Kompenzační bonus 2022 – nárok pro OSVČ vedlejší

Dobrý den, jsem zaměstnanec a zároveň OSVČ vedlejší. Mohl bych požádat o vysvětlení pojmů:

„Subjektem kompenzačního bonusu je osoba samostatně výdělečně činná podle zákona upravujícího důchodové pojištění.“.

Jedná se mi o to, zda nám na kompenzační bonus nárok?

Děkuji moc za odpověď.

Dotaz poslal/a: Zdenek, 08.1.2022 22:00

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.01.2022 18:36 napsal/a:
 

Dobrý den,

Samotná definice samostatně výdělečné osoby, v zákonu o důchodovém pojištění, není nijak složitá – viz paragraf 9, odstavec 2, zákon číslo 155/1995 Sb.:

(2) Za osobu samostatně výdělečně činnou se pro účely pojištění považuje osoba, která ukončila povinnou školní docházku a dosáhla věku aspoň 15 let a 

a) vykonává samostatnou výdělečnou činnost, nebo

b) spolupracuje při výkonu samostatné výdělečné činnosti, pokud podle zákona o daních z příjmů lze na ni rozdělovat příjmy dosažené výkonem této činnosti a výdaje vynaložené na jejich dosažení, zajištění a udržení.

Co se týká nároku na aktuální kompenzační bonus 2022, a toho, zda má nárok i OSVČ vedlejší, je podstatné něco jiného.

Obecně může mít nárok na kompenzační bonus jak OSVČ, který/která má podnikání jako hlavní činnost, tak i OSVČ, pro kterou je to jen vedlejší činnost.

Nárok tedy mohou mít i zaměstnanci, kteří podnikají při zaměstnání, ženy na mateřské/rodičovské nebo důchodci, kteří si přivydělávají k důchodu. Nárok mají i spolupracující osoby, atd.

O nároku na kompenzační bonus rozhoduje to, zda je váš příjem z podnikání (z omezené činnosti), vaším převažujícím zdrojem příjmu ve srovnávacím (rozhodném) období. Abyste měl nárok na kompenzační bonus, tak musí být příjem z podnikání tím „převažujícím“.

Viz paragraf 6, odstavec 2, zákon číslo 519/2021:

(2) Předmětem kompenzačního bonusu v případě subjektu kompenzačního bonusu podle § 2 je výkon činnosti podle odstavce 1 pouze, pokud se jedná o subjekt, u něhož převažující část příjmů ve srovnávacím období bezprostředně pocházela z jedné nebo více těchto činností; přitom se zohlední pouze příjmy podle § 6, 7 a 9 zákona o daních z příjmů.

Srovnávací období, pro aktuální kompenzační bonus, jsou tři po sobě následující měsíce, v rozhodném období od 1. 6. 2021 do 31. 10. 2021.

V těchto 3 měsících (které si můžete zvolit), musí být příjem z podnikání (z omezené činnosti) vyšší než ostatní příjmy (ze zaměstnání, z pronájmu apod. – vše co spadá pod paragraf 6, 7 nebo 9).

Pokud v daném období, převažoval příjem ze zaměstnání, pak na kompenzační bonus nárok není. Pokud převažoval příjem z podnikání a jsou splněny i další podmínky (pokles příjmu alespoň o 30%, atd.), pak nárok je.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,