Výpočet mateřské – z poslední výplaty nebo z podpory v nezaměstnanosti?

Dobrý den,

dne 30. 6. 2017 mi končí pracovní smlouva, která mi nebyla dále prodloužena. Celkem mám odpracováno 16 měsíců.

Nyní jsem ve čtvrtém měsíci těhotenství a nástup na mateřskou dovolenou mám od začátku listopadu. Mám zjištěno, že existuje ochranná lhůta 180 dní, takže nárok na mateřskou bych mít tedy asi měla.

Ale zajímalo by mě, když od července do října budu hlášena na Pracovním úřadě, kdy bych snad měla mít nárok na podporu, z čeho se poté bude mateřská vypočítávat?

Z posledních výplat v práci nebo z podpory v nezaměstnanosti?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: LauraL, 20.06.2017 09:33

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.06.2017 14:43 napsal/a:
 

Dobrý den,

Zde jen pro přesnost, v dotazu zmiňujete „mateřskou dovolenou“. Ta se vás ale pochopitelně netýká. Mateřskou dovolenou vám poskytuje zaměstnavatel v době, kdy jste zaměstnána. Mateřská dovolená je pak pouze o tom, že jste „omluvena“ v zaměstnání po dobu 28 týdnů (při narození jednoho dítěte) a zaměstnavatel vás nesmí propustit nebo vám musí „podržet“ vaše místo. Mateřská dovolená pak nic jiného nezaznamená.

To, co zřejmě máte na mysli, je PPM – peněžitá pomoc v mateřství, což je dávka vyplácena na základě nemocenského pojištění v době před porodem a po porodu. Termín zahájení PPM je v době 6 – 8 týdnů před porodem. Při narození jednoho dítěte je pak vyplácena po dobu 28 týdnů (u dvou a více dětí 37 týdnů).

Máte pravdu, že po skončení zaměstnání (pokud jste těhotná v době ukončení pracovního poměr), je ochranná doba až 180 dní. Pokud by pak mělo dojít k zahájení čerpání PPM (peněžitá pomoc v mateřství), během této ochranné lhůty, pak vám nárok vzniká.

Pokud budete po skončení zaměstnání vedená v evidenci Úřadu práce, pak byste měla mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. V dotazu zmiňujete, že jste pracovala 16 měsíců – tím je bezproblémově splněna podmínka minimální „odpracované“ doby (doba účasti na důchodovém pojištění), v rozsahu 12 měsíců za poslední dva roky. Výše podpory ale na následnou PPM nemá žádný vliv.

Výpočet výše PPM se pak provádí z vašich příjmů v posledním zaměstnání. Podpora v nezaměstnanosti se pro výpočet „mateřské“ opravdu nepoužívá. Pro výši PPM je určujíc denní vyměřovací základ, a ten se počítá zpravidla z období posledních 12 měsíců, před měsícem kdy je PPM zahájena.

Velmi zjednodušeně se to dá říci tak, že pro výpočet PPM se spočítá hrubá mzda z posledního zaměstnání, z měsíců které spadají do posledních 12 měsíců. Ty se pak dělí počtem kalendářních dní v posledním zaměstnání. Výsledkem je denní vyměřovací základ, který se dále upravuje (redukční hranice). Výsledná PPM je 70% z redukovaného denního vyměřovacího základu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,