Příspěvek na bydlení – studentka VŠ sama v bytě

Dobrý den, chtěla bych se prosím poradit.

Bydlela jsem s přítelem v pronajatém bytě. Teď se ale rozcházíme a já v bytě zůstanu sama, přepíše se na mě.

Studuji posledním rokem VŠ. Od rodičů dostávám 10.000,-. Za byt platím 12.660,- za měsíc.

Chápu to zcela správně, že budu mít nárok na příspěvek na bydlení a to ve výši něco přes 9000,-?

Jde o kontrolní dotaz, jestli uvažuji správně.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Tereza, 22.8.2023 14:36
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.8.2023 19:21 napsal/a:

Dobrý den,

Na příspěvek na bydlení, může mít nárok i student VŠ. Studium na vysoké škole, nepředstavuje samo o sobě nějaké omezení, pro nárok na tuto sociální dávku. Na příspěvek může být nárok, pokud jsou splněny všechny podmínky.

Při bydlení v nájmu, si o příspěvek může požádat ten, kdo má platnou nájemní smlouvu. Jakmile tedy budete mít uzavřenu nájemní smlouvu, pak bude tato podmínka splněna.

Dále je nutné doložit náklady na bydlení. Dokládá se zaplacený nájem, a případně i další platby (pokud nejsou placeny majiteli bytu, jako součást nájmu). Může se jednat o platby za elektřinu, plyn, nebo různé služby, apod.

Náklady na bydlení, se dokládají za předchozí kalendářní čtvrtletí (průměr). Na příspěvek tedy nemusí být nárok ihned poté, co budete mít sepsanou nájemní smlouvu, ale až v následujícím kalendářním čtvrtletí.

Pro nárok na příspěvek na bydlení, jsou dále rozhodující příjmy. Posuzuje se výše průměrného čistého měsíčního příjmu, za všechny osoby, které v bytě bydlí (to, kde mají trvalé bydliště, nehraje roli).

Mezi příjmy, se počítá jak příjem ze zaměstnání nebo podnikání, tak i další příjmy. Může to být i zmíněné „výživné“ od rodičů nebo další. Pokud máte nárok na přídavek na dítě, pak i ten spadá mezi příjmy.

U příjmu z nějakého zaměstnání či brigády, je to u studentů jiné. Příjmy z nějaké brigády/zaměstnání se do celkového příjmu nepočítají. Příjmy z podnikání, se počítají s výjimkou měsíců červenec a srpen.

Na příspěvek na bydlení je nárok, pokud jsou náklady vyšší než 30% průměrného čistého příjmu.

Na jak vysoký příspěvek na bydlení byste mohla mít nárok, vám ale přesně neřeknu. Výpočet příspěvku na bydlení, závisí mimo jiné i na tom, jaké jsou celkové příjmy (průměr za kalendářní čtvrtletí). A také na lokalitě, kde bydlíte (roli hraje velikost města/obce).

Výši příspěvku na bydlení, si můžete sama orientačně vypočítat například v této kalkulačce na webu MPSV.

Pokud byste bydlela v Praze, měla průměrný čistý měsíční příjem 10 000 Kč a náklady na bydlení 12 660 Kč, a pokud by v bytě v rozhodném období bydlela jenom jedna osoba do 26 roků, pak by mohl být nárok na příspěvek ve výši 9 660 Kč.

Příspěvek na bydlení, je možné vyřídit i online – příslušný formulář (nebo spíše online aplikace) je na webu MPSV zde.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na příspěvek na bydlení v pronajatém domě?

-

Dobrý den, dostali jsme možnost bydlet v nájemním domě, který by nás vyšel levněji, než náš současný být. Je možné i na dům čerpat příspěvek na bydlení? Děkuji

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – vrácení přeplatku za předchozí rok

-

Dobrý den, od května 2022 dostávám příspěvek na bydlení, ale minulý rok 2021 jsem žádný příspěvek na bydlení nepobírala. Za minulý rok 2021 jsem dostala přeplatek, který mi chtějí započítat a tudíž snížit momentálně příspěvek na bydlení. Mohou mi přeplatek započítat, když jsem minulý rok žádný příspěvek na bydlení nedostávala a vše jsem si hradila […]

Zobrazit odpověď

Rozhodný příjem pro příspěvek na bydlení a daňový bonus na dítě

-

Dobrý den, v dubnu jsem dostala vrácený přeplatek na dani a větší část z toho byl daňový bonus na dítě. Počítá se to do příjmů, když si budu žádat o příspěvek na bydlení za 2. čtvrtletí tohoto roku? Mnohokrát děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď