Příspěvek (dávky) po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti

Dobrý den,

potřebuji poradit, zda existuje nějaký příspěvek či dávka, kterou člověk může pobírat po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti, v případě, že si do doby vyčerpání podpory nenajde zaměstnání? A případně jaké jsou podmínky? Tohle je bohužel můj případ.

Jsem invalidní důchodce 3. stupeň nicméně za určitých podmínek pracovat můžu a pracovala jsem. Potom co jsem v zaměstnání bohužel skončila, začala jsem pobírat podporu v nezaměstnanosti a po celou dobu se intenzivně snažím hledat nové místo, abych následně nezůstala bez příjmu, jelikož z důchodu se vyžít nedá.

Bohužel však handicapovanému člověku se nehledá práce snadně, tak vypadá, že do listopadu, kdy dostanu poslední částku z podpory, nové místo nenajdu a co potom? Je nějaká možnost nebo nárok na čerpání jiného příspěvku?

Děkuji Vám za odpověď.

Dotaz poslal/a: Viktorie N., 26.09.2016 11:12

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 28.09.2016 03:29 napsal/a:
 

Dobrý den,

Po skončení nároku na podporu v nezaměstnanosti můžete mít případně nárok na podporu při rekvalifikaci nebo na „standardní“ sociální dávky.

Co se týká podpory při rekvalifikaci, tak ta je vyplácena, pokud absolvujete nějaký rekvalifikační kurz určený Úřadem práce. Na možnosti případné rekvalifikace se můžete informovat na místní ÚP.

Jinak ale platí, že žádné „speciální“ dávky pro nezaměstnané po skončení nároku na podporu v nezaměstnanosti, již dále nejsou.

Můžete mít ale nárok na „běžné“ sociální dávky. Mohlo by se jednat třeba o příspěvek na bydlení nebo třeba dávky pomoci ve hmotné nouzi.

U příspěvku na bydlení záleží na tom, zda žijete v bytě/domě v osobním vlastnictví, nebo v družstevním či nájemním bytě. Dále na tom, kolik osob je v daném bytě/domě hlášeno k trvalému pobytu a jaké jsou jejich příjmy. V neposlední řadě pak záleží i na tom jaké jsou vaše náklady na bydlení.

U dávek pomoci ve hmotné nouzi (tedy příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení) pak zase záleží na tom, zda budete spadat do kategorie „osoba ve hmotné nouzi“. Záleží tedy i na tom, jak vysoký máte důchod, nebo i na to, zda žijete sama, nebo zda žijete ve společné domácnosti s jinými osobami (pak by se totiž zohledňoval i jejich příjem).

Dávky pomoci ve hmotné nouzi jsou obecně určeny pro osoby bez příjmu nebo s velmi nízkým příjmem. Obecně platí, že životní minimum jednotlivce je částka 3410 Kč měsíčně (pokud žije více osob ve společné domácnosti pak je jejich celkové životní minimum pochopitelně podstatně vyšší).

O všechny výše zmíněné dávky se žádá na místním Úřadu práce. Můžete se tam tedy obrátit a informovat se, zda splňujete podmínky pro některou z těchto dávek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,