Zpětné vyplacení příspěvku na bydlení

Dobrý den.

Zatím bydlím ve společném bytě mě a manžela (jsme v rozvodovém řízení). On nás v květnu minulý rok opustil. Bydlím tu sama s našimi 2 dětmi.

Teď u prvního stání mi paní soudkyně řekla, že bych si zpětně mohla zažádat o příspěvek na bydlení, co jsem tak pochopila.

Moje příjmy jsou rodičovský příspěvek 9677 Kč. Alimenty na děti 2*3750 Kč. A otec dětí platí výživné na mě 3750 Kč. Které mi konci v srpnu, kdy mam nastup do zaměstnání.

Otci dětí potom, co mi pošle alimenty, posílám zpět 8000 Kč. Na poplatky za energie internet apod.

Měla bych tedy nárok na to zažádat o zpětné vyplacení toho příspěvku?

Děkuji vám za odpověď

Dotaz poslal/a: Veronika R., 12.03.2024 9:35
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.03.2024 16:03 napsal/a:

Dobrý den,

U většiny sociálních dávek obecně platí, že o dávku je možné žádat 3 měsíce zpětně. Takže je možné žádat o příspěvek na bydlení i zpětně, ale pouze za omezenou dobu do minulosti.

Pro vyřízení příspěvku na bydlení potřebujete buď platnou nájemní smlouvu, nebo být majitelem bytu či domu (nebo být členem družstva, pokud by se jednalo o družstevní byt).

U příspěvku na bydlení se dokládají příjmy – do nich se počítá jak výživné na dítě, tak i výživné na vás, tak rodičovský příspěvek, a případně i další příjmy (pokud nějaké máte).

U příspěvku na bydlení, je dále nutné dokládat i náklady na bydlení – zaplacený nájem, platby za elektřinu, plyn, vodu, služby, apod.

Do nákladů se ale nepočítá například splátka hypotéky (nebo jiného úvěru na bydlení), příspěvek do fondu oprav, platba za internet, pevnou telefonní linku, kabelovou televizi, TV a rozhlasový poplatek, atp.

V žádosti o příspěvek na bydlení, není nutné dokládat nějaká potvrzení nebo jiné dokumenty (žádost se v poslední době dosti zjednodušila).

V případě pochybností, si ale Úřad práce může vyžádat doložení všech skutečně zaplacených nákladů na bydlení a/nebo příjmů (tj. může chtít vidět výpis z účtu, zaplacené složenky, faktury, atp.).

Z vašeho dotazu úplně jasně nevyplývá, jak to přesně máte s bydlením – na koho je psaný byt, na koho jsou psané energie, nebo jestli aktuálně máte s manželem nájemní smlouvu.

V případě manželů, také Úřad práce bude předpokládat, že sdílíte společnou domácnost, a bude zřejmě nutné žádat o vyloučení manžela z okruhu společně posuzovaných osob (což je možné, pokud alespoň 3 měsíce nesídlíte společnou domácnost – může být ale potřeba, aby vám manžel doložil, že bydlí někde jinde).

Žádost o přídavky na bydlení, je možné vyřídit i přes internet – v online aplikaci Jenda.

Pro vyřízení žádosti online, je potřeba elektronická identita (bankovní identita, datová schránka, Moje ID, apod.).

Nebo je možné příspěvek na bydlení vyřídit i osobně, na Úřadu práce, v místě kde bydlíte.

Jestli máte nebo nemáte nárok na přídavky na bydlení vám, ale neřeknu (neznám všechny údaje).

Záleží mimo jiné i na velikosti města, na typu bydlení, na celkovém počtu osob, které v bytě bydlí, kolik jsou skutečné náklady na bydlení a kolik jsou příjmy – můžete si to sama spočítat – viz např. zde – kalkulačka příspěvek na bydlení

Kromě příspěvku na bydlení, můžete mít případně nárok i na přídavky na děti. Příspěvek na jedno dítě je od 1330 Kč do 1580 Kč (záleží na věku). I přídavky na dítě se případně dají vyřídit zpětně – 3 měsíce nazpět.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Přídavky na dítě:

Jak znovu požádat o poslání 5000,- Kč příspěvku na dítě?

-

Dobrý den, Dne 8. 1. 2023 jsem žádala o 5000,- Kč příspěvek na dítě. Děti máme 4. Ve schránce jsem složenku nenašla, tím pádem jsem ani žádné peníze nevybrala. Vím, že lhůta pro poslání peněz byla měsíc a případná lhůta na výběr složenky je také měsíc. Kam se prosím mohu obrátit, aby mi byla složenka […]

Zobrazit odpověď

Daňový bonus, daňové zvýhodnění na děti – příjem pro sociální dávky (příspěvek na bydlení, přídavky na dítě)

-

Dobrý den, požádala jsem prvně o příspěvek na bydlení a přídavky ne děti. Já jsem na mateřské dovolené, partner pracuje na klasický pracovní poměr. Partner uplatňuje daňové zvýhodnění na děti každý měsíc (máme 2 děti), což znamená, že měsíčně je součástí mzdy i částka 3 127,00 Kč. Dále je ve výplatě uveden daňový bonus, což […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek 5000 Kč na dítě – kdy dostanu peníze?

-

Dobrý den, žádal jsem online o příspěvek 5000 Kč na dítě a stále mi nic nepřišlo. Vše proběhlo v pořádku. Žádal jsem 20. 8. 2022. Kdy tedy obdržím peníze? Mám žádat znovu? Díky

Zobrazit odpověď