Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem.

Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné a stočné, půlročně odvoz odpadů. RD s manželkou vlastníme.

Jak se počítají měsíční zálohy resp. čtvrtletní/půlroční fakturace vodného a stočného/odvoz odpadů u příspěvku na bydlení? Co je nutné k tomu doložit? (smlouvu nebo výpis z účtu)

Dotaz poslal/a: Lubomír U., 12.10.2023 9:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.10.2023 16:09 napsal/a:

Dobrý den,

U příspěvku na bydlení to funguje trochu jinak, než jak by se to dalo očekávat podle jakési „selské logiky“. Příjmy a náklady na bydlení se dokládají za předchozí období. A příspěvek dostáváte v budoucím období.

Pokud byste si šli vyřizovat příspěvek na bydlení od ledna 2024, pak se budou dokládat příjmy a náklady na bydlení za 4 kalendářní čtvrtletí 2023 (říjen, listopad a prosinec).

Pokud byste o příspěvek žádali například v březnu 2024, pak to bude příjem/náklady za 1 kalendářní čtvrtletí 2024 (leden, únor, březen). A tak dále …

Příjmy a náklady na bydlení, se následně dokládají i opakovaně – vždy nejméně 2x za rok. Nebo je nutné oznamovat i změny, pokud dojde například k změně u příjmů nebo u nákladů na bydlení.

Pokud si budete příspěvek na bydlení vyřizovat prostřednictvím online žádosti – viz web MPSV zde, tak přímo v žádosti není nutné dokládat nějaká potvrzení nebo jiné dokumenty. Zadají se pouze základní údaje (osobní údaje, údaje o nemovitosti) a informace o příjmech a nákladech na bydlení.

Příjmy se zadávají za předchozí kalendářní čtvrtletí – všechny příjmy, za všechny osoby, které v bytě/domě bydlí. U výplaty je to čistá mzda. Kromě příjmu ze zaměstnání, se uvádí i další příjmy (z podnikání, z nějaké brigády, důchod, některé sociální dávky, apod.).

Náklady na bydlení se zadávají jako průměrná částka za předchozí kalendářní čtvrtletí. Jedná se o náklady, které byly v daném kalendářním čtvrtletí skutečně zaplaceny. Pokud platíte některé zálohy čtvrtletně, tak to ničemu nevadí. Spočítáte vše, co bylo v daném čtvrtletí skutečně zaplaceno, a vydělíte třemi.

Pokud bydlíte v době v osobním vlastnictví, tak se kromě skutečně zaplacených nákladů (voda, plyn, elektřina, odvoz odpadů, aj.), započítají i paušální náklady na bydlení. Ty se připočítají automaticky, podle počtu osob (viz paragraf 25, odstavec 1, písmeno b, zákon o státní sociální podpoře).

Pokud byste k topení používali pevná paliva, tak i ty se započítají paušální částkou (viz paragraf 25, odstavec 1, písmeno c, zákon o státní sociální podpoře).

Příjmy a náklady sice nemusíte v online žádosti přímo dokládat. Úřad práce si ale následně může vyžádat příslušné doklady – tj. musíte být schopen doložit, že dané náklady byly skutečně zaplaceny – což může být například výpisem z účtu, zaplacenou složenkou apod.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Příspěvek na bydlení pro studenta VŠ – bydlení v pronájmu

-

Dobrý den, měla bych dotaz, zda jako studentka VŠ mám nárok na příspěvek na bydlení? Bydlíme ve třech (všechny jsme studentky na denním studiu) v bytě, který pronajímáme (máme platnou nájemní smlouvu). Všechny tři máme brigády (na internetu jsem se dočetla, že brigády se do příjmu, v případě studentů, nepočítají), ale vzhledem ke studiu si […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na příspěvek na bydlení po rozvodu?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na příspěvek na bydlení. Momentálně jsem vdaná a žijí v rodinném domě na hypotéku. Budu se rozvádět a hledám si podnájem, kde plánují být i se dvěma dětmi. Bohužel jsou nájmy v okolí hodně vysoké a tyto náklady by zahrnovaly cca polovinu výdělku, nejsem schopná vše utáhnout. Chtěla jsem […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – studentka VŠ sama v bytě

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím poradit. Bydlela jsem s přítelem v pronajatém bytě. Teď se ale rozcházíme a já v bytě zůstanu sama, přepíše se na mě. Studuji posledním rokem VŠ. Od rodičů dostávám 10.000,-. Za byt platím 12.660,- za měsíc. Chápu to zcela správně, že budu mít nárok na příspěvek na bydlení a […]

Zobrazit odpověď