Příspěvek na bydlení pro studenta – stipendium, příjem ze zaměstnání

Dobrý den,

chtěl bych si nově požádat o příspěvek na bydlení. Mohu se prosím zeptat, co se započítává do příjmů?

V současné době pracuji na full time úvazek a k tomu jsem prezenčním doktorandem – z tohoto studia dostávám stipendium, které je jinak od daní osvobozeno.

Počítá se jenom příjem ze zaměstnání? Nebo i toto stipendium?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Petr S., 22.08.2023 11:11
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.08.2023 19:10 napsal/a:

Dobrý den,

Na příspěvek na bydlení, může mít nárok i student (nebo i kdokoliv jiný, kdo bude splňovat příslušné podmínky).

U příspěvku na bydlení, bude hrát roli mimo jiné i váš věk. Tedy to, zda je vám méně/více něž 26 roků. Roli hrají i náklady na bydlení nebo i velikost města/obce.

Na příspěvek na bydlení, může být nárok při bydlení v nájmu (musíte mít platnou nájemní smlouvu).

Nebo případně i při bydlení v podnájmu (pokud by to byl podnájem celého bytu). Dále může být nárok i u družstevního bytu nebo při bydlení ve vlastním.

U nezaopatřených dětí (což mohou být i studenti do 26 roků), se do příjmu nezapočítává příjem ze zaměstnání nebo z nějaké brigády. Příjmy z podnikání, se započítají s výjimkou měsíců červenec a srpen.

Jako příjem by se případně počítal i příspěvek na dítě (na ten může být také nárok u nezaopatřených dětí do 26 roků), nebo i výživné od rodičů a další příjmy.

Pokud je vám ale více než 26 roků, tak už se příjem ze zaměstnání nebo z podnikání, počítá v plném rozsahu.

Všechny příjmy, které jsou rozhodující pro posuzování nároku na příspěvek na bydlení, jsou uvedeny v paragrafu 5, zákon o státní sociální podpoře.

Jsou zde explicitně vyjmenovány příjmy, které se započítají u příspěvku na bydlení a které nepodléhají dani z příjmu. Stipendium, mezi těmito příjmy není uvedeno.

Stipendium, na které máte nárok jako student, se tedy nezapočítá mezi příjmy, které ovlivňují výpočet nároku na přídavky na bydlení.

U příspěvku na bydlení, se dokládají příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí (průměrná výše čistého měsíčního příjmu). Roli hrají příjmy všech osob, které v daném domě/bytě skutečně bydlí (to, kde mají trvalé bydliště, není až tak podstatné).

Stejně tak se dokládají skutečné (zaplacené) náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí.

Výši příspěvku na bydlení, si můžete sám orientačně vypočítat například v této kalkulačce na webu MPSV.

Příspěvek na bydlení, je možné vyřídit i online – příslušný formulář (nebo spíše online aplikace) je na webu MPSV zde.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – studentka VŠ sama v bytě

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím poradit. Bydlela jsem s přítelem v pronajatém bytě. Teď se ale rozcházíme a já v bytě zůstanu sama, přepíše se na mě. Studuji posledním rokem VŠ. Od rodičů dostávám 10.000,-. Za byt platím 12.660,- za měsíc. Chápu to zcela správně, že budu mít nárok na příspěvek na bydlení a […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na příspěvek na bydlení v pronajatém domě?

-

Dobrý den, dostali jsme možnost bydlet v nájemním domě, který by nás vyšel levněji, než náš současný být. Je možné i na dům čerpat příspěvek na bydlení? Děkuji

Zobrazit odpověď