Krátkodobé střídání na OCŘ při hospitalizaci (dítě v nemocnici)

Manželka je delší dobu (10 dní) na OČR s hospitalizovaným synem v nemocnici. Rád bych ji krátkodobě vystřídal (1-2 dny).

Je možné toto provést bez nutnosti, aby se složitě měnilo OČR – například střídáním o víkendu nebo mimo její pracovní dny?

Dotaz poslal/a: Karel Ž., 18.09.2023 23:45
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.09.2023 17:46 napsal/a:

Dobrý den,

Na ošetřovné (OČR) není nárok v době, kdy je dítě (nebo jiná osoba) hospitalizovaná v nemocnici.

Pokud by měla manželka nárok na OČR, ještě před začátkem hospitalizace, tak se ošetřovné během pobytu v nemocnici přerušuje.

Pokud nebyl nárok na ještě před začátkem hospitalizace, pak při pobytu dítěte v nemocnici ani nemůže vzniknout nárok na OČR.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 40:

(3) Běh podpůrčí doby u ošetřovného se staví po dobu poskytování zdravotních služeb ošetřované osobě u poskytovatele lůžkové péče. Ošetřovné se poživateli starobního důchodu nebo invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně vyplácí nejdéle do dne, jímž končí doba zaměstnání.

Pokud je manželka společně s dítětem v nemocnici (jedná se o dítě do 6 roků, o pobytu rodiče rozhodl lékař, atd.), pak je nárok na standardní neschopenku (manželka je s největší pravděpodobností hospitalizována společně s dítětem).

Viz zákon o veřejném zdravotním pojištění, zákon číslo 48/1997 Sb., paragraf 25:

§ 25 Pobyt průvodce pojištěnce v lůžkové péči

(1) Je-li při hospitalizaci pojištěnce ve zdravotnickém zařízení lůžkové péče po celý den přítomen průvodce, je pobyt průvodce pojištěnce do dovršení šestého roku věku doprovázeného pojištěnce včetně hrazenou službou; pobyt průvodce pojištěnce staršího 6 let je hrazenou službou jen se souhlasem zdravotní pojišťovny. 

(2) Pobyt průvodce hradí zdravotní pojišťovna, u které je pojištěn doprovázený pojištěnec.

V případě, že je pobyt rodiče společně s dítětem indikován lékařem, pak se vystavuje klasická neschopenka (s diagnózou Z763 - zdravá osoba doprovázející nemocnou osobu), při které je nárok na nemocenskou (prvních 14 dní náhrada mzdy za nemoc od zaměstnavatele, následně od 15 dne je nárok na nemocenské dávky).

U vaší manželky se tedy zřejmě nejedná o ošetřovné (OČR), ale o neschopenku. Na OČR může být nárok, až po propuštění dítěte z nemocnice.

Po dohodě s ošetřujícím lékařem, by mělo být možné provést změnu a vystřídání. Nejde to ale zcela jednoduše.

Jinak k původnímu dotazu – u ošetřovného je možné vystřídání, ale pouze jednou. Maximální doba OČR je 9 kalendářních dní (případně 16 dní u osamělých rodičů), během kterých může dojít k vystřídání. Pouze ale jednou.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné – dítě nad 10 let

-

Dobrý den, syn před rokem onemocněl artritidou. Do 10 let nebyl s ošetřovným problém. Nyní je mu 10 let, jak se řeší ošetřovné v tomto případě? Někdy nastanou dny, kdy není schopen vstát z postele, každý pohyb je problém. Přeci ho nemohu nechat doma samotného. Dovolenou už mám z těchto důvodů vyčerpanou. Neplacené volno nepřichází […]

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné – žena na RD v nemocnici

-

Dobrý den, jsem na RD s ročním dítětem a jsem momentálně hospitalizovaná. O dítě se musí postarat manžel. Má nárok na ošetřovné na dítě? Kdo ošetřovné vystavuje? Pediatr, nemocnice? Nebo má být ošetřovné přímo na mě? Děkuji

Zobrazit odpověď

Může mít babička nárok na ošetřovné – péče o dítě při mé hospitalizaci v nemocnici?

-

Dobrý den, mám dceru (3roky) a žiji s ní sama, otec zemřel. Chci se zeptat, jak je to v případě, kdy bych musela být hospitalizována a potřebovala bych, aby se o dceru starala babička, která ale pracuje? Vystaví jí někdo nějakou ,,omluvenku“ do práce, aby se mohla postarat? Nebydlí s námi v jedné domácnosti. Nebo […]

Zobrazit odpověď