Výpočet mateřské po delší pracovní neschopnosti

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jak se vypočítává výše peněžité podpory v mateřství, když jsem od poloviny srpna 2015 v pracovní neschopnosti s jinou diagnózou, která s těhotenstvím nesouvisí.

Nicméně v srpnu tohoto roku bych měla nastoupit na mateřskou dovolenou a jde mi o to, jaký je rozdíl ve financích, kdybych ještě např. na 3 měsíce nastoupila po dohodě s lékařem zpět do zaměstnání před „mateřskou“ od toho, kdybych „dočerpala“ současnou neschopenku a do zaměstnání bych už do „mateřské“ nenastoupila.

Zajímá mě i samotný výpočet, které příjmy se za posledních 12 měsíců zahrnují do peněžité podpory, když posledních 7 měsíců mi chodí nemocenská.

Děkuji!

Dotaz poslal/a: Jana H., 10.03.2016 20:40

Odpověď:

Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 11.03.2016 15:04 napsal/a:
 

Dobrý den,

Podmínky pro výpočet výše mateřské (resp. peněžité pomoci v mateřství) jsou určeny příslušným zákonem, zde se konkrétně jedná o zákon o nemocenském pojištění (tedy zákon číslo 187/2006 Sb.).

Pro stanovení výše PPM je pak rozhodující denní vyměřovací základ. Ten se určuje na základě příjmu z posledního zaměstnání (resp. z poslední pojištění činnosti).

Pokud jste zaměstnaná u jednoho zaměstnavatele, pak se výpočet výše PPM provede tak, že v době, kdy Vám na ni vznikne nárok (tedy 6 – 8 týdnů před porodem), se spočítají příjmy za posledních 12 měsíců. Přičemž měsíc, ve kterém vzniká nárok na PPM, se již do výpočtu nezahrnuje.

Pokud jste současně v oněch 12 měsících v pracovní neschopnosti, pak nemocenské dávky se do výpočtu nezahrnují. Nejedná se o příjem, který by měl vliv na výši PPM. Započítají se pouze příjmy, jako je hrubá mzda.

Výsledná suma (součet příjmů v rozhodném období) se pak vydělí počtem kalendářních dní. Opět platí, že dny, kdy jste v pracovní neschopnosti se „vyloučí“ (pracovní neschopnost patří mezi tzv. „vyloučenou“ dobu). Výsledkem je pak denní vyměřovací základ, který se pak používá pro další výpočet (redukční hranice apod.).

Tedy ve Vašem případě, pokud Vám posledních 7 měsíců „chodí nemocenská“, pak by se výpočet prováděl pouze z doby, kdy jste pracovala, tedy z oněch zbylých 5 měsíců. Což by ale platilo ve chvíli, pokud by Vám nárok na PPM vznikal už nyní. Pokud by to bylo až někdy v budoucnu, pak je to obdobné.

Pokud by nastala situace, kdy Vám vzniká nárok na PPM, a současně jste posledních 12 měsíců v pracovní neschopnosti (a jste stále zaměstnaná), tak se pak výpočet řeší tak, že se postupuje dále do minulosti, dokud není „nalezen“ nějaký započitatelný příjem, ze kterého by bylo možné stanovit vyměřovací základ pro výpočet výše PPM.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,