Budu mít nárok na příspěvek na bydlení v pronajatém domě?

Dobrý den, dostali jsme možnost bydlet v nájemním domě, který by nás vyšel levněji, než náš současný být.

Je možné i na dům čerpat příspěvek na bydlení?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Tereza, 29.06.2023 13:03
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 02.07.2023 9:10 napsal/a:

Dobrý den,

Na příspěvek na bydlení, může vznikat nárok, pokud jsou splněny všechny podmínky, které stanovuje zákon (zákon číslo 117/1995 Sb., zákon o státní sociální podpoře, paragraf 24 a další).

Na příspěvek na bydlení může být nárok:

  • V pronájmu (žádost může podat nájemce)
  • V podnájmu (žádost může podat ten, kdo má podnájemní smlouvu na celý byt)
  • Při bydlení ve vlastním (žádá vlastník nemovitosti)
  • Při bydlení na základě věcného břemene (žádá ten, na koho se vztahuje podmínka služebnosti)

Na příspěvek na bydlení může být nárok v „bytě“. Z pohledu zákona, je ale „bytem“ myšlena jakákoliv nemovitost (samostatná místnost nebo soubor místností), která splňuje požadavky na trvalé bydlení. A je k tomuto účelu určena v souladu se stavebním zákonem, nebo která je zkolaudována, jako bytový prostor.

Na příspěvek na bydlení, tak může být nárok jak v bytě, tak i v rodinném domě, nebo případně i v rekreačním objektu (chata, chalupa – pokud jsou určeny k trvalému bydlení a jsou tak i užívány).

Zjednodušeně se dá říci, že na příspěvek není nárok, pouze při bydlení na ubytovně, nebo u podnájmu jen části bytu, nebo při bydlení v nebytovém prostoru (který není určen k bydlení), apod.

Z pohledu nároku na příspěvek na bydlení, je tedy jedno, jestli bydlíte v „bytě“ nebo v „domě“. I když budete mít pronajatý celý dům, stále se fakticky jedná o bytovou jednotku.

Rozdíl je pouze v tom, kdo si o příspěvek na bydlení žádá. Pokud je to nájemník, pak se zohlední zaplacený nájem, náklady na služby a energie (a případně paušální částka za pevná paliva).

Pokud si o příspěvek žádá majitel nemovitosti, pak se zohlední paušální částka (náklady srovnatelné s nájmem u vlastních/družstevních bytů) a náklady za služby a energie (a případně paušální částka za pevná paliva).

Pokud u vás budou splněny všechny příslušné podmínky (výše příjmu, výše nákladů na bydlení, atd.), pak můžete mít nárok na příspěvek na bydlení i v pronajatém domě.

Ve výsledku není žádný rozdíl, jestli si pronajímáte byt v paneláku nebo rodinný dům na vesnici. Výsledek může být úplně stejný (nebo srovnatelný – záleží na konkrétních vstupních podmínkách, velikosti města/obce, doložených nákladech na bydlení a na příjmech, či na počtu osob, atd.).

Pro orientační výpočet, zda budete mít nárok na příspěvek na bydlení v pronajatém domě, můžete použít například kalkulačku na webu MPSV – jako formu bydlení si zvolíte „Nájemné a podnájmy“ a zadáte všechny údaje pro výpočet. Následně budete vědět, zda můžete mít nárok na přídavky na bydlení, a kolik by to případně mohlo být.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – studentka VŠ sama v bytě

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím poradit. Bydlela jsem s přítelem v pronajatém bytě. Teď se ale rozcházíme a já v bytě zůstanu sama, přepíše se na mě. Studuji posledním rokem VŠ. Od rodičů dostávám 10.000,-. Za byt platím 12.660,- za měsíc. Chápu to zcela správně, že budu mít nárok na příspěvek na bydlení a […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – vrácení přeplatku za předchozí rok

-

Dobrý den, od května 2022 dostávám příspěvek na bydlení, ale minulý rok 2021 jsem žádný příspěvek na bydlení nepobírala. Za minulý rok 2021 jsem dostala přeplatek, který mi chtějí započítat a tudíž snížit momentálně příspěvek na bydlení. Mohou mi přeplatek započítat, když jsem minulý rok žádný příspěvek na bydlení nedostávala a vše jsem si hradila […]

Zobrazit odpověď

Rozhodný příjem pro příspěvek na bydlení a daňový bonus na dítě

-

Dobrý den, v dubnu jsem dostala vrácený přeplatek na dani a větší část z toho byl daňový bonus na dítě. Počítá se to do příjmů, když si budu žádat o příspěvek na bydlení za 2. čtvrtletí tohoto roku? Mnohokrát děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď