Péče o dítě do 7 let je nárok na ostatní dávky?

Chtěla bych se zeptat, náhodně jsem se dozvěděla o možnosti péče o dítě do 7 let. Moc tomu nerozumím jen, co jsem si přečetla něco tu.

K mému případu malému budou teď v lednu 4 roky. Je neustále nemocný, týden ve školce, 14dní doma marod, a tak stále dokola. Od května do září jsem pracovala, nějak jsme to přetloukli, nyní jsem na úřadu práce.

Tahle možnost o něho se starat takto by mě vyhovovala. Ale až vyčerpám podporu, a zapsala bych se na péči o něj do 7 let, budu mít nárok na příspěvek na bydlení, hmotnou nouzi a přídavek?

Popřípadě zda si mohu přivydělat, jsem s ním sama a byla bych zcela bez příjmu tudíž bych neměla na nájem.

Mám ještě 17,5 roku druhého syna ten ale odešel bydlet ke svému otci a tím jsem přišla o alimenty. I když tu má stále vedené bydliště a pendluje sem tam. Malého mám s jiným ale napsaného na sebe ten neplatí od porodu jsem ho neviděla ani nechci. Ani ho řešit. Nevydělává a nic by mě nedal. Jde mě o to, abych měla na nájem. A s tou školkou jak jsem pochopila jen na 4h?

Moc děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Kateřina K., 03.12.2016 10:52

Odpověď:

Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 04.12.2016 19:15 napsal/a:
 

Dobrý den,

Péče o dítě do 7 roků se primárně vztahuje k placení zdravotního pojištění. Pokud nejste zaměstnána, nebo pokud nejste vedená v evidenci Úřadu práce (nebo nespadáte do nějaké skupiny, za kterou platí zdravotní pojištění stát, jako jsou třeba ženy na mateřské nebo rodičovské dovolené), pak máte povinnost hradit si zdravotní pojištění sama.

Výjimkou pak je právě situace, kdy své zdravotní pojišťovně oznámíte, že pečujete o dítě do 7 roků. Pak za vás zdravotní pojištění platí stát. Viz zákon o zdravotním pojištění (48/1997 Sb.), paragraf 7:

§ 7

(1) Stát je plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu za tyto pojištěnce

k) osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, nejde-li o osoby uvedené v písmenu c) nebo d). Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti,

Zde jsou pak dvě podmínky – dítě nesmí chodit do školky na dobu delší než 4 hodiny denně. A současně nesmíte mít příjmy ze zaměstnání (nebo z podnikání). I jako osoba pečující o dítě ale máte možnost mít nějaký příjem. Muselo by se jednat o práci na DPP (dohoda o provedení práce), pokud by příjem nepřekročil 10 tisíc korun měsíčně (a 300 hodin ročně) nebo o práci na DPČ, kde sjednaný příjem nepřesahuje 2500 Kč měsíčně.

Co se týká nároku na sociální dávky, jako je příspěvek na bydlení nebo dávky hmotné nouze, tam by to nemělo v zásadě ničemu vadit. Pokud budete splňovat podmínky pro jednotlivé dávky – tedy třeba u příspěvku na bydlení se posuzují příjmy a náklady na bydlení za kalendářní čtvrtletí – pak není důvod, abyste tyto dávky i nadále nedostávala.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,