Sociální dávky během těhotenství

Dobrý den,

s přítelem bychom se chtěli pokusit o potomka, ale měli bychom několik málo dotazů ohledně financí a povinností ze strany zaměstnavatele v případě mého těhotenství.

Mám v práci smlouvu na dobu určitou a to do posledního září 2017. Chtěla bych se zeptat, zdali po ukončení smlouvy mi zaměstnavatel může dát výpověď za předpokladu, že bych otěhotněla do té doby.

Chtěla bych se také zeptat na další sociální příspěvky v případě, že by mi zaměstnavatel výpověď nedal, případně na koho bych se mohla obrátit, aby mi problematiku finančního zajištění během těhotenství a po něm pomohl objasnit.

Nyní jsem v této práci 8 měsíců a předtím jsem ještě 3 měsíce pracovala na pracovišti jiném. Odpracováno mám tedy 11 měsíců.

Před tím jsem studovala VŠ – Bc., kterou jsem absolvovala.

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Jana K., 20.05.2017 18:44

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.05.2017 18:43 napsal/a:
 

Dobrý den,

V případě, že máte v zaměstnání uzavřenu pracovní smlouvu na dobu určitou, pak vám zaměstnavatel nedává výpověď. Pokud se se zaměstnavatelem nedohodnete na prodloužení této smlouvy, tak pracovní poměr končí ke sjednanému datu.

To je podstatné s ohledem na těhotenství. Na těhotné ženy se totiž vztahuje určitá ochrana, kdy jim zaměstnavatel nesmí dát po dobu těhotenství výpověď. Podobně, jako když je pak žena na mateřské nebo rodičovské dovolené. Nebo třeba když je někdo v pracovní neschopnosti.

U pracovního poměru na dobu určitou se ale výpověď nedává – ten končí ke sjednanému datu. Proto zde není žádaná podobná ochrana pro těhotné ženy (jako u výpovědi ze strany zaměstnavatele).

Pro těhotné ženy a také ženy, které pečují o narozené dítě, jsou v zásadě 3 dávky:

Je to „mateřská“ (tedy přesněji PPM, peněžitá pomoc v mateřství). PPM je vyplácena na základě nemocenského pojištění. Je na ni nárok v době 6 – 8 týdnů před porodem. Při narození jednoho dítěte ji pak dostáváte po dobu 28 týdnů. Výše PPM se odvíjí od příjmů v posledním zaměsznání.

Po skončení PPM, nebo pokud byste na PPM neměla nárok, tak od narození dítěte máte nárok na rodičovský příspěvek. Ten je ve výši 220 000 Kč, platí se měsíčně a to buď na 4 roky, kdy dostáváte prvních 9 měsíců částku 7600 Kč a zbytek doby 3800 Kč měsíčně. Nebo si při splnění podmínek můžete zvolit variantu třeba na tři roky, kdy máte celou dobu 7600 Kč měsíčně, nebo třeba variantu na 2 roky, kdy máte 11500 Kč měsíčně.

Nakonec je zde ještě porodné. Při narození prvního dítěte to je 13000 Kč. Nárok máte, pokud průměrný příjem (vás + otce dítěte) v kalendářním čtvrtletí před narozením dítěte nepřesáhne 2,7 násobek životního minima – tedy průměrný příjem v daném období nesmí být vyšší než 20 817 Kč.

V případě, že by se s vámi zaměstnavatel dohodl na pokračování smlouvy. Nebo dokonce i v případě, že byste po uplynutí doby sjednané ve smlouvě na dobu určitou pokračovala (s vědomím zaměstnavatele) ve výkonu zaměstnání, pak se mění se pracovní poměr uzavřený na dobu určitou v pracovní poměr uzavřený na dobu neurčitou.

V takovém případě (pokračování zaměstnání), kdy byste byla v době zahájení PPM stále zaměstnána. Nebo pokud byste již byla těhotná, a termín zahájení PPM (peněžitá pomoc v mateřství, začíná 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu), by spadal ještě do období 180 dní od skončení posledního zaměstnání, byste měla nárok na „mateřskou“.

U ní jsou dvě podmínky – být účastníkem nemocenského pojištění (zaměstnána), nebo být v ochranné lhůtě až 180 dní. A současně mít splněnou minimální dobu účasti na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech.  Pokud jste nyní ale pracovala již 11 měsíců, pak je tato druhá podmínka splněna.

U nároku na PPM tedy bude záležet na tom, jestli budete pracovat i po uplynutí sjednaného termínu u smlouvy na dobu určitou, nebo na tom, na kdy přesně by vám vycházel termín porodu.

Na rodičovský příspěvek pak máte nárok „automaticky“ tím, že budete mít dítě a budete o něj řádně pečovat. Pro možnost volby kratší varianty než té základní na 4 roky, pak stačí, pokud je v době narození dítěte možné stanovit vyměřovací základ alespoň u jednoho z rodičů.

Žádné jiné speciální dávky v souvislosti s těhotenstvím, porodem a péčí o dítě mě nenapadají. Resp. na základě výše příjmu (vás + otce dítěte), můžete mír po narození dítěte nárok na přídavek na dítě. Podle toho jaké jsou vaše příjmy a náklady na bydlení pak případně můžete mít nárok na příspěvek na bydlení apod. To jsou ale už „běžné“ sociální dávky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,