Příspěvek na bydlení – vrácené přeplatky

Dobrý den,

pobírám příspěvek na bydlení (asi 2500 Kč) (starobní důchod mám 7200 Kč) až po dlouhé době 19 měsíců mě majitel bytu poslal konečně přeplatky (asi 10-11000 Kč).

Co bude dál? To přijdu o příspěvek na bydlení?

Po za zaplacení nájmu (6500 Kč – levnější jsem nesehnal) žiji jenom z příspěvku.

Mám obavy, co bude dál. Mám nárok na příspěvek, který je pro mě důležitý?

Poradíte? Děkuji

Dotaz poslal/a: Karel P., 30.11.2016 18:35

Odpověď:

Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 01.12.2016 17:08 napsal/a:
 

Dobrý den,

U příspěvku na bydlení, se dokládají příjmy a výdaje na bydlení vždy za předchozí kalendářní čtvrtletí. A na základě toho, jaké v tomto období byly příjmy/výdaje za bydlení, se pak přiznává dávka na další 3 měsíce.

Pokud je vám vrácen v některém kalendářním čtvrtletí vrácen přeplatek, tak až půjdete znovu předkládat příjmy a výdaje tak, se to zohlední. Za kalendářní čtvrtletí, ve kterém vám byl přeplatek vrácen, se o tuto částku snižují náklady na bydlení.

Pokud tedy běžně platíte za bydlení 6500 Kč, tak při vrácení přeplatku 11000 by vám za dané čtvrtletí vycházely průměrné měsíční náklady na bydlení „jenom“ 2834 Kč. Je tedy možné, že díky nízkým nákladům na bydlení vám pak na další 3 měsíce nebude příspěvek na bydlení přiznán, nebo bude ve značně nižší výši.

A za další tři měsíce, pak zase budete mít nárok na příspěvek na bydlení ve stejné výši jako, v měsících před tím, kdy jste neměl tento přeplatek. Vliv vráceného přeplatku se tedy projeví pouze v jednom čtvrtletí, které následuje těsně poté, co vám jsou přeplatky vráceny.

Vzhledem k tomu že příspěvek na bydlení za 3 měsíce máte 7500 Kč a přeplatek jste dostal 10 – 11 tisíc korun, tak ve výsledku budete mít „více“ peněz i když 3 měsíce nebudete dostávat přídavky na bydlení.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,