Nárok na mateřskou v EU (v Polsku)

Dobrý den,

rok žiji a pracuji v Polsku (hlavní pracovní poměr), nyní mám smlouvu pouze na dobu určitou do konce roku. Trvalý pobyt mam v ČR. Před odstěhováním jsem pracovala v ČR na hlavní pracovní poměr a předtím studovala VŠ.

Mám prosím 2 otázky:

1.) Pokud bych otěhotněla nyní, když mám smlouvu na dobu určitou – mám nárok na mateřskou? Případně zda se k tomu vztahuje pojištění, které jsem platila, když jsem žila v ČR.

2.) Pokud bych otěhotněla při smlouvě na dobu neurčitou – mateřská bude na základě polských zákonu, i když budu mít stále trvalý pobyt v ČR? (Vdaná nejsem)

Moc děkuji za odpověď a omlouvám se, pokud tato otázka nepatří do Vašeho okruhu.

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Lucie H., 25.05.2017 08:52

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.05.2017 17:06 napsal/a:
 

Na váš dotaz jsem schopná odpovědět jen z části (v problematice Polských zákonů se opravdu neorientuji).

V ČR byste aktuálně na mateřskou (přesněji peněžitou pomoc v mateřství, PPM) nárok neměla. PPM se vyplácí na základě nemocenského pojištění zaměstnanců nebo dobrovolného nemocenského pojištění OSVČ (stejně jako ostatní nemocenské dávky).

Mezi podmínky nároku na PPM patří především to, že v době zahájení PPM (což je 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu) jste zaměstnána (účastníkem nemocenského pojištění) nebo v ochranné lhůtě až 180 od skončení posledního zaměstnání (poslední pojištěné činnosti). Druhá podmínka pak říká, že v době zahájení PPM musíte splňovat minimální dobu účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní v posledních 2 letech.

Vzhledem k tomu, že nyní pracujete v Polsku, tak v ČR nejste účastníkem nemocenského pojištění. Na PPM byste tedy v ČR nárok neměla.

Co se týká nároku v Polsku – tak zde existuje obdobná dávka: Dávky v mateřství a otcovské dávky (Świadczeńia z tytułu macierzyństwa i ojcostwa). A zde již pouze cituji z https://portal.mpsv.cz/eures/podminky/polsko/

e) Dávky v mateřství a otcovské dávky (Świadczeńia z tytułu macierzyństwa i ojcostwa) Příspěvek v mateřství (zasiłek macierzyński) je vyplácen všem pojištěným osobám, které v době platnosti nemocenského pojištění nebo v době mateřské dovolené porodily dítě, převzaly do péče dítě mladší 7 let a předložily žádost o jeho osvojení, anebo převzaly do pěstounské péče dítě mladší 7 let. Nárok na příspěvek v mateřství může uplatnit i pojištěný otec dítěte s podmínkou, že si matka dítěte vzala mateřskou dovolenou v délce nejméně 14 týdnů. Příspěvek v mateřství je vyplácen po dobu trvání mateřské dovolené. Délka jeho vyplácení (20 – 37 týdnů) se odvíjí od počtu narozených dětí. Výše příspěvku v mateřství odpovídá 100 % vyměřovacího základu. U zaměstnaných osob je vyměřovacím základem průměrná základní mzda za posledních 12 kalendářních měsíců před vznikem PN. Příspěvek v mateřství vyplácí ústav ZUS (v tomto případě se používá formulář Z-3), nebo zaměstnavatel a financuje jej Fond sociálního pojištění. Přiznává se na základě potvrzení o očekávaném datu porodu na dobu před porodem a na základě rodného listu na dobu po porodu. V určitých případech mohou mít rodiče nárok ještě na dodatkový příspěvek v mateřství (Dodatkowy zasiłek macierzyński) nebo na rodičovský příspěvek (Urlop rodzicielski).

Jaké ale přesně musí být v Polsku splněny podmínky nároku na tuto dávku a jak je to ve vztahu k cizincům ze zemí EU vám ale nepovím. Tyto dávky by měl v Polsku řešit Ústav sociálního pojištění (Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ZUS). Takže se zkuste obrátit se svým dotazem přímo tam. Viz: http://www.zus.pl/, v kontaktech na webu mají i spojení na Call centrum, takže tam můžete zkusit zavolat a zjistit si více informací.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,