Mám nárok na podporu, když budu na DPP?

Dobrý den,

chci se zeptat, jak je to s podporou na DPP?

Někde jsem četla, že Vám podporu dají, jen když máte 5500,- pokud máte víc nedají Vám ani korunu a sociální a zdravotní pojištění si člověk musí platit sám?

Zajímalo by mě, pokud to takhle je z čeho potom člověk má žít?

A kolik se prosím jinak platí sociální a zdravotní? A kde to člověk má dovádět?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Alena, 04.05.2017 08:27

Odpověď:

Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 16.05.2017 18:31 napsal/a:
 

Dobrý den,

Nejsem si zcela jistý, jestli správně rozumím vašemu dotazu. Tak jak to chápu já, tak mám za to, že jste nyní nezaměstnaná, vedená v evidenci Úřadu práce, a současně chcete pracovat formou dohody o provedení práce (DPP)?

Pokud tedy správně chápu váš dotaz, tak je to tak, že v době, kdy jste nezaměstnaná a máte nárok na podporu v nezaměstnanosti, pak nemůžete pracovat na DPP. Resp. můžete pracovat na DPP, ale v takovém případě se vám přestane vyplácet podpora v nezaměstnanosti, za ty měsíce, ve kterých máte příjem z DPP.

Možnost být vedena v evidenci Úřadu práce a současně mít příjem z DPP se týká až situace, kdy již nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Po skončení vyplácení podpory v nezaměstnanosti (ta se vyplácí v závislosti na vašem věku 5, 8 nebo 11 měsíců), pokud jste stále nezaměstnaná, pak můžete být vedena v evidenci Úřadu práce, ale současně si přivydělávat formou práce na DPP.

V takovém případě pak platí omezení, že příjem z DPP (přesněji se v zákoně hovoří o tzv. „nekolidujícím zaměstnání“), nesmí být vyšší než jedna polovina minimální mzdy. Od začátku roku 2017 je minimální mzda 11000 Kč. V době evidence na Úřadu práce si tedy můžete přivydělat do výše 5500 Kč.

Viz paragraf 25, zákon číslo 435/2004 Sb., zákon o zaměstnanosti:

(3) Zařazení a vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání nebrání

a) výkon činnosti na základě pracovního nebo služebního poměru, pokud měsíční výdělek nepřesáhne polovinu minimální mzdy, nebo

b) výkon činnosti na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, pokud měsíční odměna nebo odměna připadající na 1 měsíc za období, za které přísluší, nepřesáhne polovinu minimální mzdy.

Uchazeč o zaměstnání je povinen krajské pobočce Úřadu práce výkon této činnosti bez ohledu na výši měsíčního výdělku nebo odměny oznámit při podání žádosti o zprostředkování zaměstnání nebo nejpozději v den nástupu k výkonu této činnosti, a ve lhůtě stanovené krajskou pobočkou Úřadu práce dokládat výši měsíčního výdělku nebo odměny. V případě výkonu více činností se pro účely splnění podmínky měsíčního výdělku měsíční výdělky (odměny) sčítají.

Pokud budete pracovat na DPP, a budete současně na ÚP, pak musíte každý měsíc dokládat výši příjmu (potvrzení od vašeho zaměstnavatele).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,