Prodloužení smlouvy na dobu určitou při mateřské

Dobrý den,

pracuji a mám smlouvu na dobu určitou, která mi končí 31. 12. 2017.

Můj dotaz zní:

Kdybych otěhotněla a musela jít na rizikové, tu smlouvu mi mohou nebo nemusí prodloužit? Nebo není nikde žádná jistota, že bych se měla kam vrátit po mateřské dovolené.

Nebo varianta kdybych otěhotněla, mohla chodit do práce, dokud by to šlo a rodit bych šla až po skončení smlouvy, je tam nějaká povinnost ze strany zaměstnavatele mi prodloužit smlouvu?

Nebo opět není žádná jistota, že se mám po mateřské dovolené kam vrátit?

Dotaz poslal/a: Barbora, 13.06.2017 12:30

Odpověď:

Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.06.2017 14:02 napsal/a:
 

Dobrý den,

Pracovní poměr na dobu určitou může být prodloužen na základě písemné dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Ti se mohou dohodnout na případném prodloužení smlouvy na dobu určitou na další časový úsek, nebo na tom, že se pracovní poměr mění na dobu neurčitou. Podle zákoníku práce, pak platí podmínka „3x a dost“. Takto může být pracovní poměr u jednoho zaměstnavatele sjednán maximálně na dobu  3x jeden rok. Pak už se musí jednat o pracovní smlouvu na dobu neurčitou.

Každopádně ale platí, že případné prodloužení je dobrovolná aktivita zaměstnance i zaměstnavatele. Ani jeden z nich nemá žádný nárok vyžadovat po druhé straně prodloužení smlouvy – v žádném případě. Ani s ohledem na těhotenství nebo případnou mateřskou či rodičovskou dovolenou.

Pokud jste těhotná, na rodičovské nebo mateřské dovolené, pak podle zákoníku práce platí zákaz výpovědi. Zaměstnavatel vám tedy nemůže dát výpověď ze zaměstnání (kromě některých specifických důvodů, jako je třeba hrubé porušení kázně nebo podmínek smlouvy apod.)

Tím, že je ale pracovní poměr na dobu určitou, tak uplynutém sjednané doby pracovní poměr končí. Není to výpověď a není tedy ani žádná možnost, jak si „nárokovat“ prodloužení smlouvy.

Takže pokud budete na rizikovém těhotenství nebo třeba již na mateřské či rodičovské dovolené, smlouva vám může skončit.

Troufnu si dokonce říci, že je poměrně velká pravděpodobnost, že v tomto případě zaměstnavatel nebude chtít smlouvu prodloužit. Může vám ji sice prodloužit, ale ve velké většině případů to tak není. Tím, že jste na mateřské/rodičovské dovolené, tak z vás zaměstnavatel nemá žádný „užitek“, pouze s vámi má náklady spojené s administrativní činností. Tedy z jeho pohledu by mu případné prodloužení smlouvy „nic nepřinášelo“.

Může se stát, že si vás zaměstnavatel bude chtít „pojistit“ – přece jen v poslední době je poměrně nízká nezaměstnanost a zaměstnavatelé v některých oborech pociťují nedostatek kvalitních zaměstnanců. Takže se může stát, že naopak zaměstnavatel bude mít zájem, abyste se k němu po mateřské/rodičovské dovolené vrátila.

Jak jsem již ale psal, nedá se na to zcela spoléhat a ve většině případů, se kterými jsem se kdy setkal, nebyl těhotné ženě pracovní poměr na dobu určitou prodloužen.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,