Jak se počítá příjem u dávek – čistý nebo hrubý?

Dobrý den,

je z pohledu dávek považován za příjem – jako čistý nebo hrubý?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Iveta H., 19.02.2016 10:57

Odpověď:

Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 20.02.2016 17:01 napsal/a:
 

Dobrý den,

Na váš dotaz, ohledně toho, jestli se pro dávky započítává čistý příjem nebo hrubý, není až tak jednoduchá odpověď. Ono se to totiž u jednotlivých dávek, a někdy i u jednotlivých příjmů liší. Pokusím se to trochu zobecnit.

U dávek, které jsou vypláceny na základě nemocenského pojištění – tedy především nemocenské dávky, ošetřovné a peněžitá pomoc v mateřství (mateřská), se výše dávky odvozuje od hrubé mzdy. Z té je stanoven vyměřovací základ, který se pak dále redukuje. U těchto dávek je tedy rozhodující hrubá mzda.

U sociálních dávek, jako je třeba příspěvek na bydlení, přídavky na dítě, porodné, rodičovský příspěvek apod. se zpravidla započítává čistý příjem. Takže například pokud se jedná o výplatu ze zaměstnání, tak se nezapočítá hrubá mzda, ale čistá. Tady jen pozor na to, že čistá mzda, a to co skutečně dostanete na účet v bance, se může lišit.

Typicky, když má někdo nařízené nějaké srážky ze mzdy třeba z důvodu placení výživného, nebo třeba z důvodu exekuce, tak má sice třena čistou mzdu 20 tisíc korun, ale na účet mu přijde třeba jen 12 tisíc korun. V takovém případě se ale započítává oněch 20 tisíc korun. To, že jsou prováděny srážky, se nezohlední.

Jiná situace je zase u příjmu OSVČ. U nich se započítá buď skutečný příjem (na základě daňového přiznání). Pokud není možné započítat příjem na základě DP (třeba z důvodu že podnikání bylo zahájeno nedávno), pak se jako příjem počítá „teoretický“ příjem ve výši 50% z průměrné mzdy v ČR.

Jako příjem se započítávají i různé dávky typu podpora v nezaměstnanosti, rodičovský příspěvek, mateřská, přídavky na dítě apod. Ty se pak započítávají ve stejné výši, jako jsou vypláceny.

Pak jsou ještě různé „specifické“ příjmy typu různé výsluhové příspěvky, příjmy z pronájmů, z prodeje podílu v obchodní korporaci apod. – je jich poměrně hodně, ale to jsou už spíše dosti okrajové věci.

A úplně nakonec jsou zde ještě dávky hmotné nouze. U nich je to ještě složitější v tom, že se jednak započítá příjem ze zaměstnání jako čistá mzda, ale současně se započítá jen část této dávky – viz zákon o pomoci ve hmotné nouzi:

§9 Příjem

(1) Pro účely tohoto zákona se za příjem, není-li dále stanoveno jinak, považuje

a) 70 % příjmu ze závislé činnosti podle zákona upravujícího daně z příjmů, a to po odpočtu daně z příjmů fyzických osob a pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a pojistného na veřejné zdravotní pojištění, a ze mzdových nároků vyplácených krajskou pobočkou Úřadu práce podle zákona o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele a o změně některých zákonů,

b) 80 % příjmu

  1. z náhrady mzdy (platu) nebo sníženého platu (snížené odměny) po dobu prvních 14 dnů a od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 po dobu prvních 21 dnů dočasné pracovní neschopnosti (karantény) podle zvláštních právních předpisů1 a z dávky nemocenského pojištění,
  2. z podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci,
  3. z důchodů poskytovaných v rámci důchodového pojištění,

c) 100 % ostatních započitatelných příjmů podle zákona o životním a existenčním minimu, s výjimkou příspěvku na živobytí.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,