Hlášení na ÚP po skončení zaměstnání

Dobrý den,

pokud dostanu výpověď ke dni 22. 6. a do nové práce nastoupím od 1. 8. na HPP.

Mezi tím budu v nové práci zatím na DPČ nebo DPP.

Jaké pro mě plynou povinnosti ohledně placení zdravotního pojištění nebo hlášení na ÚP?

Popřípadě je výhodnější DPČ nebo DPP abych nemusel na ÚP nebo doplácet na zdravotní pojišťovně.

Děkuji.

Dotaz poslal/a: David P., 20.03.2017 21:30

Odpověď:

Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 22.06.2017 16:41 napsal/a:
 

Dobrý den,

Obecně platí, že i když jste nezaměstnaný, tak rozhodně, nemáte žádnou povinnost chodit/hlásit se na Úřadu práce. Můžete tam pochopitelně zajít, zvláště v případě, že byste chtěl uplatnit nárok na podporu v nezaměstnanosti, nebo pokud byste chtěl pomoci s hledáním nového zaměstnání, nebo právě s ohledem na placení zdravotního pojištění. Není to ale vaše povinnost.

Pokud byste zašel na Úřad práce do 3 pracovních dní od ukončení zaměstnání, pak byste byl zařazen do evidence uchazečů o zaměstnání, ke dni ukončení zaměstnání resp. od 23. 6. 2017. Pokud byste tam zašel později, pak byste byl zařazen do evidence ke dni návštěvy ÚP.

V dotazu nepíšete, jak to máte s nárokem na podporu v nezaměstnanosti. Jestli splňujete podmínky pro přiznání podpory („odpracováno“ minimálně 12 měsíců za poslední dva roky). V dotazu píšete, že do nové práce byste nastupoval za více než měsíc. Takže byste případně mohl mít nárok i jeden a kousek měsíce podpory v nezaměstnanosti. Což nemusí být zcela zanedbatelná částka. Tedy za předpokladu, že nemáte v posledním zaměstnání nárok na odstupné.

Pokud byste ale měl nárok na podporu, pak byste během doby pobírání podpory nemohl pracovat a mít nějaký příjem ( zmíněná DPP, DPČ).V době, kdy byste případně byl vedený v evidenci Úřadu práce, za vás zdravotní pojištěn platí stát.

Pokud byste nechtěl být na ÚP, pak jsou zde dvě možnosti. Buď budete pracovat formou zmíněné DPP nebo DPČ. Pokud v DPP (dohoda o provedení práce) budete mít v měsíci červenci příjem vyšší než 10 000 Kč, pak za vás zdravotní pojištění platí zaměstnavatel (resp. nejenom zdravotní ale i sociální). Pokud by byl příjem u DPP nižší, budete si za červenec muset zdravotní pojištění zaplatit sám.

Obdobně pak při práci na DPČ (dohoda o pracovní činnosti), pokud by byl sjednán příjem vyšší než 2500 Kč měsíčně, pak za vás zdravotní a sociální pojištění odvádí zaměstnavatel. Jinak si jej musíte zaplatit sám.

Zbytek měsíce června z pohledu zdravotního pojištění řešit nemusíte. Zdravotní pojištění si musíte sám platit, pokud za vás za celý měsíc neplatil pojištění zaměstnavatel nebo stát. V červnu ho za vás za větší část měsíce zaplatil zaměstnavatel, čili tam nic nedoplácíte.

V červenci ale případně můžete mít povinnost zaplatit si minimální zdravotní pojištění, což je v roce 2017 částka 1485 Kč měsíčně. Tato povinnost vám pak vznikne, pokud nebudete vedený na ÚP, a současně za vás nebude platit pojištění zaměstnavatel (u zmiňované brigády na DPP nebo DPČ).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,