PPM na otce – může pracovat během mateřské na dohodu?

Dobrý den, chtěla bych se informovat.

Za několik týdnu budu rodit, s přítelem spolu nežijeme. Pobírám invalidní důchod 3. stupně.

Chtěla bych napsat PPM na svého ex přítele. Ten s tím souhlasí.

Šlo by to udělat tak, že by chodil do práce při pobírání PPM? Chodil by jen brigádně, nebo měl by napsanou smlouvu u stejného zaměstnavatele formou dohody. Šlo by to?

Kdy nejdříve nastane PPM pro otce dítěte?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Jana K., 24.10.2021 11:03

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.10.2021 16:28 napsal/a:
 

Dobrý den,

Pokud váš přítel splňuje příslušné podmínky, pak může čerpat peněžitou pomoc v mateřství i on. Platí pro něj stejné podmínky, jako pro těhotnou ženu. Tj. minimální doba účasti na nemocenském pojištění, alespoň 270 kalendářních dní, za poslední dva roky. A dále musí být v době nástupu na PPM zaměstnaný (účastník nemocenského pojištění), nebo alespoň v ochranné době.

Muž (otec dítěte nebo manžel ženy, která dítě porodí), má na peněžitou pomoc v mateřství nárok od začátku 7 týdne po porodu – viz paragraf 32, odstavec 1e, zákon o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.):

§ 32

(1) Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má:

e) pojištěnec, který pečuje o dítě a je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, pokud s matkou dítěte uzavřel písemnou dohodu podle odstavce 7, že bude pečovat o dítě; tuto dohodu lze uzavřít s účinkem na dobu nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu dítěte a na dobu nejméně 7 kalendářních dnů po sobě jdoucích.

Muž (otec dítěte nebo manžel ženy, která dítě porodí), má na peněžitou pomoc v mateřství nárok po dobu 22 týdnů – viz paragraf 33, zákon o nemocenském pojištění:

§ 33

Délka podpůrčí doby u peněžité pomoci v mateřství

Podpůrčí doba u peněžité pomoci v mateřství činí

c) 22 týdnů u pojištěnce uvedeného v § 32 odst. 1 písm. b) až e),

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM), spadá pod dávky nemocenského pojištění (podobně, jako například nemocenská). Platí zde stejné omezení, jako ostatní nemocenské dávky.

Po dobu čerpání příslušné dávky, není možné vykonávat zaměstnání (pojištěnou činnost), na základě které vznikl nárok na danou dávku – viz paragraf 16, zákon o nemocenském pojištění:

§ 16

Pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství, otcovské a ošetřovného za dobu, po kterou 

a) vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost,

Po dobu čerpání PPM, by tedy váš přítel nesměl vykonávat pracovní činnost, na základě které by mu vznikl nárok na PPM. V zaměstnání, by si tedy nahlásil mateřskou dovolenou.

To mu ale nebrání, aby případně vykonával nějakou jinou výdělečnou činnost. A to buď pro jiného zaměstnavatele, nebo i pro stejného zaměstnavatele. Musí s ním ale uzavřít jinou smlouvu - například dohodu o provedení práce, nebo dohodu o pracovní činnosti. Tato dohoda, by současně měla být sjednána na jinou pracovní činnost.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,