Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…).

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: B.K., 26.08.2023 16:08
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 27.08.2023 16:51 napsal/a:

Dobrý den,

V zákonu o státní sociální podpoře (zákon číslo 117/1995 Sb.), jsou v paragrafu 24 (a dále), definovány podmínky, pro nárok na příspěvek na bydlení.

1) Na tuto sociální dávku může mít nárok vlastník nemovitosti (nebo jeho/její manžel/manželka, apod.).

2) Nárok dále může být, na základě nájemní smlouvy.

3) Případně by se mohlo jednat i o podnájemní smlouvu (předmětem podnájmu ale musí být celý dům/byt).

4) Na příspěvek na bydlení, může být nárok i při užívání bytu/domu na základě věcného břemene

Pro nárok na příspěvek na bydlení, tedy musí existovat nějaký právní vztah k danému bytu/domu. Žadatelem může být vlastník, nájemník, podnájemní, apod.

Pokud by se jednalo o osobu, která nemá žádný právní vztah k bytu/domu, tak nemůže ani podávat žádost o příspěvek.

Další věc je ta, že příspěvek na bydlení, se odvíjí od výše příjmu a od doložených nákladů na bydlení. Pokud není možné doložit vůbec žádné náklady na bydlení, pak by logicky ani nebyl nárok na tento příspěvek.

Aby byl nárok na příspěvek, tak musí být skutečné náklady na bydlení vyšší, než 30% čistého měsíčního příjmu. Při nízkých nákladech, není na příspěvek nárok vůbec. Nebo vychází částka jenom zanedbatelná částka.

Při bydlení ve vlastním bytě/domě, v družstevním bytě nebo na základě věcného břemene, kde se neplatí nájem, se započítávají paušální náklady. Pokud se topí pevnými palivy (uhlí, dřevo, apod.), pak také není potřeba dokládat skutečné náklady – započítá se paušální částka.

Nevím, jakou přesně situaci řešíte (v dotazu toho moc nepíšete).

Jednou z možností, jak získat nárok na příspěvek, je uzavření nájemní smlouvy s dotyčnou osobou, která není majitelem nemovitosti. Pak by bylo placeno nějaké nájemné (do kterého mohou být započítány i energie a služby).

Pokud by to byl případ užívání bytu/domu na základě věcného břemene, pak by se muselo řešit přepsání energií a služeb na dotyčnou osobu (v tomto případě se část nákladů započítá paušálem).

Pozor na to, že Úřad práce může požadovat doložení skutečně provedených plateb (výpis z účtu apod.). A dále také pozor na to, že náklady na bydlení se dokládají za předchozí kalendářní čtvrtletí – na příspěvek tedy nemusí být nárok ihned, ale až poté, co bude možné doložit náklady.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Příspěvek na bydlení pro studenta VŠ – bydlení v pronájmu

-

Dobrý den, měla bych dotaz, zda jako studentka VŠ mám nárok na příspěvek na bydlení? Bydlíme ve třech (všechny jsme studentky na denním studiu) v bytě, který pronajímáme (máme platnou nájemní smlouvu). Všechny tři máme brigády (na internetu jsem se dočetla, že brigády se do příjmu, v případě studentů, nepočítají), ale vzhledem ke studiu si […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na příspěvek na bydlení po rozvodu?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na příspěvek na bydlení. Momentálně jsem vdaná a žijí v rodinném domě na hypotéku. Budu se rozvádět a hledám si podnájem, kde plánují být i se dvěma dětmi. Bohužel jsou nájmy v okolí hodně vysoké a tyto náklady by zahrnovaly cca polovinu výdělku, nejsem schopná vše utáhnout. Chtěla jsem […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – studentka VŠ sama v bytě

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím poradit. Bydlela jsem s přítelem v pronajatém bytě. Teď se ale rozcházíme a já v bytě zůstanu sama, přepíše se na mě. Studuji posledním rokem VŠ. Od rodičů dostávám 10.000,-. Za byt platím 12.660,- za měsíc. Chápu to zcela správně, že budu mít nárok na příspěvek na bydlení a […]

Zobrazit odpověď