Nárok na ošetřovné – žena na RD v nemocnici

Dobrý den, jsem na RD s ročním dítětem a jsem momentálně hospitalizovaná.

O dítě se musí postarat manžel. Má nárok na ošetřovné na dítě?

Kdo ošetřovné vystavuje? Pediatr, nemocnice? Nebo má být ošetřovné přímo na mě?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Lucie J., 19.06.2023 9:26
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.6.2023 13:42 napsal/a:

Dobrý den,

Situace kdy jste hospitalizovaná v nemocnici (nebo pokud byste byla v porodnici s dalším dítětem), je jedna ze situací, kdy je nárok na ošetřovné, i když je na dítě stále ještě vyplácen rodičovský příspěvek.

Za běžných podmínek, není možné na dítě, na které je vyplácen rodičovský příspěvek čerpat OČR. Výjimkou je právě situace, kdy osoba, která o dítě pečuje, toho sama není schopná.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 39, odstavec 1:

§ 39 Podmínky nároku na ošetřovné

(1) Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu

b) péče o dítě mladší 10 let, protože

3. fyzická osoba, která jinak o dítě pečuje, onemocněla, utrpěla úraz, nastaly u ní situace uvedené v § 57 odst. 1 písm. b) nebo c), porodila nebo jí byla nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat.

A dále ještě odstavec 3:

(3) Zaměstnanec nemá nárok na ošetřovné z důvodu ošetřování dítěte nebo péče o ně, jestliže jiná fyzická osoba má z důvodu péče o toto dítě nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství nebo má nárok na rodičovský příspěvek podle zvláštního právního předpisu; to neplatí, pokud tato jiná osoba onemocněla, utrpěla úraz, nastaly u ní situace uvedené v § 57 odst. 1 písm. b) nebo c), porodila nebo jí byla nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat. Zaměstnanec nemá nárok na ošetřovné z důvodu ošetřování osoby uvedené v odstavci 1 písm. a) nebo z důvodu péče o dítě podle odstavce 1 písm. b), jestliže jiný pojištěnec má z důvodu poskytování dlouhodobé péče osobě uvedené v odstavci 1 nárok na výplatu dlouhodobého ošetřovného.

V případě, že jste hospitalizována v nemocnici, a manžel bude pečovat o dítě, tak má nárok na ošetřovné. Příslušné potvrzení, by mu měl vystavit váš ošetřující lékař (tj. lékař v nemocnici, kde jste nyní hospitalizována).

Na vás, manžel zatím nemůže mít OČR. V době, kdy jste hospitalizována v nemocnici, není nárok na ošetřovné.

Pokud byste se ale po návratu z nemocnice, nebyla schopná o sebe postarat, tak je možné i ošetřovné přímo na vás (o nutnosti péče/ošetřování rozhoduje lékař).

V závislosti na tom, jak dlouho byste vyžadovala péči (ošetřování jinou osobou), může být případně nárok jak na klasické (krátkodobé) ošetřovné, tak případně i na dlouhodobé OČR (až 90 kalendářních dní).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Souběh pracovních smluv při RD – nová práce na HPP

-

Dobrý den, jsem na rodičovské, která bude 22. 11. 2023 končit. Má pozice u zaměstnavatele byla zrušena v rámci hromadného propouštění, a údajně mě čeká výpověď s odstupným k 22. 11. 2023. Teď mám pracovní nabídku, která by ale byla od 10/23. Je možné nabídku (na HPP) přijmout a zároveň být do konce RD zaměstnaná i […]

Zobrazit odpověď

Nárok na RP a celodenní pobyt staršího dítěte v MŠ

-

Dobrý den, jsem aktuálně na mateřské s druhým dítětem a starší tříletá dcera nastoupila do školky. Brzy přejdu na rodičovskou a požádám si o rodičovský příspěvek. Je nutné, aby starší dcera chodila, že školky po obědě domů, když budu s miminkem doma? Slyšela jsem, že pokud by byla ve školce celý den, přišla bych o […]

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – budu mít znova nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, mám smlouvu v práci na dobu neurčitou. V prvním těhotenství jsem normálně měla nárok na mateřskou a po mateřské jsem přešla na rodičovskou dovolenou, která mi skončila koncem června 2022. Jelikož jsem neměla hlídání pro dceru, domluvila jsem se v práci na dvouměsíční neplacené dovolené. V září 2022 jsem nastoupila do práce a […]

Zobrazit odpověď

Dva hlavní pracovní poměry při rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsem na rodičovské dovolené do dubna 2024 a zároveň vedena u zaměstnavatele (HPP), u kterého jsem pracovala, než jsem odešla na mateřskou dovolenou. Stále jsem u něho tedy vedena a byla mi nabídnuta práce na HPP u jiného zaměstnavatele. Můj dotaz zní: Musím u předchozího zaměstnavatele dát výpověď/ukončit pracovní poměr, abych […]

Zobrazit odpověď