Na co mám nárok, když jsem samoživitelka

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, na co mám nárok, když jsem zůstala s tříletým synem sama. Byt mám napsaný na sebe s trvalým přihlášením, ale nájem je 11 tisíc. Teď 29. 5. 2017 mi skončil RD a zaregistrovala jsem se na ÚP.

Zajímalo by mě, co mohu pobírat za dávky a jestli vůbec mi to pokryje aspoň náklady na bydlení a vůbec když teď nemám hlídání ani školku kolik dostanu peněz?

Dál mě zajímá, co se stane, kdybych nesehnala práci tak abych malého odvedla třeba pak do školky a vyzvedla, když nemám nikoho, kdo mi ho pohlídá. Co teda budu dělat, dostanu nějaké peníze?

Moc děkuji za brzkou odpověď

Dotaz poslal/a: Klára , 03.06.2017 21:14

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 05.06.2017 17:10 napsal/a:
 

Dobrý den,

Po skončení rodičovského příspěvku by vám na Úřadu práce měl vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti. V dotazu nepíšete, jak jste to měla se zaměstnáním. Jestli jste nyní v souvislosti s ukončením RP ukončovala i zaměstnání? Nebo jestli jste v době, kdy jste byla doma s dítětem, byla nezaměstnaná?

Na samotný nárok na podporu v nezaměstnanosti to vliv nemá, na tu nárok máte. V případě, že jste ale během čerpání rodičovského příspěvku byla nezaměstnaná, a po ukončení RP jste nikde nepracovala, nedá se výše podpory spočítat z nějakého příjmu.

V takovém případě se pak výše podpory v nezaměstnanosti odvíjí od průměrné mzdy v ČR. První dva měsíce je to pak 15%, další dva 12% a zbytek doby pak 11%. Tedy za první dva měsíce je v tomto případě podpora v nezaměstnanosti cca 4000 Kč (průměrná mzda za předchozí rok je 27000 Kč).

V případě, že bydlíte v bytě v osobním vlastnictví (nebo pokud by se jednalo o družstevní byt, či byt užívaný na základě nájemní smlouvy), ve kterém máte současně trvalé bydliště, pak byste si mohla požádat o příspěvek na bydlení. U něj se dokládají náklady na bydlení a příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí.

Teď v červnu by to bylo ještě za leden – březen 2017, na začátku července pak za duben – červen. Na dávku vám případně může vzniknout nárok i zpětně, maximálně ale o 3 měsíce zpět. Výše příspěvku na bydlení se odvíjí od počtu osob, které mají v bytě trvalé bydliště, a od toho jak vysoké doložíte náklady na bydlení a příjmy.

Určitě byste také mohla mít nárok na příspěvek na dítě. U dítěte do 6 roků je to 500 Kč. Pokud jej zatím nemáte, pak si jej můžete společně s příspěvkem na bydlení vyřídit na Úřadu práce.

Co se týká nároku na nějaké jiné dávky, tak bude záležet na tom, jaké budou vaše příjmy. Jsou zde ještě dávky pomoci ve hmotné nouzi – příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. U nich pak záleží na tom, jestli váš příjem (ze zaměstnání, podpora v nezaměstnanosti apod.) přesahuje určitou hranici. U hmotné nouze se pak neposuzuje pouze výše příjmu, ale celková majetková a sociální situace, tam je to trochu složitější, než aby se to dalo shrnout do pár vět.

Určitě byste měla začít tím, že si podáte žádost o příspěvek na bydlení a přídavek na dítě. Oboje vyřídíte na Úřadu práce. Jakmile bude toto vyřízeno a jakmile budete mít případně i tu podporu v nezaměstnanosti, můžete se současně na ÚP informovat na dávky hmotné nouze. Ty by se totiž případě odvíjely od toho, na jaké jiné dávky byste měla nárok.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,