou fyzickou práci.

Já bydlím v jiném městě, nejsem s ní tedy v jedné domácnosti. Ale na její adrese mám přechodné bydliště. Mám nárok na ošetřování člena rodiny?

Děkuji předem za odpověď.

Dotaz poslal/a: Eliška B., 21.11.2016 18:26

Odpověď:

Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 23.11.2016 15:35 napsal/a:
 

Dobrý den,

Podmínky nároku na ošetřovné jsou určeny příslušným zákonem – jedná se konkrétně o zákon o nemocenském pojištění (tj. zákon číslo 187/2006 Sb.)

Na ošetřovné je nárok v zásadě ve dvou případech:

Buďto se jedná o ošetřování dítěte do 10 roků (a to buď z důvodu nemoci tohoto dítěte, nebo protože dítě nemůže navštěvovat školu, či školku z důvodu nějaké havárie, nebo i z důvodu, že je nemocná osoba, která o dítě běžně pečuje)

Nebo se jedná o ošetřování jiného člena domácnosti, jehož zdravotní stav vyžaduje péči jiné osoby. Což by byl i váš případ. V takovém případě je ale vyžadováno, aby „ošetřující“ osoba žila s „ošetřovanou“ osobou ve společné domácnosti:

§ 39

(1) Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu

a) ošetřování

  1. dítěte mladšího 10 let, pokud toto dítě onemocnělo nebo utrpělo úraz, nebo
  2. jiného člena domácnosti, jehož zdravotní stav z důvodu nemoci nebo úrazu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou, nebo členky domácnosti, která porodila, jestliže její stav v době bezprostředně po porodu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou, nebo

(2) Podmínkou nároku na ošetřovné je, že osoba uvedená v odstavci 1 žije se zaměstnancem v domácnosti; to neplatí v případě ošetřování nebo péče o dítě mladší 10 let rodičem. Pro účely tohoto zákona se v případě rozvodu manželství a svěření dítěte soudem do společné nebo do střídavé péče obou rodičů za domácnost považuje domácnost každého z těchto rodičů.

Osobně se tedy domnívám, že nárok na ošetřovné nesplňujete.

Není mi také příliš jasné, jak to myslíte s tím „přechodným bydlištěm“. Český právní řád již delší dobu pojem „přechodné bydliště“ nezná. Je pouze trvalé bydliště. Ve vztahu k úřadům se ještě používá „přechodný pobyt“, což je ale ve své podstatě jen „jiná kontaktní adresa“, tedy místo, kde se nacházíte, případně si přejete doručovat písemnosti, balíčky a jednoduše jste na ní k zastižení. Přechodný pobyt se navíc vztahuje na všechny občany Evropské unie, takže usnadňuje i cestování. A tento přechodný pobyt nemá ve vztahu k ošetřovnému žádný dopad.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,