Budu mít nárok na porodné u druhého porodu?

Dobrý den, mám dvojčata, mají 10 let.

V srpnu porodím dítě s jiným otcem (nejsme manželé), v té době nebudu mít žádný příjem ani PPM, byla jsem zaměstnaná pouze na DPČ a neplatila nemocenské pojištění.

Otec dítěte má příjem 24 tisíc, chtěla bych vědět, zda máme nárok na porodné, když to bude teprve můj druhý porod a nemám žádný příjem.

Děkuji Katka K.

Dotaz poslal/a: Katka K. , 08.03.2018 08:07

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.03.2018 06:38 napsal/a:
 

Dobrý den,

Nárok na porodné vzniká při narození prvního dítěte (13000 Kč) nebo při narození druhého dítěte (10000 Kč). Takže i když u vás se bude jednat „teprve“ o druhý porod, fakticky to bude již vaše třetí dítě.

A na třetí dítě se podle aktuálně platných zákonů (v roce 2018) porodné nevyplácí. Pokud byste měla jen jedno dítě a nyní by se vám mělo narodit druhé dítě, tak byste na porodné nárok mít mohla. V takovém případně by se zohledňoval příjem za poslední kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte.

Tedy pokud by se vám dítě narodilo třeba nyní, v březnu 2018, pak by se posuzoval, příjem za říjen, listopad a prosinec 2017. To, že jste v té době byla nezaměstnaná, nebo pracovala jen na DPČ, kde by za vás zaměstnavatel neodváděl nemocenské pojištění, by ničemu nevadilo.

U porodného se posuzuje celkový čistý příjem v daném období. Pokud by celkový příjem rodiny bylo zmíněných 24 tisíc korun (čistého), a vy měli jen jedno dítě do 10 roků, pak by vám nárok na porodné u druhého dítěte vznikl.

Ale jak již bylo uvedeno na začátku, ve vašem případě je to čistě teoretická úvaha, protože se bude jednat již o vaše třetí nárok, a tak porodné mít nebudete, bez ohledu na to jaké jsou příjmy vaší rodiny.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,