Nárok na sociální dávky během nezaměstnanosti?

Dobrý den, prosil bych o radu.

Mám maminku, která je hlášená na ÚP, kde jí vypočítali podporu 10 400 Kč.

Před tím nikdy na ÚP nebyla hlášená. Jenom nájem včetně energií dělá 7 400 Kč.

Má nárok na nějakou sociální dávku, kromě příspěvku na bydlení?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Radek N., 12.09.2022 7:18
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.09.2022 19:58 napsal/a:

Dobrý den,

Sociálních dávek, sice existuje hned několik, většina z nich je ale určena specifickým skupinám osob, nebo jsou účelově vázány. Jedná se o přídavky na dítě, příspěvky pro osoby se zdravotním postižením, apod.

Jednou z „obecných“ sociálních dávek, je vámi zmiňovaný příspěvek na bydlení. Na ten je nárok, při bydlení v nájmu, v osobním vlastnictví, nebo i při bydlení v podnájmu (celého bytu), pokud jsou náklady na bydlení (nájem včetně energií a služeb), vyšší než 30% průměrného čistého měsíčního příjmu (v Praze než 35%). Kromě toho jsou i další podmínky.

Prvním krokem by tedy mělo být podání žádosti o příspěvek na bydlení. Jestli na něj má nárok a o kolik by se jednalo, vám neřeknu. Roli hraje mimo jiné i velikost města/obce (normativní náklady na bydlení), celkový počet osob v bytě, forma bydlení a také průměrná výše příjmu a nákladů na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí.

Pokud by ale nastala situace, kdy vaší mamince, po zaplacení nákladů na bydlení (nemusí být ale zohledněny celé skutečně placené náklady), nezůstane ani částka ani živobytí, pak by mohla mít nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi.

U dávek pomoci ve hmotné nouzi, záleží na tom, zda žije sama, nebo ve společné domácnosti s dalšími osobami (pak se zohledňují i jejich příjmy). Posuzuje se celková sociální a majetková situace.

Mezi dávky pomoci ve hmotné nouzi, patří příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Jestli by na ně mohla mít nárok, vám opět neřeknu. Roli hraje více faktorů.

Její podpora v nezaměstnanosti, také není zase tak nízká (v kontextu toho, že aktuální životní minimum při jednotlivce, je 4 620 Kč). Může se ale informovat na Úřadu práce (kde se vyřizují všechny sociální dávky).

Další „obecné“ sociální dávky už nejsou. Mohla by mít případně nárok na mimořádnou dávku pomoci ve hmotné nouzi – pokud by u ní došlo k nějaké mimořádné situaci nebo pokud by měla například platit nějaký vysoký nedoplatek za elektřinu/plyn či podobně (to už ale není pravidelná dávka).

U sociálních dávek, může být problematické i to, že například u příspěvku na bydlení, se neposuzuje aktuální výše příjmu, ale průměr za předchozí kalendářní čtvrtletí (kdy ještě mohla výt zaměstnaná a mohla mít vyšší příjmy).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Těhotenství a úřad práce – mám nárok na nějaký příspěvek?

-

Dobrý den, byla jsem krátce zaměstnaná a propuštěná ve zkušební době ze strany zaměstnavatele. V té době už jsem byla těhotná, ale teprve na začátku, takže jsem to nikomu nesdělovala. Zaregistrovala jsem se na ÚP a čekala na potvrzení těhotenství od lékaře, což se potvrdilo. Chci se zeptat, jaká mám práva a povinnosti na ÚP […]

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď

Kde získat příspěvek, když jsem bez příjmu?

-

Dobrý den, vrátila jsem se ze zahraničí, kde jsem byla 15 let. Bez příjmu, takže ze zahraničí nemám nárok na důchod. V Čechách mám odpracovanou povinnou dobu a do důchodu už jsem mohla jít před pěti lety. Mám podanou žádost. Ale na vyřízení mají 90 dní a já už nemám žádné peníze. Je možné dostat […]

Zobrazit odpověď

Výše příspěvku na bydlení – zvyšování nájemného

-

Dobrý den, dcera s vnučkou bydlí v pronajatém bytě a pobírá dávky v hmotné nouzi a příspěvek na bydlení. V současné době je už situace neúnosná – nájemné se každou chvilku zvedá. Dcera platí za 2+1 13000 nájem včetně inkasa. Část příspěvku dostává v hotovosti a část ve stravenkách. Jelikož se nájem už podruhé zvyšoval, […]

Zobrazit odpověď