Pronajmutí obecního bytu

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, zda se změnily nějak podmínky pro pronájem bytu třetí osobě, máme teď volný obecní byt a chtěli bychom jej pronajmout, máme na něj dekret.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Iva H., 10.03.2016 21:18

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.03.2016 15:30 napsal/a:
 

Dobrý den,

pronájem bytu, kde jste sama nájemcem, je obvykle možný, jen se souhlasem majitele bytu. Resp. konkrétněji, pokud Vy sama máte uzavřenou nájemní smlouvu na obecní byt, tak již nemůžete uzavřít další nájemní smlouvu, ale jednalo by se o podnájem.

V takovém případě zde platí ustanovení Občanského zákoníku, především pak paragraf 225:

§ 215

(1) Souhlasí-li pronajímatel, může nájemce zřídit třetí osobě k věci užívací právo; byla-li nájemní smlouva uzavřena v písemné formě, vyžaduje i souhlas pronajímatele písemnou formu.

(2) Zřídí-li nájemce třetí osobě užívací právo k věci bez souhlasu pronajímatele, považuje se to za hrubé porušení nájemcových povinností způsobující pronajímateli vážnější újmu.

(3) Užívací právo lze třetí osobě zřídit jen na dobu nájmu věci; k odchylnému ujednání se nepřihlíží.

U obecních bytů (a nejenom u nich), je tedy zpravidla vyžadován souhlas majitele bytu (zde tedy obce). Můžete se tedy obrátit přímo na příslušný odbor místního obecního/městského úřadu, a zde pak požádat o souhlas s pronájmem daného bytu.

V rámci žádosti je pak dobré uvést důvod k pronájmu bytu, například že se jedná o delší cestu do zahraničí, apod.

Pokud byste uzavřela podnájemní smlouvu bez souhlasu majitele bytu (tedy města), pak to určitě není „trestné“. Mohlo by vám ale případně hrozit že vám bude vypovězena Vaše stávající nájemní smlouva pro porušení podmínek stávající nájemní smlouvy. Bez souhlasu majitele bych se tedy být Vámi do pronájmu nepouštěla.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,