Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici.

Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny?

Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat?

Děkuji s pozdravem

Dotaz poslal/a: Karin B., 18.11.2023 10:49
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.11.2023 15:19 napsal/a:

Dobrý den,

Na ošetřovné („paragraf na dítě“), není nárok v době, kdy je na toto dítě pobírán rodičovský příspěvek nebo peněžitá pomoc v mateřství.

Výjimkou je ale situace, kdy osoba, která o dítě pečuje (a pobírá mateřskou nebo rodičovskou), onemocní a nemůže se sama postarat o dítě. Což je i váš případ.

Pokud by bylo dítě nemocné a vy zdravá, tak manžel během vaší rodičovské nemůže mít nárok na OČR na dítě, protože na něj vy berete rodičovskou.

Pokud ale budete nemocná vy, nebo pokud budete hospitalizovaná v nemocnici, nebo i pokud byste byla s dalším dítětem v porodnici, tak má manžel nárok na OČR na vaše dítě. I když je na něj zatím stále čerpán rodičovský příspěvek.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 39, odstavec 3:

(3) Zaměstnanec nemá nárok na ošetřovné z důvodu ošetřování dítěte nebo péče o ně, jestliže jiná fyzická osoba má z důvodu péče o toto dítě nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství nebo má nárok na rodičovský příspěvek podle zvláštního právního předpisu; to neplatí, pokud tato jiná osoba onemocněla, utrpěla úraz, nastaly u ní situace uvedené v § 57 odst. 1 písm. b) nebo c), porodila nebo jí byla nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat. Zaměstnanec nemá nárok na ošetřovné z důvodu ošetřování osoby uvedené v odstavci 1 písm. a) nebo z důvodu péče o dítě podle odstavce 1 písm. b), jestliže jiný pojištěnec má z důvodu poskytování dlouhodobé péče osobě uvedené v odstavci 1 nárok na výplatu dlouhodobého ošetřovného.

Takže po dobu vaší hospitalizace (maximálně ale 9 kalendářních dní), může mít nárok na ošetřovné podle běžných podmínek. Jedná se o 60% z redukovaného vyměřovacího základu (viz kalkulačka pro výpočet OČR zde).

Předpokladem je, že manžel pracuje v zaměstnání v pracovním nebo služebním poměru. Při práci na dohodu DPP nebo DPČ, nebo pokud by byl manžel OSVČ, tak zatím podle aktuálních podmínek nemá nárok na OČR.

Pokud by po propuštění z nemocnice, vyžadoval váš zdravotní stav, aby se o vás někdo staral, pak může mít případně manžel nárok i na ošetřovné přímo na vás. Opět to může být 9 kalendářních dní (a 60% z hrubé mzdy)

Nebo pokud by váš zdravotní stav závažnější a byla by potřeba dlouhodobější péče, tak může být nárok i na dlouhodobé ošetřovné. To může být až 90 kalendářních dní.

Předpokladem pro nárok na dlouhodobé ošetřovné, je právě hospitalizace ošetřované osoby v nemocnici (minimálně 3 dny), a předpoklad následné péče minimálně 30 dní. Dlouhodobé ošetřovné je také 60% z hrubé mzdy.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Těhotná v 6 měsíci – co mám dělat po skončení zaměstnání?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jsem v 6 měsíci těhotenství a dneska jsem zjistila, že mi 31. 12. 2023 končí pracovní smlouva. Mohu se zaregistrovat na úřadu práce, nebo co bych mohla dělat, abych do porodu miminka, který je v březnu 2024, nepřišla o finance? Děkuji

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď

HPP, DPČ, rodičovský příspěvek a pracovní neschopnost

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP ve firmě A, ale momentálně jsem na rodičovské dovolené od 10/2021. Od 04/2022 mám smlouvu na DPČ ve firmě B s průměrným výdělkem 10.000 Kč. Pracuji z domova, syn nenavštěvuje školku. Jsem znovu těhotná a porodit bych měla v 6/2024. Lze při pobírání rodičovského příspěvku jít ve firmě B […]

Zobrazit odpověď